کد خبر: 193004

اعلام مرگ، ساعت ۱۴ به وقت ایران

اگر تا چندی پیش سقوط هواپیماها و آمار بالای واژگونی مرگبار اتوبوس ها در ایران اشک همه را در می آورد، حالا ایران روزانه به اندازه مسافران دو هواپیما، کشته می دهد و آمار آن ساعت ۱۴ هر روز اعلام می شود؛ دردآورتر آنکه دیگر اعداد مرگ کرونایی ها برای ایرانی ها عادی شده و فقط از خود می پرسند آیا نفر بعدی لیست، خودشان هستند؟
اتاق خبر 24

وقتی کرونا در تک تک خانه های ایران را می زند

روایت ایرانی هایی که مثل برگ پاییز به زمین افتادند

کرونا ایرانی ها را در زمستان قتل عام می کند؟ 

مسیری که به نجات ایرانی ها از مرگ کرونایی ختم می شود

زندگی یا مرگ کرونایی؛ انتخاب با خودتان است

وقتی کرونا هشت روز فرصت زندگی می دهد

پیشروی کند خط مقدم جنگ با کرونا در ایران

این گزارشی است که با چشمان اشکبار از هجوم کرونا به تمام مردم سرزمینم می‌نویسم و  همه این تیترها را می توان برایش انتخاب کرد؛ با دلی آکنده از اندوه درگذشت این همه ایرانی در یک روز، تصویر کرونایی پیش چشمم مدام جان می گیرد که زانوهایش را روی گلوی ما می گذارد. 

اگر بگویم جنگ تن به تن شده بیراه نگفته ام، اعداد مرگ که در آغاز و تنها ۸ ماه پیش، پس از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران حدود ۵۰ نفر در روز گزارش می شد، کم کم و بعد تند تند افزایش یافت و به یکباره و بر اساس پیش بینی های اپیدمیولوژیست های ایرانی و خارجی از ۱۰۰ نفر به ۲۰۰ نفر و تنها در ۵۰ روز اخیر و با آغاز پاییز هم اکنون به وقت پنج شنبه ۲۲ آبان ۹۹ به روزانه ۴۵۷ نفر رسیده است.

تا به امروز و تنها در هشت ماه بیش از ۴۰ هزار هموطن و شاید هم ۲ تا ۳ برابر آن یعنی ۱۲۰ هزار ایرانی از دست رفته اند و حداقل ۵۰۰ هزار خانواده ایرانی داغدار شده اند.

 بر طبق آمار جهانی شیوع کرونا در دنیا که ایسنا در تاریخ ۱۵ آبان گزارش داده، آمریکا با بیش از ۹ میلیون و ۸۰۱ هزار مبتلا از نظر تعداد مبتلایان به این ویروس در رده اول و کشورهای هند، برزیل و روسیه در رده‌های دوم تا چهارم و ایران با بیش از ۶۴۴ هزار نفر پس از کشورهای فرانسه، اسپانیا، آرژانتین، کلمبیا، انگلستان، مکزیک، پرو، ایتالیا، آفریقای جنوبی در رده چهاردهم قرار گرفته است.

اسفناک تر آنکه نرخ مرگ ایرانی ها با کرونا(شمار فوتی‌های یک بیماری تقسیم بر مجموع فوتی‌ها و بهبود یافتگان ) که تا چندی پیش کمتر از میانگین جهانی بود حالا مدتی است روند معکوس در پیش گرفته، تا جایی که احتمال جان باختن مبتلایان به کووید ۱۹ در ایران بیشتر از اغلب نقاط جهان است.

آمارها نشان می‌دهد که میزان کشندگی این ویروس در ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر است چرا که در جهان تقریبا از هر ۵۰ نفر مبتلا به کرونا یک نفر جان خود را از دست می دهد و این درحالی است که در ایران از هر ۱۸ مبتلا یک نفر قربانی کرونا می شود.

 

منبع: جام جم آنلاین