کد خبر: 192924

دلار همچنان در راس تغییرات هیجانی

رصد بازار‌های مالی نشان می‌دهد همچنان جو روانی و به قول معروف جوزدگی قیمتی بر اثر انتخابات آمریکا در بازارها وجود دارد.
اتاق خبر 24

یک روز از نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌گذرد. " جو بایدن" توانست بعد کلنجار‌های بسیار، به عنوان ۴۶ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا انتخاب شود.

 

شاید یکی از رایج ترین صحبت های این روزها، تاثیر این انتخاب در بازارهای جهانی و به طبع ایران بوده است، همین موضوع منجر شد تا  نرخ دلار از دیشب تا کنون حدود ۲ هزار تومان دیگر کاهش پیدا کرده و به ۲۲ هزار و ۹۵۰ تومان  برسد.

البته پس از چند ساعت به کانال ۲۳ هزار تومان بازگشت و در حال حاضر نرخ فروش دلار در صرافی ملی ۲۳ هزارو ۲۰۰ تومان است. در هفته‌های اخیر دلارِ از جان افتاده در کشور ما تحت تاثیر اتفاقات سیاسی مختلف شاهد نوسانات بسیاری بود.

نمودار نرخ دلار در یک ماه گذشته

دلاریزه بودن، بیماری قدیمی اقتصاد ایران / قربانگاه ۱۰ درصدی، برای ۹۰ درصد اقتصاد ایران!

حجت الله عبدالملکی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: دلاریزه بودن اقتصاد ایران از زمان کنسرسیوم آمریکایی – انگلیسی که بخش نفت و گاز ایران را از سال ۱۳۳۲ تا زمان انقلاب اسلامی قبضه کردند شروع شد و تا کنون ادامه دارد.

وی افزود: این کنسرسیوم به صورت کامل بر نفت و گاز ایران تسلط پیدا کرد و تمامی محاسبات خود را بر اساس دلار انجام می‌داد، ضمن این که دولت پهلوی هم مبادلات تجاری بسیاری با این دو کشور داشت که بر مبنای دلار صورت می‌گرفت. این موضوع سبب در هم تنیدگی نامبارک اقتصاد ایران با دلار آمریکا شد.

عبدالملکی افزود: در دوره بعد از انقلاب اسلامی وابستگی اقتصاد ایران به دلار رفته رفته کم شد و دلیل آن هم این بود که روابط سیاسی و اقتصادی مستقیم دو کشور بسیار کاهش یافت، اما متاسفانه طی سالیان اخیر یعنی از سال ۹۲ به بعد، در دولت آقای روحانی، دلاریزه شدن اقتصاد کشور به دلیل کد خدا پنداری آمریکا و وابسته کردن همه مسائل اقتصادی به برطرف شدت مشکلات سیاسی بین ایران و آمریکا، دوباره شتاب گرفت.

وی ادامه داد: این شتاب بیش از سال‌های گذشته بود و باعث شد حتی یکسری از افراد، مسائل اقتصاد داخل کشور مثل قیمت آپارتمان را هم به دلار گره زدند؛ در حالی که طی سال‌های ۸۹ تا ۹۱ ما بیشتر روی یورو تمرکز کردیم تا نگه داری دارایی‌های خارجی کشور را هم از دلار فاصله دار کنیم، اما طی سال‌های بعد از آن، مجددا دلار تصمیم گیرنده اصلی برای مقدرات اقتصادی ایران شد.

منبع: جام نیوز