کد خبر: 192950

روابط خارجی دولت بایدن با کشور‌های جهان چگونه خواهد بود؟

با اعلام پیروزی دموکراتها در انتخابات آمریکا، روابط خارجی آینده این کشور با دیگر کشورها از مهمترین موضوعات مورد بحث در محافل سیاسی و رسانه‌ای است.
اتاق خبر 24

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سوم نوامبر بین دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواه و جو بایدن نامزد حزب دموکرات برگزار شد و در نهایت با گذشت چند روز از شمارش آرا، در حالی جو بایدن پیروز انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا معرفی شد که، همچنان اعتراضات ترامپ و هوادارانش درباره صحت شمارش آرای انتخاباتی ادامه دارد. با معرفی بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آینده آمریکا انتظار می‌رود روابط آمریکا با کشور‌های مختلف جهان در بسیاری از مواضع دچار تغییراتی اساسی شود و در این بین نقش نامزد دموکرات‌ها در این مناسبت‌ها تعیین کننده خواهد بود.

در این گزارش سعی داریم به بررسی روابط خارجی آینده دولت بایدن با چین، روسیه و همچنین رژیم صهیونیستی  بپردازیم.

چین
کشور چین یکی از کشور های مهم و تاثیرگذار در جهان است که دونالد ترامپ در زمان انتخابات ۲۰۱۶ با وعده مقابله اقتصادی با آن  روی کار آمد و به این وعده هم به بهترین شکل ممکن عمل کرد. جنگ تجاری با آمریکا، تأثیر مخربی روی شتاب اقتصادی چین و آرمان‌هایی مثل «ساخت چین ۲۰۲۵» داشت.

با بحران کرونا در کنار دیگر تنش‌های اقتصادی، فشار سیاسی هم به پکن اضافه شد. با توجه به این که چین یکی از نقاط تمرکز ترامپ در دوره اول ریاست ‌جمهوری‌اش بوده، نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا می‌گویند «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین، تمایلی به تمدید دوره ریاست‌جمهوری ترامپ ندارد. شی، با توجه به تمرکز مفرط ترامپ روی کشورش، ترجیح می‌داد رئیس‌جمهوری مثل بایدن در آمریکا روی کار بیاید که سیاست «مسامحه» با چین را جایگزین سیاست «مقابله» با پکن بکند.

 

دونالد ترامپ و دولتش در ارتباط با روابط با چین در توییت‌ها و بیانات مطبوعاتی مدام در این باره صحبت کرده بودند و سه هدف اصلی را در نظر داشتند از جمله:
۱_ جداسازی: در اصل به معنی رها کردن دست آورد‌های سه دهه روابط بازرگانی آمریکا با چین
۲_ حذف دائمی عضویت چین در بازار بورس: دولت دونالد ترامپ، به عنوان بخشی از تمرکز بر چین، فهرستی از توصیه‌ها به شرکت‌های چینی که عضو بازار بورس در آمریکابودند را تهیه کرد و ژانویه ۲۰۲۲ را آخرین مهلت برای اجرای مقررات تازه حسابرسی تعیین کرده بود این در حالی است که دولت جو بایدن، لزوما این ممنوعیت‌ها را ممکن است دقیقا دنبال نکند.
۳_فاصله گرفتن از جهانی شدن: در دوره ریاست جمهوری ترامپ، فاصله گرفتن از جهانی شدن «جایی که مرز‌ها کمتر باز باشد و تجارت کمتر آزاد باشد» به صورت یک روند درآمد بود و این چیزی است که پکن می‌داند حتی بعد از انتخابات آمریکا تغییر نخواهد کرد.

افراد مطلع از شرکت‌های تکنولوژی در چین می‌گویند: «برای چین ریاست جمهوری جو بایدن، از ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای چهار سال دیگرجذابیت بیشتری خواهد داشت». در حالی که به عقیده آن‌ها دولت جو بایدن کماکان موضع سختی در برابر چین خواهد داشت، و این موضع بیشتر بر اساس عقل و منطق و واقعیت‌ها خواهد بود نه لفاظی و سیاست بازی.

منبع: باشگاه خبرنگاران