کد خبر: 192952

مازاد ماهانه تخم مرغ به ۱۰ هزار تن رسید

یک مقام مسئول گفت: با توجه به آنکه مرغ‌های جوان به تولید نشسته‌اند، مازاد ماهانه تخم مرغ به ۸ تا ۱۰ هزار تن رسیده است.
اتاق خبر 24

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران دبا اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۲ هزار تومان معادل شانه‌ای ۲۴ هزار تومان است.

او قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را بالای ۱۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: این در حالی است که مسئولان ستاد تنظیم بازار به تولیدکنندگان می‌گویند که تخم مرغ خود را با نرخ ۱۲ هزار تومان عرضه کنند که این درست نیست.

رشد ۶ برابری قیمت واکسن نسبت به ماه‌های اخیر

نبی پور از افزایش ۵ تا ۶ برابری هزینه واکسن و دارو در چند ماه اخیر خبر داد و گفت: هزینه ۲ واکسن آنفلوانزا برای هر قطعه مرغ از حداکثر ۸۰۰ هزار تومان به سقف ۴.۵ میلیون تومان رسیده است.

او با بیان اینکه نهاده ماه قبل به مرغدار تحویل داده نشده و یا هنوز بارگیری نشده است، افزود: اگر دولت حداکثر سویا سهمیه‌ای را تامین کند، مرغدار باز مجبور است ۸ درصد آن را از بازار آزاد تامین کند چرا که بیش از ۲۲ درصد سهمیه تخصیص داده نمی‌شود.

این مقام‌مسئول قیمت هر کیلو ذرت را ۴ هزار و ۴۰۰ تومان و هر کیلو کنجاله سویا را ۱۶ هزار تومان اعلام کرد.

او با اشاره به اینکه قیمت کارتن و شانه از تخم مرغ گرانتر است، بیان کرد: هم اکنون کارتن و شانه برای مرغدار ۱۵ هزار تومان تمام می‌شود که این امر بدان معناست که قیمت کارتن و شانه ۳۰ درصد از تخم مرغ بالاتر است.

نبی پور درباره آخرین وضعیت تولید تخم مرغ گفت: با توجه به آنکه مرغ‌های جوان به تولید نشسته‌اند، روزانه تولید به ۳ هزار تن رسیده است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در پایان با اشاره به اینکه صادرات تخم مرغ همچنان باز نشده است، تصریح کرد: دولت برای صادرات هر کیلو تخم مرغ ۳ هزار و ۵۰۰ تومان عوارض وضع کرده، اما با این وجود صادرات باز نشده است، در حالی که مازاد تولید به هر نحوی باید از کشور خارج شود چرا که به سبب مازاد ماهانه ۸ تا ۱۰ هزار تن تولید، قیمت به کمتر از نرخ مصوب رسیده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم