کد خبر: 192874

تحریم‌ها؛ بهانه‌ای برای کم‌کاری

یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است در برخی مسائل احساس می‌شود که تحریم‌ها به بهانه‌ای برای کم کاری تبدیل شده است و در حال حاضر ما بیشتر از تحریم دچار خود تحریمی هستیم.
اتاق خبر 24

طی هفته‌های اخیر گرانی برخی از کالا‌ها در بازار و کاهش آن در فروشگاه‌ها باعث شد تا شایعاتی مبنی بر نبود یا کمبود برخی از کالاها در بازار در میان مردم بپیچد.

این حواشی در حالی رخ داد که بسیاری از کالا‌ها در گمرکات کشور به دلایلی معطل ترخیص شدن بودند و از طرفی بازار داخلی را تحت تاثیر خود قرار دارند.

مساله دپوی ۲۰۰ هزار تُن برنج در گمرکات کشور و خطر فساد آن‌ها موضوعی بود که در چند روز اخیر سر و صدای زیادی به پا کرد و در حالی که گمرک و بانک مرکزی تقصیر‌ها را به یکدیگر واگذار می‌کردند در این بین وزارت صمت همچنان سکوت اختیار کرده بود.

باتوجه به ایجاد چالش بین دستگاه‌های مربوطه و دپوی میلیون‌ها تن کالا در گمرکات کشور این مسئله از سوی مقام معظم رهبری هم مورد اشاره قرار گرفت و ایشان بر اینکه بخشی از مشکلات کنونی به تحریم ربطی نداشته و به مسائل داخلی و ناهماهنگی‌های بین دستگاه‌ها بر می‌گردد تاکید کردند.

روز سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹ ایشان در سخنان زنده و تلویزیونی گفتند: گرانی‌های اخیر واقعاً توجیهی ندارد و مسئولان باید با هماهنگی و جدیت این دشواری‌ها را از زندگی مردم بردارند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه بسیاری از مشکلات کنونی اقتصادی ارتباطی به تحریم ندارند و ناشی از ناهماهنگی‌ها هستند، گفتند: بسیاری از گرانی‌های اخیر توجیه ندارد و باید با هماهنگی بین دستگاه‌های مربوطه هرچه زودتر علاج شوند.

ایشان، گرانی گوشت، مرغ، گوجه تا پوشک بچه را برغم موجود بودن جنس و کالا، گرانی‌های بی مبنا و بی‌دلیل خواندند و افزودند: همه این گرانی‌ها و مشکلات، با هماهنگی دستگاه‌ها قابل حل هستند و باید مشکلات از جلوی پای مردم برداشته شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا