کد خبر: 192921

پایان "عصر ترامپ"

«جوزف رابینت بایدن» متولد 20 نوامبر 1942 او پیشتر از سال 2009 تا 2017، تحت ریاست‌جمهوری باراک اوباما چهل و هفتمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بوده و از 1973 تا 2009 به مدت 36 سال ایالت دلاور را به عنوان یکی از سناتورهای ایالات متحده آمریکا نمایندگی می‌کرده ‌است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

«جوزف رابینت بایدن» متولد 20 نوامبر 1942 او پیشتر از سال 2009 تا 2017، تحت ریاست‌جمهوری باراک اوباما چهل و هفتمین معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بوده و از 1973 تا 2009 به مدت 36 سال ایالت دلاور را به عنوان یکی از سناتورهای ایالات متحده آمریکا نمایندگی می‌کرده ‌است.

در کودکی لکنت زبان داشت

بایدن پیش از آن‌که در ۱۰ سالگی همراه خانواده به ویلمینگتون در ایالت دلاور نقل مکان کند، دوران کودکی خود را در اسکرانتون در ایالت فیلادلفیا گذراند. در مدرسه همکلاسی‌هایش او را به دلیل لکنت زبانش مسخره می‌کردند. آن‌ها وقتی او می‌خواست نام خانوادگی خود را بر زبان آورد، او را با «بای‌بای» پاسخ می‌دادند.

در دبیرستان فوتبال آمریکایی بازی می‌کرد

معاون سابق رئیس جمهور در آکادمی آرچمیر که یک مدرسه کاتولیک است، فوتبال آمریکایی بازی می‌کرد. او ۱۹ گل با حرکت شش‌امتیازی به ثمر رسانده است.

برای جنگ ویتنام به خدمت فراخوانده شد اما در آزمون پزشکی موفق نشد

بایدن جوان دانشکده حقوق را در دانشگاه سیراکوز به پایان رساند. پس از آن برای خدمت در جنگ ویتنام فراخوانده شد. اما به دلیل آسم در آزمون پزشکی رد شد.

 اینک ۷۷ساله است، اگر پیروز انتخابات شود، در مراسم تحلیف، مسن‌ترین رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود، او در ۲۰ نوامبر ۷۸ساله خواهد شد

وی  در ژانویه سال جاری، بسیار جلوتر از پیروزی‌اش در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات، اظهار داشته بود که به واسطه سن بالایش کسی را به عنوان معاونت خود بر خواهد گزید، که از همان روز اول برای تصدی مقام ریاست جمهوری آمادگی داشته باشد.

وی در مورد این موضوع در آیووا اظهار داشته بود که «حداقل هشت زن، و حداقل چهار یا پنج زن رنگین‌پوست» وجود دارند که به اعتقاد او «کاملاً واجد شرایط معاونت ریاست جمهوری هستند.»

«اما برای من نامزد صالح برای معاونت ریاست جمهوری باید حائز دو ویژگی باشد. یکی این است که باید قادر باشد که رئیس جمهور شود، چرا که من مرد سن‌وسال‌داری هستم.»

 برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرد و دوباره در سال ۲۰۰۸ برای ریاست جمهوری اعلام نامزدی کرد

 با این حال او انصراف داد و نامزد معاونت ریاست‌جمهوری اوباما شد. اما برگزیده شدن او توسط اوباما به عنوان معاونش به هیچ وجه مسلم نبود. بایدن در جریان انتخابات مقدماتی اوباما رقیب دموکرات خود را، به عنوان «اولین آفریقایی-آمریکایی متعارف با بیان خوب  و هوش بالا، ظاهر تر و تمیز و خوش قیافه» خوانده بود.

شاهد چند فاجعه خانوادگی در زندگی‌اش بود

بایدن در سال ۱۹۷۲ همسر اول خود نیلیا و نوزاد دخترش به نام نائومی را در یک تصادف رانندگی از دست داد. دو پسر او بو و هانتر نیز در آن خودرو بودند اما زنده ماندند. پسر بزرگ او بو در سال ۲۰۱۵ بر اثر سرطان مغز درگذشت.

پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری

بایدن که یک دموکرات است، نامزد حزب خود در انتخابات پرمناقشه ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا بود و بر رقیب اصلی‌اش رئیس‌جمهور دونالد ترامپ پیروز شد.

او در سال 1969 وکیل شد و در سال 1970 به عضویت در شورای شهرستان شهرستان نیوکاسل، دلاور انتخاب شد.

بایدن اولین‌بار در سال 1972 به عنوان سناتور ایالات متحده از دلاور انتخاب و در نتیجه ششمین سناتور جوان تاریخ آمریکا شد.

رئیس جمهور منتخب آمریکا شش‌بار دیگر به این سمت انتخاب شد و در زمان رسیدن به معاونت رئیس‌جمهور در سال 2009 چهارمین سناتور ارشد در سنای ایالات متحده آمریکا بود.

بایدن همچنین از 1987 تا 1995 ریاست کمیته قضایی سنای ایالات متحده آمریکا را برعهده داشت و با مسائلی چون سیاست مواد مخدر، پیشگیری از جرم و آزادی‌های مدنی و همچنین نامزدی‌های بحث‌برانگیز رابرت بورک و کلارنس توماس به قضاوت دیوان عالی ایالات متحده آمریکا درگیر بود. او رهبری تلاش‌ها برای تصویب لوایح کنترل جرم و اجرای قانون و خشونت علیه زنان را بر عهده داشت.

بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری 2008 آمریکا، به عنوان معاون انتخاباتی اوباما در مقابل جان مک‌کین و سارا پیلین شرکت کرد.

اوباما و بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری 2012 آمریکا مجدداً انتخاب شدند.

بایدن در 25 آوریل 2019 آغاز سومین کمپین خود را برای کسب ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد و در ژوئن 2020 به نامزد حزب دموکرات برای انتخابات 2020 تبدیل شد.

حالا که ترامپ باخت به بایدن را نمی‌پذیرد، چه می‌شود؟

با شروع شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و قبل از این‌که نتیجه نهایی و اعلام شود، هر دو کاندیدای جمهوری‌خواه و دموکرات ادعای پیروزی کرده یا دست‌کم گفتند که بر مدار پیروزی قرار دارند. جو بایدن، کاندیدای دموکرات در تعداد بیشتری از ایالت‌های کلیدی جلوتر از ترامپ است و جو بایدن پیروز انتخابات معرفی شده است.

ترامپ پیشتر نیز پس از سوم نوامبر چندین بار گفته است که سیستم انتخاباتی آمریکا فاسد است و در آن تقلب رخ داده است. کمپین او خواسته است که آرای پستی که با تأخیر می‌رسند، شمرده نشوند، این امر باعث شده است که سؤالاتی جدی درباره سرنوشت انتخابات مطرح شود.

سرنوشت بحث تقلب در انتخابات چه می‌شود؟

دونالد ترامپ چندین بار تقلب به‌نفع دموکرات‌ها را در انتخابات مطرح کرده و گفته است که موضوع را به دادگاه عالی خواهد برد.

هرچند امکان کشاندن چنین موضوعی به دادگاه عالی وجود دارد، اما کارشناسان معتقدند که برای اثبات چنین ادعایی باید مدارک محکمه‌پسندی نیز ارائه شود. با اینکه گفته می‌شود برای بردن موضوع به دادگاه عالی باید موضوع یا تخلفی فاحش وجود داشته باشد، در خصوص ارجاع این موضوع به دادگاه عالی روند معمول یا مشخصی وجود ندارد.

