کد خبر: 192846

۸۱۹ واحد صنعتی و ۲۷ هزار شغل در سال جاری با همکاری ویژه قوه قضاییه

معاون صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه در سال جاری ۸۱۹ واحد صنعتی فعالیت خود را از سر گرفته‌اند، نقش قوه قضاییه در ستاد تسهیل و صدور بخشنامه‌های مربوط به عدم تعطیلی واحد‌های بدهکار را راهگشا توصیف کرد.
اتاق خبر 24

اصغر مصاحب درباره راه‌اندازی واحد‌های تولیدی و صنعتی، گفت: طبق برنامه وزارت «صنعت، معدن و تجارت»(صمت)  بر اساس شناسایی که از واحد‌های غیرفعال در داخل شهرک‌های صنعتی صورت گرفته، راه‌اندازی مجدد هزار و ۵۰۰ واحد تا پایان سال جاری در دستور کار قرار گرفته است.

سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، تعداد واحد‌های غیر فعال یک دهه گذشته در سطح کشور را ۹ هزار واحد عنوان کرد و افزود: بخشی از این واحد‌ها به دلایل مختلف امکان برگشت به چرخه تولید را نداشتند که با حذف آن‌ها حدود  هشت هزار واحد تولیدی در سطح کشور شناسایی و هدف‌گذاری شده است و این سازمان تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف مانند کلینیک‌های مشاوره و عارضه یابی نسبت به راه‌اندازی دوباره این واحد‌ها اقدامات لازم را انجام دهد.

وی در ادامه افزود: علیرغم اینکه در برنامه برای هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی هدف گذاری شده است، اما در آخرین جلسه ستاد تسهیل رفع موانع تولید مقرر شد در صورت توان این تعداد را به ۲ هزار واحد برسانیم.

به گفته مصاحب تا امروز تعداد ۸۱۹ واحد فعالیت خود را از سر گرفته و به چرخه تولید برگشته است که باعث ایجاد اشتغال برای ۲۷ هزار نفر شده است.

معاون صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مهم‌ترین دلایل غیر فعال شدن این واحدها را تأمین منابع مالی عنوان کرد و گفت: ما در سازمان سعی کرده‌ایم با شناسایی موانعی که باعث تعطیلی این واحدها شده است آن‌ها را مرتفع کنیم به عنوان مثال با بهره‌مندی واحدهای صنایع کوچک و متوسط  از مدیریت زنجیره تأمین، پذیرش واحدها در فرا بورس و معرفی آن‌ها برای استفاده از تسهیلات، نیاز مالی آن‌ها را بر طرف کنیم.

مصاحب توسعه بازار محصولات را یکی دیگر از اقدامات این سازمان در حمایت و راه اندازی واحد‌های صنعتی غیر فعال عنوان و تصریح کرد: خوشبختانه در خصوص توسعه بازار محصولات تولیدی، وضعیت بازار داخلی خوب است، اما در بازار‌های بین المللی علی‌رغم عملکرد خوب صنایع کوچک و متوسط در حوزه صادرات، اما هنوز به نقطه ایده‌آل نرسیده‌ایم؛ البته سازمان تلاش کرده است تا با تشکیل کنسرسیوم و شرکت‌های صادراتی، زمینه را برای فعالیت بیشتر در بازار‌های جهانی فعال کنیم.

به گفته سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، مشکلات بازسازی و نوسازی تجهیزات، تأمین ماشین‌آلات، اختلاف بین شرکا و مسائل مالیاتی و حقوقی از دیگر دلایل تعطیلی واحدهای صنعتی و تولیدی بوده است.مصاحب در ادامه گفت‌وگو با میزان، ضمن اشاره به حمایت و کمک‌های قوه قضاییه در راه‌اندازی دوباره این واحدها تصریح کرد: مشارکت ویژه قوه قضاییه هم در جلسات ستاد تسهیل رفع موانع تولید و هم صدور بخشنامه‌های مربوط به عدم تعطیلی واحدهای بدهکار بسیار راهگشا بوده است و امیدواریم با تعاملی که بین سه قوه به وجود می‌آید بتوانیم به تولید کشور کمک کنیم.

 

معاون صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه رشد اقتصادی منوط به رشد تولید است، به همیّت دستگاه اجرایی، پشتیبانی قوه قضاییه و همراهی مجلس اشاره و نسبت به ایجاد تغییرات مثبت در زمینه تولید و رشد اقتصادی کشور ابراز امیدواری کرد.

منبع: میزان