کد خبر: 193000

نرخ ارز، فرمول اصلی محاسبه قیمت ها!

ناظران بر این باورند که سبک ‌شدن وزن دلار، قیمت خودرو و سرمایه‌ای بودن این کالا را تحت تاثیر قرار داده است.
اتاق خبر 24

چند روزی است که شاهد کاهش قیمت ارز در بازار هستیم و به دنبال آن قیمت بسیاری از کالاها روند نزولی دارد. یکی از این تاثیرات بر قیمت خودرو است که زمانی به شدت افزایش یافت و بسیاری از این رویه گله مند بودند.  

تأثیر نرخ ارز و نوسانات آن بسیار گسترده و عمیق‌ است، به طریقی که مهمترین جنبه‌های اقتصادی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به گفته کارشناسان، نرخ ارز تأثیر زیادی بر اقتصاد در کوتاه مدت و مدت زمان طولانی دارد. نوسانات نرخ ارز بر قیمت محصولات وارداتی نیز اثر گذار است و علاوه بر این می‌تواند بر قیمت‌های داخلی نیز تأثیر بگذارد.

 بسیاری از کارشناسان، روند کاهش قیمت خودرو را ناشی از افزایش تولید و تسریع در تحویل محصولات از سوی خودروسازان بزرگ قلمداد می‌کنند از سوی دیگر، ناظران بر این باورند که سبک ‌شدن وزن دلار، قیمت خودرو و سرمایه‌ای بودن این کالا را تحت تاثیر قرار داده است.

قیمت سازی بسیار راحت به دلیل عرضه ناکافی!

میلاد بیگی کارشناس حوزه خودرو در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اثرات نرخ دلار بر بازار خودرو، اظهار کرد: متأسفانه بازار خودرو در کشور ما عمق کافی را ندارد، به عبارتی ساده‌تر عرضه کننده و بازار مصرف زیادی وجود ندارد و همین امر باعث شده تا قیمت سازی بسیار راحت‌تر باشد.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: با توجه به تعداد محدودی که از عرضه کننده‌ها وجود دارد، امکان قدرت گرفتن آن‌ها به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده و شرایط مناسبی برای فعالیت متخلفان فراهم می‌شود.

منبع: خبرآنلاین