ترامپ ریاست‌جمهوری را تحویل ندهد چه اتفاقی می‌افتد؟

یک فرض این است که با پیروزی جو بایدن، دونالد ترامپ تا تاریخ 20 ژانویه ریاست‌جمهوری را تحویل ندهد و بخواهد در کاخ سفید بست بنشیند، در چنین حالتی چه می‌شود؟

در تاریخ آمریکا، رؤسای جمهوری بوده‌اند که نتیجه پذیرفته‌شده انتخابات را به چالش کشیده‌اند، اما هیچ‌کدام از آنها تا مرز عدم ترک کاخ سفید پیش نرفته‌اند، هرچند احتمال چنین اتفاقی پایین است، اما اصرار ترامپ مبنی بر اینکه پیروز انتخابات بوده است، نشانگر این است که وقوع چنین اتفاقی برای اولین بار در آمریکا وجود دارد یا دست‌کم صفر نیست.

    اخراج اجباری ترامپ از کاخ سفید

یک حالت این است که بایدن بر اساس اعلام نتایج ایالتی آرا فرد پیروز معرفی شود، اما ترامپ زیر بار نتیجه رسمی نرود، در این صورت بایدن یک گزینه را پیشِ‌رو خواهد داشت، و آن اینکه پس از ادای سوگند در مراسم تحلیف، به‌کمک سرویس مخفی (secret service) ترامپ را به‌زور از کاخ سفید خارج کند.

    باقی‌ماندن ترامپ در کاخ سفید تا تعیین تکلیف انتخابات

اما اگر نتیجه انتخابات محل چالش باشد، و نبرد حقوقی برای حل موضوع به‌طول بینجامد، اقدام زیادی برای خارج کردن ترامپ از کاخ سفید تقریباً وجود ندارد. به‌فرض اگر کنگره نتیجه الکترال کالج را تا دو هفته قبل از تحلیف تأیید نکند، ترامپ می‌تواند از کاخ سفید خارج نشود، در چنین صورتی، باید منتظر تعیین تکلیف در پروسه آن بود، تا آن مدت هم کسی نمی‌تواند درباره بیرون راندن ترامپ از کاخ سفید کاری کند.

پایان "عصر ترامپ"

واشنگتن پست می نویسد:کشور آمریکا سه سال تحت رهبری "دونالد ترامپ" زندگی کرد، البته همراه با برخی ناملایمات.

اینک آمریکا در آستانه آن قرار دارد تا تحت رهبری "جو بایدن" یک آمریکای متفاوت باشد.

البته آن آمریکا، "آمریکای جو بایدن" نخواهد بود، بلکه آمریکایی است کاملا متفاوت. آمریکایی خواهد بود مشابه آنچه که تا سه سال پیش بود. یعنی آمریکایی که در آن مردم مجبور نخواهند بود هر روز بنشینند و حدس بزنند ببینند چه فکر تازه ای به کلّه رئیس جمهور زده است.

یعنی آمریکایی که در آن رئیس جمهور موفقیتهایش را مرهون عمل به قانون می داند، نه مرهون درجه و رتبه ای که شبکه های تلویزیونی به او می دهند.

مسلما" مقصود این سطور آن نیست بایدن، آمریکا را به سالهای دوران ریاست جمهوری " اوباما" و یا سالهای پیش از آن رجعت خواهد داد، بلکه بایدن مبنای کارش این خواهد بود که در مواجهه با یک آینده نامطمئن و البته خطرناک، بیاید و تمام هنجارها و ارزشهای دمکراتیک را به صف کند.

یک رشته از تغییرات فورا" اتفاق خواهد افتاد.

نقطه شروع کاری بایدن، اولویت دادن به اصل لازم "صلاحیت" در تفویض پستهای برجسته و کلیدی دولت است.

بایدن چندین دهه تجربه سیاسی دارد. این معاون سابق رئیس جمهور در تمام این سالها از تجربیات گرانبار شماری از تواناترین شخصیتهای سیاسی واشنگتن بهره مند بوده است. یکی از ایشان "رونالد آ. کلاین" است که به اندازه خود بایدن تجربه خدمت حکومتی دارد و امکان دارد به عنوان رئیس دفتر وی منصوب شود.

سایر اعضاء کابینه بایدن نسبتا" تازه واردند از جمله "کامالا دی. هریس" که به عنوان معاون اول رئیس جمهور منصوب خواهد شد.

کامالا هریس اولین زن و اولین رنگین پوست است که مقام معاون اول رئیس جمهور را احراز می کند.

بایدن؛ به محض روی کار آمدن در اسرع وقت جلوی اجرای پاره ای از برنامه های دولت ترامپ را که واقعا مصیبت بار بود می گیرد.

چند نمونه از این برنامه های دولت ترامپ که باطل خواهد شد شامل است از؛ به هم ریختن مصیبت بار مقررات زیست محیطی، تلاش سیستماتیک در آژانس های فدرال و در دادگاهها علیه طرح بیمه های درمانی " اوباماکر" ؛ فشار مداوم به وزارت دادگستری برای پیگرد قانونی دشمنان سیاسی آقای ترامپ به اتهامات واهی و در عوض چشم پوشی از جرائم دوستانش.

بایدن؛ آمریکا را مجدداً به سازمانها و موافقت نامه های بین المللی که ترامپ از آنها خارج شده بود بازخواهد گرداند از قبیل سازمان بهداشت جهانی و توافق آب و هوایی پاریس.

بایدن؛ دولت را مجددا موظف خواهد کرد از مهاجران فاقد اوراق هویت که از کودکی به آمریکا آمده اند و اصطلاحا" "دریمرز" (مهاجران در رویای ورود به آمریکا) خطاب می شوند، حمایت کند.

تمام این برنامه ها؛ اقدامات روز اول آغاز به کار بایدن خواهد بود.

در هفته های بعد، بایدن یک گروه کاری تشکیل می دهد تا ۵۴۵ کودک مهاجری که به دستور ترامپ از والدینشان جدا شده بودند به آغوش خانواده برگردند.

موفقیتهای بزرگ در طولانی مدت بدست می آید.

ترامپ در وب سایتش برای دوره دوم کاری خود هیچ برنامه و سیاست گذاری خاصی را پیش بینی نکرده است بلکه فقط به فهرستی بلند بالا از "موفقیت ها" اشاره می کند. اما بایدن در مورد همه چیز صفحه به صفحه برنامه ارائه کرده است، از مبارزه با خشونت با اسلحه گرفته تا مواد مخدر و یا اصلاح نظام ورشکستگی.

تجربه سالیان قبل نشان داده است که مردم آمریکا یک نظام بهداشت و درمان قابل قبول را می خواهند. بایدن مبنای سیاستهایش در نظام بهداشت و درمان را همان برنامه "اوباماکر" می گذارد منتها یک گزینه (آپشن) عمومی هم به آن اضافه می کند.

پس از سالها غفلت عامدانه؛ تغییرات آب و هوایی باید با جدیت تمام دنبال شود. بایدن طرحی معتبر دارد که هدف آن حل مسئله انتشار گازهای گلخانه ای است.

بایدن؛ در مسئله مهاجرت بطورکل سیاستهای ظالمانه ترامپ را کنار می گذارد و یک سیاستی را اتخاذ می کند تا همه افرادی که در این کشور با صلح زندگی می کنند و کار می کنند حضورشان در کشور مشروع و قانونی باشد. بایدن ترتیبی اتخاذ می کند تا راه ورود به کشور فقط راه قانونی باشد، امنیت مرزها هم با این تدابیر محکمتر خواهد شد.

بایدن؛ سیاست ترامپ در کاهش مالیات ثروتمندان را باطل می کند تا جلوی نابرابری ثروت در جامعه گرفته بشود.

البته بایدن برای اجرای تمام این سیاست ها و برنامه ها نیاز به تصویب کنگره دارد.

ترامپ؛ مسلک و مرامش دم خور شدن با دیکتاتورها و زورگویان قدرقدرت بود و حامی ایشان بود.

ترامپ؛ بزرگترین مشکلاتی که کشور گرفتارش بود را بدتر کرد.

ترامپ؛ بحرانهایی که با آنها درگیر بود را متاسفانه بدجوری رفع و رجوعشان کرد.

دولت بایدن؛ معرف پایان " عصر ترامپ" خواهد بود.