کد خبر: 193002

وقتی قرار است پای متادون هم به داروخانه‌ها باز شود

توزیع متادون و داروهای درمان اعتیاد در داروخانه ها به جای مراکز درمان اعتیاد انتقاداتی را به دنبال داشته است.
اتاق خبر 24

۳۰ شهریور سال جاری، کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر تصمیم جدیدی برای توزیع متادون و داروهای درمان اعتیاد در داروخانه‌ها گرفت و مصوبه آن نیز ابلاغ شد.

درست در ۸ مرداد سال گذشته در دستورالعملی مصوب و به امضای دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر رسید که در بند هشت آن به موضوع جدا کردن قسمت درمان اعتیاد و توزیع داروهای مخدر و واگذاری به داروخانه اشاره شده بود. اما در همان زمان این موضوع به باد انتقاد گرفته شد و به دنبال انتقادات فراوان، اجرا نشد.

هرچند با گذشت حدود یکسال از آن زمان کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر تصمیم گرفت آن دستورالعمل یعنی (توزیع متادون و داروهای درمان اعتیاد در داروخانه‌ها) به اجرا درآورد.

هرچند این اقدام همچنان مورد انتقاد کارشناسان، فعالان و درمانگران حوزه اعتیاد و درمان مواد مخدر است و هریک از کارشناس با دلایل و استدلال های مختلف اجرایی شدن این موضوع و توزیع داروهای درمان اعتیاد را در داروخانه‌ها اقدامی اشتباه می‌دانند.

خدمات درمان اعتیاد باید یکپارچه باشد

رامین رادفر کارشناس حوزه اعتیاد درباره توزیع متادون و دارو‌های درمان اعتیاد در داروخانه‌ها، اظهار کرد: به زعم من و تمام کسانی که درمانگر اعتیاد هستیم، سال‌ها در این زمینه فعالیت داشتیم و با مصرف کنندگان زیادی سر و کار داشته ایم باید بگویم که خدمات درمان اعتیاد اعم از تجویز دارو، خدمات مشاوره و روانکاوی و ... باید به صورت یکجا باشد.

این کارشناس حوزه اعتیاد با تاکید بر اینکه مخاطب ما یک فرد معتاد است و بیمار متعارفی نیست، افزود: شرایط این بیماران مانند سایر بیماران نیست که به پزشک مراجعه کنند و داروی تجویز شده را از داروخانه دریافت کنند و بعد از آن در خانه دارو را مصرف کنند، مخاطب ما یک فرد معتاد است.

وی افزود: اگر بخواهیم در ارائه خدمات درمان به معتادان، دارو را جدا کنیم پس مشاوره و روانکاوی را هم از بسته خدماتی که معتادان دریافت می‌کنند باید جدا کنیم، البته این اقدام درستی نیست چراکه یکپارچگی و دسترس پذیری معتادان به مواد مخدر کاهش می‌یابد.

رادفر تصریح کرد: اگر تجویز دارو از کلینیک‌های درمان اعتیاد جدا شود یکپارچگی در درمان اعتیاد صورت نمی‌گیرد و به دنبال آن کیفیت درمان کاهش پیدا کرده، معتادان برای درمان مراجعه نخواهند کرد و قطعاً این اقدام به ضرر افراد معتاد خواهد بود.

این کارشناس حوزه اعتیاد بیان کرد: این که همکاران سازمان غذا و دارو می‌گویند جای دارو در داروخانه است استدلال درستی نیست چرا که سال‌هاست در خانه‌های بهداشت توسط بهیاران دارو تجویز می‌شود. همچنین در تمام دنیا دارو‌های درمان اعتیاد به دو صورت تجویز می‌شود یکی از طریق مرکز درمان اعتیاد و دیگری از طریق داروخانه و سیستم دارویی که با سیستم داروی ما بسیار متفاوت است، چراکه اگر سیستم داروخانه‌های ما مانند سایر داروخانه‌های کشور‌های دیگر بود فروش استامینوفن، ترامادول و ... به راحتی صورت نمی‌گرفت به همین دلیل در ایران به جای داروخانه بیشتر دارو فروشی داریم.

وی گفت: تذکراتی در این خصوص به وزارت بهداشت از طریق مراجع این حوزه داده شده است و حالا تصمیم گیری با وزارت بهداشت است و اگر واقعاً نگران منفعت بیمار هستند منفعت افراد معتاد در این اقدام نیست.

منبع: خبرگزاری ایرنا