کد خبر: 192941

بازدید رییس سازمان زندان‌ها از ۲۸ زندان در کشور در طول مدت پنج ماه

رییس سازمان زندان‌ها در حدود پنج ماه گذشته و از زمان انتصابش تاکنون از حدود ۲۸ زندان بازدید به عمل آورده و پای صحبت‌های مددجویان این زندان‌ها نشسته است.
اتاق خبر 24

در دوران تحول قوه قضائیه بر اساس دیدگاه ریاست قوه قضاییه، زندان زدایی، کاهش آسیب‌های زندان و باز اجتماعی کردن زندانیان؛ در دستور کار قرار گرفته است. بر اساس برنامه‌های جدید دستگاه قضا جامعه نباید برای محکومانی که بیرون از زندان امکان باز اجتماعی شدن دارند، هزینه دهد. هم هزینه وقوع جرم از سوی آن‌ها را متحمل شود و هم، هزینه نگهداری شان در زندان را؛ بلکه باید از بازده فعالیتشان در مسیر بازاجتماعی شدن بهره‌مند شود. حس مسئولیت پذیری بالاخص برای افرادی که مرتکب جرائم خفیف و غیر عمد می‌شوند باید زنده نگاه داشته شود تا بتوانند خطای خود را جبران کنند و این امکان به طور قطع در خارج از زندان بهتر فراهم می‌شود.

 

پس از تمرکز بر این اقدامات تحولی در دستگاه قضا، نوبت به تحول در مدیریت سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور رسید و ۲۴ خردادماه بود که محمدمهدی حاج محمدی که حضورش در دستگاه قضا همواره منشاء تحول بوده به عنوان رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور منصوب شد.

 

از همان ابتدای امر، دو موضوع بازدید از زندان‌ها و گفت وگوی رو در رو با زندانیان به عنوان کارویژه رییس سازمان زندان‌ها تعریف شد؛ به طوری که از زمان انتصاب رییس سازمان زندان‌ها تاکنون حاج محمدی از حدود ۲۸ زندان بازدید به عمل آورده و پای صحبت‌های مددجویان این زندان‌ها نشسته است.

در ادامه به بخشی از بازدید‌های رییس سازمان زندان‌ها از زندان‌های سراسر کشور اشاره خواهد شد.

بازدید از ندامتگاه قزلحصار
۹ تیرماه سال جاری، رییس سازمان زندان‌ها با حضور از پیش اعلام نشده در ندامتگاه قزلحصار، ضمن بازدید از این مرکز، با زندانیان و کارکنان دیدار و گفتگو کرد.

استان قم، مقصد اولین سفر استانی رییس سازمان زندان‌ها
حاج محمدی ۱۴ تیرماه نیز در اولین سفر استانی خود، به استان قم رفت و ضمن بازدید از زندان مرکزی قم با زندانیان دیدار و گفتگو کرد.

وی ضمن گفتگوی رودررو با زندانیان و استماع سخنان آنان به درخواست‌های آن‌ها پاسخ داده و برای رسیدگی به مشکلات آن‌ها دستورات لازم را صادر کرد.

سفر رییس سازمان زندان‌ها به استان همدان
۲۱ تیرماه، رییس سازمان زندان‌ها در دومین سفر استانی خود راهی استان همدان شد و ضمن بازدید از زندان مرکزی همدان، با زندانیان این مرکز به صورت چهره به چهره دیدار و گفتگو کرد.

بازدید از زندان تهران بزرگ در حاشیه انعقاد تفاهم نامه با بنیاد مستضعفان
۲۴ تیرماه حاج محمدی در حاشیه امضای تفاهم نامه سازمان زندان‌ها و بنیاد مستضعفان در جهت آزادی ۲۵۷۴ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد، از زندان تهران بزرگ بازدید کرد.

وی در جریان این بازدید گفت: اگر زندان را یک فرصت برای تنبیه شدن زندانی و گرفتن تصمیمی برای تغییر آن در نظر بگیریم باید به فکر بعد از زندان زندانیان نیز باشیم تا آن‌ها بتوانند بعد از زندان یک زندگی آبرومندانه‌ای داشته باشند.

بازدید نماینده رییس سازمان زندان‌ها از زندان مرکزی تبریز
۲۹ تیرماه، نماینده رییس سازمان زندان‌های کشور به منظور بررسی وضعیت زندان‌های استان آذربایجان شرقی از زندان مرکزی تبریز بازدید کرد.

وی در ادامه از بند‌های مختلف زندان، کارگاه‌های داخل زندان، آشپزخانه، آسایشگاه سربازان، ساختمان در سال ساخت بندنسوان بازدید نمود.

