کد خبر: 192995

تداوم طولانی کوفتگی بدن بعد از بهبودی کووید ۱۹

مطالعه جدید نشان می دهد بیش از نیمی از افراد مبتلا به کووید ۱۹ حاد تا ۱۰ هفته از زمان شروع بیماری دچار خستگی و کوفتگی مداوم هستند.
اتاق خبر 24

کوفتگی و کسالت یکی از شایع‌ترین مشکلات اولیه بیماران مبتلا به کروناویروس است. پیامدهای طولانی مدت بیماری کووید ۱۹ به خوبی موردمطالعه قرار نگرفته و این دغدغه و نگرانی را ایجاد کرده که این ویروس موجب آغاز سندروم کوفتگی پساویروسی می‌شود.

در مطالعه جدید، محققان کالج ترینیتی دوبلین ایرلند ۱۲۸ شرکت کننده‌ای که قبلاً مبتلا به کووید ۱۹ شده بودند را از لحاظ میزان کوفتگی، شدت بیماری، نشانگرهای آزمایشگاهی، سطح نشانگرهای التهابی و شرایط از قبل موجود ردیابی کردند.

محققان بیماران را تا ۷۲ روز بعد از ترخیص از بیمارستان تحت نظر داشتند. در مورد بیمارانی که در بیمارستان بستری نشده بودند، از ۱۴ روز بعد از زمان تشخیص بیماری شأن تا ۷۲ روز بعد تحت نظر داشتند.

بررسی‌ها نشان داد ۵۲.۳ درصد شرکت کنندگان مطالعه حداقل ۶ هفته بعد از ابتلاء به عفونت کووید ۱۹، همچان دچار کوفتگی و کسالت بدنی بودند.

نکته دیگر اینکه هیچ رابطه‌ای بین شدت کووید ۱۹، بستری شدن در بیمارستان یا نشانگرهای التهابی با احتمال تجربه کوفتگی و کسالت بعد از بهبودی از بیماری کووید ۱۹ یافت نشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا