کد خبر: 192806

خط و نشان‌ترامپ و بایدن ۲ روز مانده به انتخابات آمریکا

دونالد ترامپ و جو بایدن دموکرات، تنها دو روز مانده به انتخابات آمریکا برای تغییر دادن نظر تعداد محدودی رای‌دهنده مردد همچنان در سراسر ایالات متحده کمپین برگزار می‌کنند.
اتاق خبر 24

در شرایطی که تنها دو روز تا انتخابات سوم نوامبر زمان مانده است، بیش از ۹۱ میلیون آمریکایی در رای‌گیری پیش از موعد شرکت کردند که حدود ۶۵ درصد از مجموع مشارکت در سال ۲۰۱۶ است. نگرانی از ابتلا به کرونا میزان رای‌گیری پستی و رای حضوری پیش از موعد را افزایش داده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در آخرین روزهای باقیمانده از کارزار انتخاباتی خود از مقام‌های دولتی و کارشناسان پزشکی که برای مقابله با پاندمی کرونا تلاش می‌کنند که دوباره در سراسر این کشور اوج گرفته است، انتقاد کرد.

براساس نتایج نظرسنجی‌ها، ترامپ از جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در سطح ملی عقب است، اما یک رقابت‌ نزدیکتر در اکثر ایالت‌های رقابتی که سرنوشت این انتخابات را تعیین خواهند کرد، در جریان است. رای‌دهندگان، مساله ویروس کرونا را بزرگترین دغدغه خودشان می‌دانند.

ترامپ با تاکید مداوم و بی‌اساس بر این مساله که رای‌گیری پستی مستعد تقلب است، به تازگی استدلال می‌کند که تنها نتایجی که در شب انتخابات به دست آمده است، باید شمارش شوند. کمپین او هم به دنبال محدود کردن رای‌گیری غیابی است.

بایدن در گردهمایی میشیگان که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا هم به او پیوسته بود، گفت: اهمیتی نمی‌دهم که چقدر دونالد ترامپ تقلا می‌کند. او نمی‌تواند هیچ کاری برای متوقف کردن مردم این کشور از رای‌ دادن در تعداد بالا انجام دهد و این دموکراسی را بگیرد. آمریکا از هرج و مرج دولت ترامپ خسته است.

دونالد ترامپ هم به ایالت پنسیلوانیا رفته بود. میشیگان و پنسیلوانیا، ایالت‌هایی هستند که می‌توانند نقشی کلیدی در انتخابات روز سه‌شنبه ایفا کنند. رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه در جمع هوادارانش گفت: اگر ما رای پنسیلوانیا را به دست آوریم، کار تمام است.

ترامپ همچنین گفت که آمریکا در روز انتخابات شاهد "موج بزرگ قرمز" پیروزی جمهوری‌خواهان خواهد بود. ترامپ در سال ۲۰۱۶ با اختلاف کم در هر دو ایالت پنسیلوانیا و میشیگان به پیروزی رسید.

اظهارات ترامپ در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های چندین ایالت از جمله پنسیلوانیا و ویسکانسین گفته‌اند که شمارش تمام آرای پستی ممکن است چندین روز زمان ببرد و اگر نتایج نهایی در گرو نتیجه این ایالت‌ها باشد، این احتمالا به چند روز بلاتکلیفی منجر می‌شود.

تازه‌ترین نظرسنجی در ایالت آیوا هم نشان می‌دهد، ترامپ در آستانه انتخابات سه‌شنبه در آنجا پیشتاز است. این نظرسنجی روز شنبه نشان داد که اکنون ترامپ با هفت درصد از بایدن جلوتر است و نتایج ۴۸ به ۴۱ درصد شده است. این نتایج بر پایه نظرسنجی از ۸۱۴ رای‌دهنده در آیوا به دست آمده و نشان می‌دهد که بایدن حمایت رای‌دهنده‌های مستقل در این ایالت غرب‌میانه را از دست داده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا