کد خبر: 192799

چرایی آمار بالای مرگ و میر کرونا در ایران

آمار مرگ و میر کرونا در روزهای اخیر بالاست و حالا محدودیت های جدید در کشور وضع شده است.
اتاق خبر 24

کرونا به شدت در حال تاخت و تاز است و خودنمایی می‌کند، هفته گذشته کرونا روی دور رکوردشکنی بود و در نهایت رکورد جدیدی در آمار مرگ و میر کرونایی‌ها ثبت شد و وارد کانال ۴۰۰ نفر فوتی در روز شدیم، این ویروس مرگبار حالا تمام کشور را آلوده کرده است، هیچ منطقه سفیدی نداریم.

وضعیت کرونا در کشور را باید از روی مرگ‌های کرونایی و آمار بیماران بدحال متوجه شد و باید توجه داشت که یکی از علل افزایش بیماران کرونایی افزایش تعداد تست هاست، متاسفانه تعداد بیماران بدحال کرونایی نگران کننده است، بر اساس اعلام سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته ۷ هزار و ۸۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و از این تعداد ۲ هزار و ۴۱۷ نفر بستری شدند.

۵ هزار و ۱۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و روند افزایشی بیماران بستری در بخش‌های مراقبت ویژه خبر از روند صعودی مرگ و میر‌های کرونا دارد، متاسفانه ۱۰ تا ۱۸ درصد بیماران کرونایی که بستری می‌شوند، ۵۰ درصد بیماران در ICU و ۹۰ درصد کسانی که در ICU لوله گذاری شده اند فوت می‌کنند.

حالا ایرانیان سخت‌ترین وسیاه‌ترین روز‌های کرونایی خود را سپری می‌کنند و آمار مرگ ومیر کرونا در ایران بالاست.

استان‌های رکوددار فوتی کرونا در ایران

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، بیان کرد: در هفته گذشته به ازای هر صد هزار نفر از هموطنانمان؛ ۲۱ نفر مبتلا شده‌اند که در ابتلاء استان سمنان و لرستان؛ رتبه اول و دوم را دارند.

وی گفت: به ازای یک میلیون نفر نیز در هفته گذشته ۳۶ نفر فوت کرده‌اند. در استان‌های ایلام، کردستان، همدان، مرکزی، آذربایجان شرقی، کرمان، آذربایجان غربی و خراسان رضوی؛ میزان ابتلاء و مرگ و میر بسیار بالاست.

معاون کل وزارت بهداشت، افزود: بیشترین تعداد مرگ و میر استانی در یک روز مربوط به آذربایجان غربی است.

رتبه ۲۵ ایران در مرگ و میر کرونا در جهان

احسان مصطفوی رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و باز پدید انستیتو پاستور ایران گفت: فرد آلوده به کرونا اگر نکات بهداشتی را رعایت نکند ۵۰ تا ۶۰ درصد احتمال دارد که کرونا را به یکی از اعضای خانواده منتقل خواهد کرد.

وی افزود: توصیه می‌کنیم هر فردی که مشکوک به کرونا است، قرنطینه را رعایت کند و اعضای خانواده اش نیز از ماسک استفاده کنند.

مصطفوی گفت: مقایسه مقطعی تعداد مرگ و میر با دیگر کشور‌ها نادرست است، زیرا یک ماه است کشور ما درگیر موج جدید کرونا شده و در روز‌های اخیر تعداد مرگ و میر ما در مقایسه با دیگر کشور‌ها بالاست، اما آنچه در ایران در یک ماهه اخیر اتفاق افتاده، در کشور‌های اروپایی تازه آغاز شده است. از ابتدای شروع کرونا، ایران در میزان مرگ و میر رتبه ۲۵ دنیا را دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا