کد خبر: 192903

کدام اسلحه‌های تک‌تیرانداز ایرانی صادر می‌شوند؟

اسلحه‌های تک تیرانداز بومی و ایرانی یکی از گزینه‌های ایران برای صادرات هستند.
اتاق خبر 24

 تجهیزات انفرادی یکی از عوامل موثر در رزم زمینی هستند که موجب ارتقای توانمندی سربازان لشکر‌ها و یکان‌های حاضر در صحنه رزم می‌شوند.  اسلحه‌های انفرادی و سلاح‌های مخصوص نفرات در کنار سایر تجهیزات نقش مهمی در حفظ اقتدار کشور‌های درگیر نبرد و پیروزی آن‌ها در مقابل دشمنان خود دارند. ایران اسلامی هم تا پیش از انقلاب اسلامی یکی از واردکنندگان اسلحه و سایر تجهیزات نظامی بود و سلاح‌های بسیاری را وارد می‌کرد. یکی از تسلیحات اسلحه‌های انفرادی و به ویژه اسلحه‌های تک تیرانداز بود که انواع روسی آن با نام‌های دراگانوف و سیمینوف به وفور در نیرو‌های مسلح کشورمان وجود داشت.  

 

اسلحه‌های تک تیرانداز به قدری اهمیت دارند که فرماندهان نظامی کشور‌های جهان به دنبال طراحی و ساخت این گونه تسلیحات هستند. البته باید به این نکته اشاره کرد که مسئولان دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی ایران پس از پایان جنگ تحمیلی به سراغ این موضوع رفتند تا در حوزه طراحی و ساخت انواع سلاح‌های بومی به خودکفایی کامل برسند، پس آن‌ها رسیدن به خودکفایی را در دستور کار خود قرار دادند.

 

تفنگ‌های تک‌تیرانداز علاوه بر وارد کردن خسارت جدی می‌توانند جان نیرو‌های خودی را نیز در امان نگاه دارند؛ چرا که فرد مسلح توانایی اختفای کامل را دارد.

چشم صنایع بومی ایران به صادرات تسلیحات

ایران به طور رسمی از سال ۱۳۸۹ دچار تحریم‌های تسلیحاتی شد و این محدودیت‌ها با امضای برجام در سال ۹۴ به صورت داوطلبانه و با هدف نشان دادن حسن نیت ایران از سوی کشورمان پذیرفته شد. ۲۷ مهرماه امسال طبق توافق برجام محدودیت‌های تسلیحاتی یا تحریم تسلیحاتی ایران پایان پذیرفت و ایران قادر است تا انواع تسلیحات و تجهیزات نظامی را صادر و یا در صورت نیاز وارد کند.  

 

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره لزوم استفاده از تجربه‌های دفاع مقدس در دوران کنونی گفت: هدف ما استفاده از تجربه بسیار مهم دفاع مقدس در حوزه تسلیح، تجهیز و آمادگی نیرو‌های مسلح است. این حق ماست که مانند همه کشور‌های دنیا نیاز‌های خود را تامین کنیم و آنچه دیگران نیاز دارند را از طریق صادرات برای آن‌ها تامین کنیم و یاوه گویی‌های ترامپ بر فعالیت صنایع دفاعی ما تاثیر ندارد و علاوه بر تامین نیاز‌های خود برخی از تسلیحات و تجهیزات را هم صادر کنیم.

یکی از نکاتی که امیر حاتمی نسبت به آن تاکید داشت این بود که ایران در حوزه تسلیحاتی و تجهیزاتی حتما نگاهی به صادرات خواهد داشت و در صورت نیاز به دیگر محصولات دفاعی، آن‌ها را از طریق دوستان خود تامین خواهد کرد.

 

اسلحه‌های تک‌تیرانداز ایرانی، گزینه صنایع دفاع ایران برای صادرات

متخصصان دفاعی کشورمان از سال های قبل تاکنون مشغول به طراحی و ساخت انواع اسلحه ها بودند و در حوزه ساخت اسلحه های تک تیرانداز نیز فعالیت داشتند. با بررسی و مطالعه مشخصات فنی این تسلیحات مشاهده می کنیم که این اسلحه ها یکی از گزینه های ایران برای صادرات به کشورهایی است که خواهان اسلحه های ایرانی هستند. 

منبع: تابناک