کد خبر: 192947

جنگ قره‌باغ؛ آب‌ گل‌آلود برای ماهی‌گیری تکفیری‌ها

رهبر انقلاب فرمودند: تروریست‌هایی که وارد منطقه شده‌اند اگر نزدیک مرزهای ایران شوند برخورد خواهد شد.
اتاق خبر 24

 چند وقتی است که آتش درگیری ها بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ شعله ور شده و جمهوری آذربایجان برای باز پس گیری اراضی خود در قره‌باغ اقدام کرده است. منطقه قره‌باغ یا به طور دقیق تر ناگورنو قره‌باغ از دیرباز بخشی از اراضی کشور جمهوری آذربایجان بوده و طبق اسناد و شواهد تاریخی محل زندگی مسلمانان و به ویژه شیعیان به شمار می رود که ارمنستان به این منطقه تجاوز کرده و آنجا را به اشغال خود در آورده است.

 

سردار منصور حقیقت‌پور  فرمانده میدانی نخستین گروه از نیرو‌های اعزامی به جمهوری آذربایجان برای آموزش نیرو‌های آذربایجانی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت که ترکیب جمعیتی این منطقه در ابتدا با اکثریت مسلمان بود و حضور دین اسلام هم در این منطقه سابقه طولانی دارد. آذری‌های مسلمان شیعه حضرت علی (ع) علاوه بر سکونت در این منطقه از مساجد و حوزه‌های علمیه این منطقه نیز بهره می‌بردند.

 

حضور تروریست‌های تکفیری در شمال‌غرب ایران؛ تهدید امنیتی قابل توجه

در این میان اما خبری همه مردم کشورمان را به تامل واداشت و آن این بود که اینکه تعدادی از تروریست‌های تکفیری توسط برخی کشور‌ها به منطقه قره‌باغ آورده شده اند تا در آزادسازی قره‌باغ به جمهوری آذربایجان کمک کنند. همین خبر باعث شد تا بسیاری از کشور‌های منطقه و از همه مهم‌تر مقامات کشورمان نیز نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کنند. به همین دلیل رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا در سخنان خود به مناسبت میلاد با سعادت حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) درباره مناقشه اخیر قره‌باغ مطالبی را مطرح کردند.  

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنان خود به جنگ اخیر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان اشاره کردند و با تأکید بر اینکه این موضوع حادثه‌ای تلخ و تهدیدکننده امنیت منطقه است، گفتند: این درگیری نظامی باید هرچه زودتر تمام شود؛ البته همه سرزمین‌های جمهوری آذربایجان که به‌وسیله ارمنستان تصرف شده باید آزاد شود و به آذربایجان برگردد. ایشان لزوم حفظ امنیت ارامنه در این سرزمین‌ها و رعایت مرز‌های بین‌المللی از جانب دو طرف را نیز مورد تأکید قرار دادند و گفتند که تروریست‌هایی که براساس گزارش‌های قابل اطمینان وارد منطقه شده‌اند، نباید به هیچ‌وجه نزدیک مرز ایران شوند و اگر آن‌ها نزدیک مرز شوند، قطعاً برخورد قاطع خواهد شد.

 

جمهوری اسلامی ایران؛ پیگیر راه‌های صلح آمیز و دیپلماتیک برای حل مناقشه قره‌باغ

یکی از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران از ابتدای آغاز مجدد مناقشه قره‌باغ، پیگیری راه‌ها و ابتکارات دیپلماتیک و مذاکره با کشورهای درگیر در مناقشه و همچنین مشورت گرفتن با استفاده از کشورهای منطقه و همسایگان مهم منطقه بوده است. به همین منظور هم سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران  طی هفته‌های گذشته به کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان سفر کرد و دیدارهایی را با رئیس جمهور آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان و سایر مقامات این دو کشور داشت. البته سفر به دو کشور روسیه و ترکیه نیز در این باره انجام شده است. در واقع ایران با ابتکار جدیدی برای حل مناقشه قره‌باغ وارد این موضوع شده است.

منبع: جام نیوز