کد خبر: 192978

فراز و فرود فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در دوران کرونا

در حالی که کرونا فعالیت جریان‌های دانشجویی و فرهنگی دانشگاه‌ها را تهدید می‌کرد اما اکنون فعالان دانشجویی و فرهنگی با حضور در فضای مجازی در پی یافتن راهی برای ارتباط گیری با دانشجویان هستند.
اتاق خبر 24

همزمان با شیوع کرونا در کشور ماهیت فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها که پیش از این مبتنی بر کارهای جمعی و تشکیلاتی بود، تغییر شکل داد و به فضای غیرحقیقی یا همان مجازی منتقل شد. اپیدمی غیرمنتظره کرونا در کشور، از همان ابتدا، فعالیت تشکل‌های دانشجویی را تحت‌الشعاع قرار داد و این شرایط غریب و در پی آن تعطیلی دانشگاه‌ها، هویت جریان‌های دانشجویی را با تهدید رو به رو ساخت.

در این میان با توجه به کمرنگ شدن ارتباط چهره به چهره فعالان دانشجویی و فرهنگی، فضای مجازی تبدیل به تنها محیط ممکن برای فعالیت‌های این حوزه شد؛ اتفاقی که این سوال را مقابل دیدگان ما قرار می‌دهد که چقدر دانشجویان برای دریافت محتوای فرهنگی در فضای مجازی آماده‌اند و دانشگاه‌های ما چقدر از لحاظ تولید محتوای فرهنگی در این فضا توانمند و به روز هستند؟ در چنین شرایطی که رؤیت پذیری حقیقی مسائل فرهنگی از نظام آموزشی کنار رفته، برخی دانشگاه‌ها به سراغ بازشناسی فضای مجازی و ظرفیت‌های آن رفتند تا بتوانند با آمادگی بیشتر و اطلاعات دقیق‌تر، محتوای فرهنگی را در اختیار دانشجو قرار دهند.

به طور مثال دانشگاه آزاد با تغییر در معاونت فرهنگی و جوان‌گرایی این ادعا را دارد که می‌خواهد با یک نگاه نو به سراغ «فرهنگ» و «فرهنگ دانشجویی» برود؛ در این زمینه در فراخوانی از خبرگان کشور دعوت به همکاری شده و در بحث فرهنگ فضای مجازی هسته فعال خبرگان را تشکیل داده است.

به گفته مسئولان فرهنگی دانشگاه‌ها در شرایط کرونایی، فعالیت در حوزه فرهنگی سخت‌تر شده و با وجود اینکه دانشجویان کار بیشتری انجام می‌دهند، با این وجود اما اثربخشی کیفی، کمتر از گذشته است. در این میان برخی نیز معتقدند جریان‌های دانشجویی هنوز نتوانسته‌اند فعالیت در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را جایگزین مراسمات حضوری در دانشگاه کنند و از حیث تشکیلاتی و جذب اعضا در معرض تهدید قرار گرفته‌اند.

در همین راستا به منظور آسیب شناسی عملکرد فعالیت فرهنگی دانشگاه‌ها؛ بالاخص تشکل‌های دانشجویی در دوران شیوع کرونا، به سراغ دانشجویان فعال دانشگاه‌ها در عرصه‌های فرهنگی و مسئولان مرتبط رفته و با آن‌ها به گفتگو پرداختیم که مشروح صحبت‌های آنان به شرح زیر است؛

حسین صداقتی مسئول بسیج دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید با شیوع کرونا غافلگیر شدیم و مدت زمانی طول کشید تا برای تغییر متناسب با شرایط، برنامه‌ریزی کنیم. زمانی که ویروس به سرعت در حال انتشار بود، بسیج دانشجویی با توجه به نیاز کشور، پویش کمک مومنانه و کمک به سیستم درمانی کشور را با توزیع مواد ضدعفونی، آغاز کرد و خوب هم درخشید.

صداقتی افزود: در این شرایط محیط فعالیت، از فضای حقیقی به فضای مجازی منتقل شد؛ برای کار در فضای غیرحقیقی یکی از کمبودهای تشکل‌های دانشجویی، تولید محتوای مناسب و متناسب با این فضا و ایجاد ارتباط نافذ با دانشجو است که البته دانشگاه علامه با توجه به دارا بودن دانشکده ارتباطات، با مشکل کمتری رو به رو بوده اما به نظر می‌رسد، سایر تشکل‌ها باید نسبت به مجهز شدن به سواد رسانه‌ای برای فعالیت در فضای مجازی، تلاش بیشتری به کار ببندند.

منبع: جام نیوز