کد خبر: 192826

احساس بوی بد و لجن، نشانه جدید کووید ۱۹

یک عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان برای بیماران کرونایی سرپایی مصرف آسپرین توصیه نمی شود، اظهار کرد: عوارض مصرف آسپرین برای بیماران کرونایی سرپایی که دچار یک تب و سردرد معمول این بیماری می شوند، ممکن است بیشتر از مزایای آن باشد.
اتاق خبر 24

دکتر "سید پوژیا شجاعی درباره وضعیت کنونی شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: انصافا باید عنوان کرد که وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور و مبتلایان به کووید ۱۹ خیلی خوب نیست و در چند هفته گذشته شرایط تا حدودی بدتر نیز شده است به طوری که متاسفانه ورودی های بیمارستان های کشور افزایش پیدا کرده و طبیعتا نسبت به میزان افزایش ورودی ها، میزان مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ نیز روند صعودی پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در بیمارستان امام حسین(ع) تهران وضعیت بیماران مراجعه کننده ناشی از کووید ۱۹ و بیماری های تنفسی نگران کننده است افزود: تقریبا با وجود آنکه در روزهای اخیر در بیمارستان امام حسین (ع) تخت های اضطراری مراقبت های ویژه جدیدی را راه اندازی کردیم اما ظرفیت این تخت ها نیز تا حدودی تکمیل شده و برخی از بیماران در نوبت ICU قرار می گیرند.

مشکل اصلی در اپیدمی ها، خسته شدن مردم است

این فوق تخصص ICU با ابراز تاسف از وضعیت نگران کننده بیماری کووید ۱۹ در کشور و به ویژه تهران گفت: در کنترل اپیدمی ها «دولت‌ها» و «مردم» همواره دو رکن اساسی بوده اما همواره مشکل اصلی در اپیدمی ها، خسته شدن مردم و به دنبال آن عدم رعایت مسائل بهداشتی از سوی مردم است.

شجاعی با انتقاد از این تفکر که مردم احساس می کنند این بیماری صرفا برای همسایه بوده و خودشان به این ویروس مبتلا نخواهند شد اظهار کرد: متاسفانه در جامعه شاهد هستیم یا بخشی از مردم به هیچ عنوان مسائل بهداشتی را رعایت نمی کنند یا بخشی که رعایت می کنند به شکل اصولی کار را دنبال نمی کنند و در بعد آموزش ها تا حدودی با ضعف روبرو هستیم به طوری که به صورت واضح می توانیم این عدم استفاده اصولی از ماسک را در جامعه ببینیم به گونه ای که بخشی از مردم ماسک ها را بر روی چانه ها یا پیشانی خود قرار می دهند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه دولت نیز باید موضوع کرونا و شیوع این بیماری را در کشور جدی تر گرفته و سختگیرانه تر با این موضوع برخورد کند اظهار کرد: در موج اول این بیماری در اواخر اسفندماه سال گذشته و اوایل فروردین ماه امسال با اعمال محدویت های سنگین، وضعیت شیوع بیماری در کشور قابل قبول شد و تا حدودی بیماری به کنترل در آمده بود اما در شرایط کنونی به نظر می رسد اقدامات دولت بازدارندگی کافی را نداشته و معتقدم اگر بخواهیم با این روندی که در پیش گرفته شده است کار را جلو ببریم نه تنها که وضعیت مناسبی را نخواهیم داشت بلکه در یک الی دو ماه آینده وضعیت از شرایط کنونی نیز بدتر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه باید فکر اساسی تر بر این بیماری داشته و بتوانیم قرنطینه نسبی و بیشتر از حالت کنونی را بر کشور اعمال کنیم افزود: انجام دور کاری یا الزام بسته شدن فروشگاه ها و مراکز خرید به مدت دو الی سه هفته با جدیت بیشتر (همانطور که سایر کشورهای دنیا این اقدامات را انجام دادند) می تواند در کنترل بیماری تا حدودی موثر باشد.

این فوق تخصص ICU بیمارستان امام حسین (ع) با ابراز نگرانی از وضعیت بیمارستان های کشور گفت: ظرفیت بیمارستان های کشور از گذشته محدود بوده و متاسفانه روز به روز نیز ورودی بیمارستان ها افزایش و تعداد بیماران بدحال که نیازمند خدمات ویژه بیمارستانی هستند روند صعودی پیدا کرده و با توجه به شرایط تحریم حاکم بر کشور از سوی دیگر، باید نگران ارائه خدمات به بیماران بود.

حال کادر درمانی کشور خوب نیست

شجاعی با بیان اینکه حال کادر درمان کشور در شرایط کنونی خوب نیست و خسته شده اند افزود: متاسفانه تعداد زیادی از کادر درمان بیمارستان ها به این بیماری مبتلا و یا در مرخصی های استعلاجی هستند و حتی شاهد هستیم کسانی که پس از بهبودی دوباره به بخش ها بازگشته اند، دچار افسردگی شده و این شرایط ۹ ماه است که بر کادر درمان تحمیل شده و خستگی و فرسودگی را به وضوح می تواند در کادر درمانی کشور مشاهده کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه دولت باید کار جدی تر و با پشتوانه قوی‌تری را برای کنترل این بیماری در کشور انجام دهد اظهار کرد: متاسفانه شاهد یک حرف و یک حرکت واحد در کشور در قبال کنترل بیماری نیستیم. یک روز مدارس را بازگشایی می کنند، یک روز دیگر مراسماتی را برگزار می کنیم. یک روز یک صنف را باز و روز دیگر یک صنف را می بندیم. یک روز مدرسه و دانشگاه ها را می بندیم و روز دیگر شاهد برگزاری امتحانات استخدامی یا کنکور هستیم. این "شل کن سفت کن ها" سبب شده امروز کشور در چنین وضعیتی قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید یک اصول کلی برای کنترل بیماری در کشور داشته باشیم افزود: باید همه تصمیمات را به ستاد کرونا بسپاریم و همه نیز تابع تصمیات این ستاد باشند اما متاسفانه شاهد هستیم که ستاد کرونا یک مصوبه را بیان می کند اما فلان ارگان یا فلان نهاد کار دیگری را انجام می دهد. جان و سلامتی مردم برای گروهی انگار ارزش ندارد. چرا به عنوان مثال در چنین شرایط بحرانی طرح ترافیک در تهران نباید برداشته شود.  باید مسائل سیاسی را از سلامت مردم جدا کرد.

منبع: خبرآنلاین