کد خبر: 192966

وضعیت دردناک باغ وحش‌های کشور

مشکلات و غیر استاندارد بودن باغ وحش های کشور، سبب شده تا باغ وحش ها شرایط ناگواری را برای حیوانات رقم بزند.
اتاق خبر 24

 احداث اولین باغ وحش در ایران به دوران قاجاریه بازمی گردد که آن را مجمع الوحوش می‌نامیدند؛ به مرور زمان تعداد باغ وحش‌ها در ایران گسترش یافت سال‌های زیادی که از احداث اولین مجمع الوحوش می‌گذرد تا اینکه امروزه ایران دارای چندین باغ وحش بزرگ است؛ که یکی از این باغ وحش‌های بزرگ باغ وحش ارم است، که در سال‌های ابتدایی خود در پارک ملت تهران قرار داشت و بعد از آن به دلیل اینکه مرکز استانداردتر با مساحت بیشتری در اختیار باغ وحش باشد آن را به منطقه ارم تهران منتقل کردند.

باغ وحش ارم بزرگترین باغ وحش کشور است که نزدیک به هزار گونه جاندار در آن زیست می‌کند که حدود ۴۰ درصد از این جانداران غیربومی هستند و بقیه از سایر کشور‌ها وارد ایران شدند.

در طی چند سال اخیر خبر‌های متعددی از نامناسب بودن وضعیت باغ وحش‌های ایران به ویژه باغ وحش ارم به گوش می‌خورد و فعالان محیط زیست نیز پس از انتشار هر یک از این خبر‌ها واکنش‌هایی نشان می‌دادند و خواستار توقف فعالیت باغ وحش‌ها بودند، تا اینکه کمتر از یک ماه پیش خبر مرگ شامپانزه‌ای ماده پس از چند روز پنهان کاری و پیگیری‌های باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شد.

پیش از این کارشناسان و فعالان محیط زیست متعددی درباره غیر استاندارد بودن باغ وحش‌های ایران صحبت می‌کردند، باغ وحش‌هایی که این روز‌ها به جهنم حیوانات تبدیل شده است، حیواناتی که در قفس‌های کوچک و فلزی بدون داشتن هیچ شباهتی با زیستگاه اصلی شان که طبیعت باشد سال‌های زیادی زندگی می‌کنند.

کافی است یک روز به باغ وحش شهر خود بروید، هر انسانی در هر سنی که باشد به این نتیجه خواهد رسید که باغ وحش‌ها شرایط ناگواری دارند، بوی نامطبوعی که در باغ وحش‌ها به مشام می‌خورد، عدم رعایت بهداشت و دامپزشکی که به صورت مستقر حضور ندارد و هزاران مشکل دیگر که نشان از شرایط تاسف بار باغ وحش‌ها دارند.

یکی دیگر از مشکلات بزرگی که در باغ وحش ارم وجود دارد، این است که ۴۰ درصد این حیوانات غیربومی هستند، گونه‌های غیر بومی که وارد کشور می‌شوند و کشور دانش نگهداری آن را ندارد و ما گونه غیر بومی که در کشور بیگانه است را در باغ وحشی نگهداری می‌کنیم که هیچ یک از نیاز‌های اولیه اش تامین نمی‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم