کد خبر: 192944

خطیب‌زاده: فشار حداکثری به «شکست حداکثری» انجامید

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه فشار حداکثری به شکست حداکثری انجامید، گفت: ایران پس از ترور سردار سلیمانی جواب‌های لازم را به دولت یاغی آمریکا داد و این درس را به همه آموخت که جز با زبان احترام با مردم ایران صحبت نکنند.
اتاق خبر 24

در نشست خبری خود با خبرنگاران که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، در خصوص سفر اخیر طریف به سه کشور آمریکای لاتین اظهار داشت: آقای ظریف در لین سفر در مراسم تحلیف رئیس جمهور بولیوی شرکت کرد و گفت‌وگویی تلفنی را هم با وزیر امور خارجه شیلی داشت و البته سفری هم به کوبا صورت گرفت و هیئت ایرانی ملاقات‌هایی را در آن کشور هم انجام دادند.

وی گفت: پانزده آبان آقای ظریف به ونزوئلا سفر کردند و با مقامات آن کشور دیدار و گفت‌وگو‌هایی را انجام دادند.

خطیب‌زاده افزود: در روز‌های اخیر ایران، روسیه و هند در مسکو در خصوص افغانستان نشستی برگزار کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: آقای ظریف فردا عازم سفری دو روزه به پاکستان خواهد بود و علاوه بر دیدار با وزیر امور خارجه پاکستان، با نخست وزیر و فرمانده ارتش آن کشور هم دیدار خواهند داشت. این سفر به دعوت طرف پاکستانی انجام می‌شود.

وی در خصوص انتخابات آمریکا بیان کرد: اینکه چه کسی در آمریکا چه صحبتی کرده باشد برای ما ملاک نیست، آنچه که ایران بار‌ها اعلام کرده این است که برجام حاصل گفت‌و‌گو‌هایی بلندمدت میان چند کشور است و توسط قطعنامه ۲۲۳۱ به یک قطعنامه الزام‎آور تبدیل شده است.

خطیب‌زاده اظهار کرد: از نظر ابعاد حقوقی این مواردی که برخی در آمریکا می‌گویند درخصوص برجام، شدنی نیست و این موضوع قابل باز شدن مجدد توسط هیچ کسی نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آمریکا خسارت‌های متعددی را به ملت ایران وارد کرده و ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ بوده و باید پاسخگوی رفتار ضد قانونی و ضد حقوق بشری خود به ایران و جهان باشد.

وی با بیان اینکه پیام لازم در واشنگتن صادر شد، ادامه داد: مردم آمریکا و دنیا نظر خود را اعلام کردند. دولتی در آمریکا آمد و تمامی معاهدات بین المللی را از بین ببرد، گردنکشی کرد و در این گردنکشی بسیار بی پرده هم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: رفتار‌های عجیب این چهارسال دوره اخیر آمریکا مثال‌هایی را برای تاریخ روابط بین‌الملل درست کرده که تا مدت‌ها در محافل مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خطیب‌زاده افزود: قمار بر خرید امنیت از روان پریشانی که جز به خون، سلاح و پول نمی‌اندیشند نتیجه‌اش می‌شود آنچه که تمام تخم مرغ‌های خود را در یک سبد گذاشته باشند و امروز به این وضعیت برخی کشور‌های منطقه دچار شده باشند.

وی بیان کرد: امیدواریم کشور‌های همسایه ایران که امنیت خود را در واشنگتن و رژیم صهیونیستی جستجو می‌کردند برگردند و امنیت خود را در گفتگو‌های منطقه‌ای پیدا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه فشار حداکثری به شکست حداکثری انجامید، اظهارکرد: ایران پس از ترور سردار سلیمانی جواب‌های لازم را به دولت یاغی آمریکا داد و این درس را به همه آموخت که جز با زبان احترام با مردم ایران صحبت نکنند.

منبع: میزان