کد خبر: 192833

آیا نفربر‌های ایرانی قابلیت صادرات به کشور‌های دیگر را دارند؟

نفربر‌های بومی ایران یکی از گزینه‌های کشورمان برای صادرات است.
اتاق خبر 24

نفربر‌ها یا خودرو‌های حمل سربازان در میدان نبرد یکی از تجهیزاتی هستند که علاوه بر بالگرد‌ها نقش مهمی در انتقال سربازان و یا افسران نظامی در میدان‌های نبرد دارند. جمهوری اسلامی ایران از سال‌های قبل یکی از کاربران نفربر‌های روسی M ۱۱۳، BMP-۱ و BTR ۶۰ بود و در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خصوص در دوران دفاع مقدس نیز علاوه بر این نفربرها، از نفربر روسی BMP-۲  نیز استفاده می‌شد.  

جنگ تحمیلی که تمام شد؛ صنایع دفاعی کشورمان همچون سایر حوزه‌ها به سوی استفاده از دانش بومی و خودکفایی در صنایع خود حرکت کرد تا بتواند با قطع وابستگی از خارج همه نیاز‌های خود را به صورت خودکفا تامین کند. در حوزه نفربر‌های بومی نیز چنین راهی طی شد تا به تولید و طراحی نفربر‌های بومی برسیم.

با رفع تحریم‌های تسلیحاتی و امکان ایران برای صادرات تسلیحات بومی خود به مشتریان خارجی، نفربر‌های ایرانی نیز همانند سایر تجهیزات و تسلیحات ایرانی در صف فروش به کشور‌های خارجی قرار دارند.  

کدام نفربرهای ایرانی به کشورهای خارجی صادر می‌شوند؟

کشورمان در حوزه طراحی و ساخت نفربر‌های بومی یکی از کشور‌های مهم و موثر در جهان به شمار می‌رود که دستاورد‌های بسیاری را در این حوزه تولید و عرضه کرده است. در این گزارش می‌خواهیم تا نفربر‌های ایرانی که قابلیت صادرات به کشور‌های خارجی را دارند را بررسی کنیم.

نفربر رخش

نفربر رخش ساخت صنایع شهید کلاهدوز وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح است که در سال ۱۳۸۵ از آن رونمایی و به یگان‌های کاربر آن در نیرو‌های مسلح تحویل شد. این نفربر با توجه به ویژگی‌های خود یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده از حفاظت مرز‌های کشورمان است. 

جنس بدنه: فولاد

نوع حفاظت: صفحات ضدگلوله از جنس کامپوزیت سرامیکی با توانایی مقاومت در برابر گلوله‌های ۱۲/۷ و ۱۴۵ میلیمتری.

ظرفیت: ۱۰ سرباز.

تعداد خروجی: درب‌هایی‌ در دو طرف بدنه و همچنین در‌ب‌های دوقلوی در قسمت عقب بدنه.

نوع پیشرانه: موتور دیزلی ۴ سیلندر با توان ۱۵۵ اسب بخار.

بیشینه سرعت: ۸۰ کیلومتر در ساعت.

تسلیحات: یک تیربار ۱۲/۷ میلی‌متری،  یک توپ ضد هوایی ۲۳ میلی‌متری.

وزن کلی: ۹ تُن.

کاربرد: قابلیت استفاده از طیف گسترده‌ای از مأموریت‌های میدان نبرد و استفاده برای حفاظت از مرزها.

تجهیزات اضافی: قدرت تحرک بالا، سیستم تورم لاستیک مرکزی، لاستیک‌های مجهز به آپارتمان، قفل دیفرانسیل، وینچ، محفظه‌های پرتاب نارنجک دودزا، سیستم NBC، زره‌های سرامیکی اضافی و سامانه تهویه مطبوع پیشرفته.

منبع: خبرآنلاین