وی در ادامه از مدیر کل و رییس زندان مرکزی تبریز خواست تا به پرونده‌های مددجویان زن که دارای فرزند هستند بصورت ویژه رسیدگی شودتا آن‌ها بتوانند زودتر به آغوش گرم خانواده خودشان بازگردند.

بازدید شش ساعته نماینده رییس سازمان زندان‌ها از زندان مرکزی ارومیه
در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین وکیل پور نماینده ویژه رییس سازمان زندان‌های کشور همراه نماینده امام جمعه ارومیه بطور از پیش اعلام نشده از زندان مرکزی ارومیه بازید بعمل آورد.

بازدید نماینده ویژه رییس سازمان زندان‌های کشوراز مجموعه زندان مرکزی ارومیه قریب به شش ساعت بطول انجامید. در این دیدارتعدادی از مددجویان ضمن اظهار رضایت مندی از عملکرد مسئولان زندان به لحاظ توجه به مشکلات روحی وروانی زندانیان و رفع مشکلات آنان تقدیر کردند.

بازدید از پیش اعلام نشده رییس سازمان زندان‌ها از زندان بندرلنگه
دوم مردادماه سال جاری، رییس سازمان زندان‌ها به صورت از پیش اعلام نشده از زندان بندرلنگه بازدید و با زندانیان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

وی در جریان این بازدید گفت: فلسفه زندان در ایران علاوه بر اجرای مجازات حبس، بازاجتماعی نمودن و ایجاد زمینه‌های لازم برای بازگشت زندانی به زندگی سالم و جامعه است.

رییس سازمان زندان‌ها با حضور در این مرکز ضمن دیدار با زندانیان و رسیدگی به مشکلات و درخواست‌های آنان، از قسمت‌های مختلف این زندان نیز بازدید و روند فعالیت‌ها را مورد ارزیابی قرار داد.

دیدار و گفتگو رییس سازمان زندان‌ها با مددجویان کانون اصلاح و تربیت هرمزگان
سوم مردادماه همزمان با دومین روز سفر رییس سازمان زندان‌ها به استان هرمزگان، حاج محمدی از کانون اصلاح و تربیت این استان بازدید کرد.

وی با حضور در کانون اصلاح و تربیت بندر عباس در دیدار صمیمی با مددجویان با اشاره به دل نوشته‌ای بر روی دیوار زندان عنوان نمود: زمان به عقب بر نمی‌گردد، ولی راهی به نام همت و اراده وجود دارد که بتوان عقب ماندگی را به سرعت جبران کرد مانند شهدا که راه صدساله را یک شبه پیمودند.

رییس سازمان زندان‌ها همچنین پس از دیدار با مددجویان کانون اصلاح و تربیت، از زندان مرکزی بندرعباس بازدید و با مدجویان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

حاج محمدی در خصوص نحوه ارتباط سریع با مسئولین سازمان بیان نمود: سامانه مشعل، خط ارتباطی سریع و ساده برای خانواده زندانیان و زندانبانان با سازمان زندان‌ها است.

بازدید چهار ساعته نماینده ویژه رییس سازمان زندان‌ها از ندامتگاه مرکزی کرج
پنجم مردادماه و در راستای دستور رییس سازمان زندان‌ها و تعیین نماینده ویژه جهت بازدید از زندان‌ها و موسسات کیفری، حجت الاسلام والمسلمین وکیل پور به همراه حجت الاسلام والمسلمین شهرامی و هیأت همراه روز یکشنبه از ندامتگاه مرکزی کرج به مدت چهار ساعت بازدید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین وکیل پور با حضور در اتاق‌های یکی از اندرزگاه‌های زندان با مددجویان دیدار و گفتگو کرد و با صبر و حوصله به در خواست‌های آنان گوش فرا داد.

سفر رییس سازمان زندان‌ها به استان خوزستان
۹ مردادماه، حاج محمدی به صورت از پیش اعلام نشده در یک سفر استانی دیگر زندان‌های خوزستان را مورد بازدید قرار داد.

رییس سازمان زندان‌ها به اتفاق هیات همراه ضمن حضور در زندان مرکزی اهواز و بازدید از بخش‌های مختلف این مرکز، با زندانیان و کارکنان این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

رییس سازمان زندان‌ها پس از زندان اهواز، جهت بازدید از زندان آبادان راهی این شهر شد و با زندانیان این مرکز گفتگو کرد. بازدید از زندان آبادان تا ساعاتی از نیمه شب ادامه داشت.

منبع: میزان