کد خبر: 192968

بازاری که با کرونا هم کساد نشد!

هرچند ویروس کرونا بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی را مختل کرد، اما تعداد تولیدات در حوزه موسیقی کاهش نیافت.
اتاق خبر 24

شاید تنها مرهم این روز‌های مردم برای پشت سر گذاشتن دوران کرونایی، پناه بردن به هنر باشد. در این روزها دقایق بیشتری را به تماشای فیلم و سریال، شنیدن موسیقی و شاید مطالعه کتاب اختصاص داده و به واسطه آن‌ها اوقاتمان را بهتر سپری کرده‌ایم. البته که کرونا پایمان را از رفتن به سالن کنسرت و سینما کوتاه کرده است، اما تولیدات قبل اجازه داد دستمان چندان هم از هنر دور نباشد.

سینما از رو رفت، موسیقی از جایش تکان نخورد

هرچه گذشت فعالیت‌های هنری کمتر شد. تولیدات سینما هم بالاخره زیر فشار محدودیت‌های کرونایی کمر خم کرد. گالری‌های خلوت هم سوت و کور‌تر از همیشه شدند. پروژه‌هایی که در این ایام سال، برای رسیدن به جشنواره فیلم فجر، سرعت تولید خود را بالا می‌بردند، وقتی اکران‌های ناموفق آنلاین و تعطیلی سالن‌های سینما را دیدند، قید ادامه فعالیت را زدند.

حتی برخی هنرمندان حاضر در پروژه‌های تولید سریال و فیلم سینمایی احساس خطر کردند و ترجیح دادند، خانه نشین شوند تا در اوضاع خطرناک و پر ریسک فعالیت کنند. این وسط فقط موسیقی ماند و بس؛ اما چرا موسیقی توانست در این شرایط هم تولیدات خود را مانند گذشته ادامه دهد؟حتی برخی هنرمندان حاضر در پروژه‌های تولید سریال و فیلم سینمایی احساس خطر کردند و ترجیح دادند، خانه نشین شوند تا در اوضاع خطرناک و پر ریسک فعالیت کنند. این وسط فقط موسیقی ماند و بس؛ اما چرا موسیقی توانست در این شرایط هم تولیدات خود را مانند گذشته ادامه دهد؟

کرونا تولیدات موسیقی را افزایش داد!

آمار‌ها نشان می‌دهد، تولیدات حوزه موسیقی در ایام کرونایی نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه نزدیک به دو برابر افزایش پیدا کرده است. در سه ماهه نخست امسال، ۸۳۹ تک آهنگ از دفتر موسیقی مجوز دریافت کرده است که این تعداد در بهار سال گذشته ۴۹۵ تک آهنگ بوده و افزایش حدود ۲ برابری داشته است. یعنی به طور میانگین در هر روز، تقریباً ۱۰ تک آهنگ، مجوز گرفته است!

جالب اینجاست در سه ماهه نخست سال ۹۷، ۲۷۷ تک آهنگ مجوز انتشار گرفته بودند؛ بنابراین هر سال تعداد آهنگ‌های مجوز گرفته در سه ماهه و دیگر ایام سال، افزایشی دو برابری داشته است. روند تولید و اخذ مجوز آهنگ در مهر ماه بیشتر هم شده است. از اوایل مهرماه تا امروز، بیش از ۳۰۰ قطعه موسیقی در حوزه‌های مختلف موسیقی نواحی، سنتی، پاپ و تلفیقی مجوز دریافت کردند؛ بنابراین احتمالاً در پایان فصل پاییز شاهد شکستن رکورد اخذ مجوز در یک فصل خواهیم بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران