کد خبر: 192964

حدود ۴۰ هزار نفر در ۱۸ ماهه اخیر مشمول عفو قرار گرفتند

سی و پنجمین نشست خبری «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه در حال برگزاری است..
اتاق خبر 24

سی و پنجمین نشست خبری «غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه برگزار شد.

از آغاز سال تاکنون 819 واحد صنعتی احیا و به چرخه تولید بازگشت

سخنگوی دستگاه قضا گفت: یکی از برنامه‌های تحولی ما کمک به تولید و جلوگیری از تعطیل شدن کارخانه‌ها بوده است/ ما برای فعال شدن کارخانه‌هایی که غیر فعال شده بودند هم کار کردیم/ از آغاز سال 99 تا امروز 819 واحد صنعتی که تعطیل شده بودند احیا شد و به چرخه تولید بازگشتند/ بیش از 27000 شغل برای کارگران این واحدهای صنعتی ایجاد شده است/ سال گذشته هم که 1000 واحد تولیدی را احیا کردیم.

توضیحاتی درباره برگزاری دادگاه‌های جرایم سیاسی

اسماعیلی در ارتباط با دادگاه‌های سیاسی و پرونده های زاکانی و ... گفت: تا کنون پرونده‌هایی به دادگاه‌های جرایم سیاسی ارجاع شده است/ در ارتباط با دو پرونده حکم صادر شده که غیرقطعی است/ یک دادگاه دیگر هم در آذرماه برگزار می‌شود.

تمهیدات قوه قضاییه برای شرایط حاد کرونایی از زبان سخنگوی دستگاه قضا

اسماعیلی در ارتباط با آخرین تمهیدات قوه قضاییه برای شرایط حاد کرونایی گفت: هیچ یک از واحدهای قضایی را تعطیل نکردیم و تعطیل نخواهیم کرد/ در سال 99 سامانه هایی را راه اندازی کردیم/در هشت ماهه اول امسال بیش از 500 هزار نفر از مراجعین به دادگستری اقدامات خود را غیرحضوری انجام دادند/ نیم میلیون نفر دیگر با بهره گیری از سامانه های نوبت دهی به موقع مراجعه کرده و به موقع کارشان انجام شد/220 هزار لایحه از ناحیه وکلا از سامانه های خودکاربری وکلا به دادگاه ها ارسال شد/25 هزار دادرسی الکترونیک در این ایام انجام دادیم/ارتباط تصویری با زندان ها برقرار کردیم، بیش از 20 هزار جلسه برگزار شد.

جزییات رسیدگی به برخی واگذاری‌ها در حوزه لواسان

اسماعیلی در بخشی از نشست خود با رسانه ها گفت: در حوزه لواسان برخی واگذاری‌ها مورد رسیدگی قرار گرفت/ به برخی تغییر کاربری‌ها که قدیمی هم بودند رسیدگی کردیم و به وضعیت سابق برگشتند/ عده‌ای از اعضای شورای اسلامی و شهرداران سابق لواسانات در حال حاضر در بازداشت هستند و پرونده آنها در دست رسیدگی است/ اوایل آذر ماه جلسه بعدی شورای عالی حفظ حقوق بیت المال برگزار می‌شود.

پرونده اراذل و اوباش در دادسرا و دادگاه به شعب ویژه ارجاع می‌شود

سخنگوی دستگاه قضا گفت: باور داریم امنیت شهروندان خط قرمز است/ به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم افراد شرور و اراذل و اوباش امنیت شهروندان را به مخاطره بیندازند/ برای برخورد با این افراد باید قاطع، سریع، در چارچوب ضوابط و قانون و با شدت برخورد شود/ تشکیل قرارگاه هماهنگی‌ها را زیاد و رسیدگی را سریع می‌کند/ مقرر شد پرونده اراذل و اوباش در دادسرا و دادگاه به شعب ویژه ارجاع شود.

انتقاد سخنگوی قوه قضاییه از نهایی نشدن لایحه صیانت از حقوق بانوان

سخنگوی قوه قضاییه گفت: بهترین دفاع از حقوق بانوان تحکیم حقوق خانواده است/می‌شود با ابزارهای مشاوره مانع گسست خانواده و تضییع حقوق بانوان شد/ اقدامی که قوه قضاییه در تدوین لایحه صیانت از حقوق بانوان انجام داد، 15 ماه است که این لایحه در دولت نهایی نشده است / زمانی که این لایحه در قوه قضاییه بود برخی روزانه سینه چاک بودند که باید زودتر اقدام شود/ امیدواریم تعجیل کنند و هر چه سریعتر آن را برسانند.

بیان سیاست‌ها و تدابیر قوه قضاییه در بازدید از مجتمع خانواده

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در بازدید از مجتمع خانواده سیاست‌ها و تدابیر قوه قضاییه تا حدودی بیان شد/ مهریه حقوق مسلم زوجه و دین مسلم زوج است و باید پرداخت شود/ مواردی که برخی از آقایان تمکن مالی دارند و پرداخت نمی‌کنند، باید پرداخت دین صورت بگیرد و (در صورت پرداخت نشدن دین) این افراد باید بازداشت شوند/ آنچه در مورد عدم بازداشت مطرح شده صرفا در مواردی است که زوج تمکن پرداخت ندارد/ اگر برای دادگاه محرز شود که فردی تمکن پرداخت یکجا یا اقساطی مهریه را ندارد فرد بازداشت نمی‌شود.

آخرین وضعیت پرونده 250 صادر کننده ارز

اسماعیلی در ارتباط با پرونده 250 صادر کننده ارز گفت: با همکاری خوب بانک مرکزی و دادسرای تهران و قوه قضاییه بیش از 11 میلیارد یورو از ارزهای ناشی از صادرات پتروشیمی رفع تعهد ارزی شده است/ در مورد سایر شکایات پیگیری‌های جدی انجام شده است و بیش از سه و نیم میلیارد یورو از این قبیل افراد رفع تعهد ارزی شده است/جمعا 14 و نیم میلیارد یورو ارز ناشی از صادرات رفع تعهد شد.

شکایت‌های دولت فعلی از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در دولت فعلی از ناحیه دولت بیش از 150 مورد شکایت از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی داشتیم، البته عدد افراد بیش از این تعداد است چون در برخی پرونده از تعدادی از افراد شکایت شده است/ بخش عمده‌ای از این شکایات رسیدگی و بخشی دیگر هم در جریان رسیدگیست.

در مورد توهین به رییس جمهور تاکنون اعلام شکایتی به دادسرای تهران انجام نشده است

سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه هرگونه توهین را خلاف قانون و اخلاق می‌دانیم گفت: توهین هم جرم است و هم دور از شئون انسانیت/ به موارد مجرمانه برابر ضوابط قانونی رسیدگی می‌کنیم/ در مورد توهین به رییس جمهور تاکنون اعلام شکایتی به دادسرای تهران انجام نشده است/ اینکه در دادسرای ویژه روحانیت شکایتی صورت گرفته یا نه اطلاع ندارم.

رسیدگی به پرونده «گوهرناز» قم به کجا رسید؟

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده گوهرناز قم گفت: مدیران این مجموعه مبادرت به کلاهبرداری از سه هزار نفر در استان قم و استان‌های همجوار کرده بودند/ پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شده است / اموال توقیف شده به میزان بدهی ها نیست.

آخرین اقدامات قوه قضاییه در ارتباط با شرکت هفت تپه

سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین اقدامات قوه قضاییه در ارتباط با شرکت هفت تپه گفت: رسیدگی‌های قضایی در حال انجام است/ به جهت حمایت از تولید، ا شتغال و استیفای حقوق کارگان هفت تپه از ناحیه قوه قضاییه اقدامات متعدد انجام شده است/ برگزاری جلسات متعدد با مقامات اجرایی، امنیتی و قضایی انجام شده است/  دادستان کل کشور در مجموعه هفت تپه حضور و پیگیر یافتن  راهکاری برای پرداخت معوقات این مجموعه شد.

با این اقدامات حقوق معوقه کارگران پرداخت شده است و الان پرداخت حقوق کارگران به روز است/ نه تنها از تعطیلی این مجموع جلوگیری شد بلکه باعث شد فصل کشت تداوم پیدا کند/ کارخانجات اوورهال شده است / کارگرانی به سر کار خود بازگشتند.

پایان رسیدگی به پرونده اتهامی شرکت‌های «آرمان پرشین پارس» و «کارما»/ احکام

سخنگوی قوه قضاییه گفت: به پرونده اتهامی شرکت‌های «آرمان پرشین پارس» و «کارما» که از 1379 نفر از هموطنان کلاهبرداری کردند رسیدگی و به پایان رسید/ «سیاوش نیک جعفریان» به تحمل 10 سال حبس تعزیری، پرداخت جزای نقدی و رد مال محکوم شده است/ «محسن نیک جعفریان» به تحمل 10 سال حبس، جزای نقدی و رد مال/ «داریوش نیک جعفریان» به تحمل 5 سال حبس/دادگاه حکم به انحلال این شرکت ها و انتشار محکومیت صادر کرده است.

در 18 ماهه اخیر در حوزه زندانیان حدود 40 هزار نفر مشمول عفو قرار گرفتند

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در دوره 18 ماهه اخیر مسولیت رییس قوه قضاییه تا امروز فقط در حوزه زندانیان حدود 40 هزار نفر مشمول عفو قرار گرفتند که نیمی از آنها از زندان آزاد شدند و نیمی دیگر کاهش مجازات حبس داشته اند.

تمام کسانی که مورد عفو قرار گرفتند

اسماعیلی گفت: با پیشنهاد ریاست قوه قضاییه، رهبر انقلاب با عفو و تخفیف مجازات سه هزار و 780 نفر از محکومان موافقت کردند/ 2301 نفر ا زندانیان آزاد شدند/ 157 محکوم امنیتی از محکومانی که اتهاماتی تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی شرکت در اغتشاشات سالهای 1398، 97، 96 و سالهای قبل از آن داشتند مورد عفو قرار گرفتند/عفو 16 نفر از اتباع کشورهای اسلامی

اجرای برنامه‌های تحولی قوه قضاییه

اسماعیلی گفت: این روزها مردم و جامعه نخبگانی شاهد آن هستند که برنامه های تحولی قوه قضاییه و وعده های ریاست قوه یکی بعد از دیگری در حال عملیاتی و اجرایی شدن است/ تنظیم و تصویب سند امنیت قضایی، تصویب و ابلاغ و اجرا دستورالعمل رسیدگی نحوه مقابله با ترک فعل ها و .... انشالله تشکیل مجتمع و شعب ویژه دادگاه های تجاری در تهران در هفته آینده تحول کیفی و کمی عفو محکومان و کارآمدی وضعیت زندانبانی و کاهش زندانیان گام هایی است که این روزها مردم عملیاتی شدن آنرا شاهدند.

قوه قضاییه خود را حامی و ناظر بر حسن انجام وظایف مصوبات ستادهای مقابله با کرونا می داند

«غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه در ابتدای سی و پنجمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: در کشور ما آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در هفته های اخیر سیر صعودی داشته است/ عبور از این بحران نیازمند اتخاذ تصمیم های قاطع و منسجم حاکمیتی، همکاری و هماهنگی همه دستگاه های اجرایی، اقناع افکار عمومی و همکاری‌های مردم محور است/ قوه قضاییه به خصوص دادستان ها در سراسر کشور هم خود را همکار و هم حامی و پشتیبان اجرای مصوبات ستادهای ملی و استانی مقابله با کرونا می دانند و هم ناظر بر حسن انجام وظایف و ماموریت ها.

منبع: میزان