کد خبر: 192836

تامین کسری بودجه دولت از جیب کشاورزان

با وجود اهمیت بالای خودکفایی محصولات استراتژیک انتظار می رود که دولت تجدید نظری در نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی داشته باشد تا ‌کشاورزان به آینده تولید دلگرم شوند‌.
اتاق خبر 24

چند سالی است که دولت و شورای اقتصاد با اعلام نرخ نامناسب خرید تضمینی محصولات کشاورزی به کشاورزان بی مهری می کنند که امسال برای بار دیگر این ماجرا تکرار شد، درحالیکه قرار بود امسال با واگذاری تعیین قیمت محصولات کشاورزی به شورای مرتبط، برای همیشه این ماجرا تمام شود که متاسفانه دولت قبل از تایید شورای نگهبان، نرخ خرید محصولات را اعلام کرد.

با وجود تشدید تحریم های ظالمانه آمریکا، تامین امنیت غذایی کشور و خودکفایی محصولات استراتژیک از اهمیت بالایی برخوردار است و دولت به بهانه کمبود بودجه نباید یارانه از جیب کشاورز پرداخت کند چرا که با حذف یارانه نهاده های تولید، قیمت سموم و کود شیمیایی رشد چندبرابری داشته است که بی توجهی به اعلام نرخ منطقی، فروپاشی طبقه کشاورز را به همراه دارد.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با توجه به نوسان نرخ ارز و افزایش ۵۰۰ تا ۶۰۰ درصدی هزینه های تولید، نرخ های اعلامی‌هیچ تناسبی با قیمت واقعی محصولات کشاورزی ندارد و جای این سوال مطرح است که با اعلام نرخ های فعلی دولت چطور انتظار کشاورزی پایدار و بی نیازی به کشورهای بیگانه را دارد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات قیمت واقعی محصولات کشاورزی و تاثیر بی توجهی دولت در نرخ های اعلامی و آینده تولید با خبر شویم:

هشدار نسبت به کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی سطح زیر کشت گندم

محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به ابنکه قیمت خرید تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی به هیچ وجه کارشناسی نیست، اظهار کرد: اگر بر مبنای قانون خرید تضمینی، قیمت تمام شده گندم را مطابق با هزینه های واقعی آنالیز کنیم، به هیچ عنوان با نرخ ۴ هزار تومانی تولید تناسب ندارد.

 

وی با اشاره به اینکه حداقل هر کیلو گندم با نرخ ۶ هزار تومان باید از کشاورزان خریداری شود، افزود: در حال حاضر قیمت تمام شده تولید گندم بالای ۵ هزار و ۳۰۰ تومان است که با نرخ اعلامی دولت تناسبی ندارد.

ملک زاده نرخ کنونی هر کیلو جو در بازار را ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسان نرخ ارز، قیمت هر کیلو جو در فصل برداشت به بالای ۵ هزار تومان می رسد که با این وجود جای این سوال مطرح است که دولت بر چه مبنایی نرخ ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی را اعلام کرده است.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: در حال حاضر هزینه تولید هر کیلو کلزا ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است که متاسفانه دولت قیمت خرید تضمینی کلزا ۷ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرده که این امر بیانگر بی توجهی مسئولان به بخش تولید است.

 

این مقام مسئول از رشد ۵۰۰ تا ۶۰۰ درصدی افزایش هزینه های تولید خبر داد و گفت: با حذف ارز دولتی نهاده های کشاورزی، هزینه های تولید رشد چشمگیری داشت که قیمت خرید تضمینی محصولات جوابگوی هزینه های برداشت هم نیست. به عنوان مثال قیمت خرید هر کیلو پیاز کمتر از یک هزار و ۵۰۰ تومان صرفه اقتصادی ندارد که متاسفانه نرخ به ۵۰۰ تومان کاهش یافته که با این وجود کشاورز حاضر به برداشت محصول از زمین نیست، اما با همه این تفاسیر دولت برای سال آینده نرخ ۵۰۰ تا ۵۴۰ تومانی گذاشته که به هیچ عنوان منطقی و اقتصادی نیست‌.

رئیس نظام صنفی‌کشاورزی ادامه داد: دولت بر مبنای بودجه، قیمت خرید تضمینی محصولات را اعلام کرده که با این وجود جای این سوال مطرح است که چرا دولت این برنامه را برای خودروسازی و دیگر بخش ها مدنظر قرار نمی دهد و در طی یک بازه زمانی کوتاه قیمت پراید از ۲۰ میلیون تومان به ۱۵۰ میلیون تومان می رسد، اما در خصوص محصولات غذایی که با زحمات فراوان تولید می شود، حاضر نیست سود حداقلی در نظر بگیرد تا کشاورزی پایدار بماند.

به گفته ملک زاده، با توجه به اعلام نرخ نامناسب محصولات کشاورزی، از وزارت جهاد کشاورزی، کمیسیون کشاورزی مجلس، دولت و معاون اول رئیس جمهور تقاضا کردیم که کشاورز و تولیدکننده را درد کنند تا بتوانیم با تحریم ها مقابله کنیم.

وی با تاکید بر این مسئله که نرخ گذاری محصولات کشاورزی باید به صاجبان اصلی بازگردانده شود، بیان کرد: تعیین قیمت محصولات کشاورزی باید به صاحبان اصلی یا شورای مرتبط و تخصصی صورت گیرد تا بر مبنای واقعیت قیمت اعلام شود که متاسفانه از یک سو شورای نگهبان تایید نکرد و از طرف دیگر دولت در اعلام نرخ شتابزده عمل کرد.

به گفته وی، بنابر گزارش های موجود، نرخ اعلامی خرید تضمینی محصولات اساسی تناسبی با هزینه های تولید ندارد که انتظار می رود هر چه سریع تر اصلاح شود تا امیدواری در بین کشاورزان افزایش یابد.

وی نسبت به آینده تولید گندم هشدار داد و گفت: با توجه به اعلام‌ نرخ فعلی کشاورزان از کشت محصولات رضایت خاطر ندارند که در صورت بی توجهی مسئولان به اصلاح نرخ و بی رغبتی کشاورزان به کشت این احتمال وجود دارد که سطح زیر کشت گندم ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش یابد و خودکفایی این محصول استراتژیک سال ها بعد از گذشت زحمات فراوان دولت بر باد می رود چرا که با گذشت تاریخ کشت محصولات، دولت چاره ای جز تامین ۷ تا ۱۰ میلیون تن گندم از مبادی وارداتی با قیمت های گزاف ندارد.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی ادامه

منبع: خبرآنلاین