کد خبر: 192869

تاثیر انتخابات آمریکا بر بازار جهانی نفت

رییس مرکز مطالعات انرژی وین با اشاره به تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر بازار جهانی نفت، آندسته از اقدامات ترامپ که منجر به کاهش عرضه نفت متعارف و تضعیف تقاضا در این بازار شده را تشریح کرد.
اتاق خبر 24

فریدون برکشلی، رئیس مرکز مطالعات انرژی ویندرباره تأثیر انتخابات آمریکا بر بازار جهانی نفت، با اشاره به اینکه احتمالاً تاریخ، انتخابات ۲۰۲۰ میلادی آمریکا را به خاطر می‌سپارد و از آن به عنوان نمونه‌ای استثنایی یاد می‌کند، گفت: این انتخابات به خصوص از این بابت استثنایی است که کشورهای متعددی تحولات آن را لحظه به لحظه دنبال کردند؛ از پکن، توکیو و دهلی تا اروپا و کانادا، مردم و دولت‌ها هر یک بنا به دلایل مهم و موجهی، اخبار و تحولات این دوره انتخابات را در آمریکا، دنبال می‌کردند.

وی افزود: شبکه خبری خارجی نیز اعلام کردند که ساعات پوشش خبری زنده و تعداد خبرنگارانی که در گیر بوده اند، بی سابقه بوده است.

به گفته این کارشناس بین المللی بازار نفت، کلیه بازارها و مراکز بورس بین المللی هم در بلاتکلیفی و ابهام کم سابقه‌ای، انتخابات ۳ نوامبر آمریکا را دنبال می‌کردند. سردرگمی و بلاتکلیفی، اما در بازار نفت، بی سابقه بود. واکنش بازار جهانی نفت، ناشی از دو موضع متفاوت و بلکه متناقصی است که دو کاندیدای رقیب از مدت‌ها پیش طراحی و اعلام کرده بودند. در همین حال بازار جهانی نفت در بسته ای از تحولات بین المللی، سخت درهم تنیده گرفتار آمده است.

موتور تقاضای نفت چین از نفس افتاد

برکشلی با بیان اینکه در طرف تقاضا، چشم‌ها همه به چین دوخته شده است، اظهار داشت: چین در ۱۵ سال اخیر، موتور رشد تقاضای جهانی نفت بوده است. گذشته از بحث کرونا، دعوای تجاری آمریکا و چین، تأثیر تعیین کننده ای در عملکرد اقتصادی چین دارد. چین زمانی داعیه دار موتور رشد مصرف نفت بود چرا که رشد تولید ناخالص داخلی دو رقمی داشت. حالا با رشد تولید ناخالص داخلی ۴.۳ درصدی که البته هنوز هم رشد بالایی است، موتور تقاضایش از نفس افتاده است.

رئیس مرکز مطالعات انرژی وین ادامه داد: وضعیت در هند هم به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت جهان بهتر نیست. این کشور هم درگیر با ویروس کرونا، حالا با رشد تولید ناخالص داخلی زیر ۲ درصد در سه ماهه سوم ۲۰۲۰، علائم امیدوار کننده ای را به بازار جهانی نفت ارسال نمی‌کند. کشورهای حوزه آ سه آن (کشورهای جنوب شرقی آسیا) هم همگی در رشدهای نزدیک به ۱ درصد قرار دارند.

منبع: خبرگزاری ایرنا