کد خبر: 192954

دمای مناسب منزل در فصل سرما چقدر باید باشد؟

فصل زمستان نزدیک است و ما می‌توانیم با متناسب نگه داشتن دمای خانه از سرماخوردگی و هدر رفتن بی‌رویه انرژی جلوگیری کنیم.
اتاق خبر 24

گرم کردن خانه برای راحت زندگی کردن در فصل زمستان یک شرط حیاتی است و در این شرایط که کرونا بیداد می‌کند و هر روز رکورد جدیدی از خود به جا می‌گذارد، باید حواسمان باشد تا با مناسب نگه داشتن دما در طول روز و شب دچار بیماری نشویم و آنفلوآنزا نگیریم.

دمای متوسط خانه در طول زمستان چقدر است؟

برای اکثر افراد، فهمیدن دمای مناسب محیط داخلی خانه در زمستان عملی است که بتواند هزینه قبوض خدماتی را تا حد امکان پایین نگه دارد و همچنین راحتی مناسب را برای فرد به ارمغان آورد؛ بنابراین هرکسی دمای خانه را بر اساس ترجیح خود تنظیم می‌کند، اما باید بدانید اکثر متخصصان حوزه انرژی و خانه‌داری دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد را توصیه می‌کنند.

اما این بدان معنا نیست که دمای خانه را در روز‌های آخر پاییز روی ۲۰ درجه تنظیم کرد و تا بهار آن را دست نزد چراکه دیدگاه‌های مختلفی نسبت به درجه حرارت خانه در زمستان وجود دارد. یعنی برخی از افراد دمای ۲۰ درجه را برای خوابیدن بسیار بالا می‌دانند؛ بنابراین، این افراد مجبورند هنگام خواب دمای خانه را کمی پایین آورند و در مقابل، برخی هم هستند که معتقدند این کار باعث هدر رفتن انرژی می‌شود، زیرا برای گرم نگه داشتن خانه در دمای ثابت، انرژی کمتری نسبت به زمانی که خانه دوباره سرد می‌شود، لازم است؛ البته ناگفته نماند که این مسئله به عوامل دیگری از جمله عایق درب و پنجره هم بستگی دارد.

از آنجا که با تنظیم مداوم ترموستات انرژی بیشتری نسبت به انتخاب دما و ادامه دادن زندگی با آن درجه حرارت مصرف می‌شود، بهترین دما، آن دمایی است که احساس راحتی می‌کنید که ممکن است ۲۰ درجه و یا کمی خنک‌تر یا گرم‌تر باشد.

یک منزل با عایق مناسب گرما را بیشتر در خود نگه می‌دارد و آن را با سرعت کمتری از دست می‌دهد و همچنین باعث می‌شود دوره گرمایش داخل خانه بسیار سریع‌تر انجام شود که در این صورت کم کردن جزئی دمای خانه هنگام شب عقلانی خواهد بود.

در مقابل، اما خانه‌هایی بدون عایق یا با عایق ضعیف وجود دارند که دارای درب‌ها و پنجره‌های قدیمی و ناهمگن هستند که می‌توان با استفاده از یک ترموستات مدرن دمای خانه را در ساعات مختلف روز به راحتی برنامه‌ریزی کرد.

یکی از فاکتور‌های مهم در گرم کردن خانه، کف آن است که ممکن است از جنس چوب، سرامیک و یا موزائیک باشد؛ پس باید در نظر بگیرید که اگر کف خانه شما از جنس چوب و سرامیک است، گرم کردن آن زمان بیشتری طول خواهد کشید، اما روش بهتر گرم نگه داشتن خودتان در خانه، استفاده از یک دمپایی گرم و نرم است؛ بنابراین می‌توان گفت دمای مناسب خانه، می‌تواند دمایی باشد که شما با آن احساس راحتی می‌کنید و خرج زیادی روی دستتان نمی‌گذارد، اما به یاد داشته باشید که اگر تنها زندگی نمی‌کنید، باید ابتدا سر درجه حرارت مناسب خانه به توافق برسید، چون ممکن است کسی دوست نداشته باشد دمای بالای خانه را تحمل کند و می‌خواهد فضا کمی خنک‌تر باشد؛ پس باید ابتدا دمای مناسب خانه را انتخاب کنید و بعد، متناسب با آن لباس بپوشید.

راه‌های متفاوت برای تنظیم درجه حرارت منزل

پیشرفت فناوری و حرکت شرکت‌های بزرگ به سمت خانه‌های هوشمند باعث شده است که ترموستات خانه‌ها هم به سمت فناوری حرکت کنند. با ترموستات‌های دارای وای-فای می‌توان به اینترنت بی‌سیم خانگی وصل شد و آن را با نرم‌افزار نصب شده روی گوشی هوشمند کنترل کرد.

منبع: خبرآنلاین