کد خبر: 192794

آمار‌هایی که حباب بازار مسکن را دو چندان می‌کند

وزارت راه و شهرسازی معتقد است انتشار آمار تنها ۲ منطقه مسکونی از پایتخت بر التهاب بازار مسکن کشور تاثیر گذار است.
اتاق خبر 24

بازار مسکن این روزها درگیر حاشیه های مختلفی در حوزه ارائه آمار شده به طوری که برخی از آمارهایی که بانک مرکزی و یا سایر دستگاه ها منتشر می کنند باعث ایجاد حباب و نگرانی ها برای مردم و خریداران مسکن شده است.
 

چندی پیش بانک مرکزی در جدید‌ترین آماری که منتشر کرده اعلام کرد که متوسط قیمت مسکن در تهران به ۲۷ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسیده  و ونسبت به مدت مشابه سال گذشته  حدود ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.  

این در حالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان و مسئولان ارائه چنین آماری باعث افزایش بیشتر قیمت مسکن در سایر مناطق پایتخت شده و این خود بر گرانی مسکن در سایر شهرها و حتی مناطق حاشیه نشین دامن می زند.

آمار مسکن بانک مرکزی تنها برای شهر تهران است

محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره آماری که اخیراً بانک مرکزی درباره قیمت مسکن منتشر کرده است، گفت: برخی از دستگاه‌ها می‌توانند برخورد هدفمندی با آمار داشته باشند و برخی هم می‌توانند برخورد شکلی با آمار داشته باشند.

او با اشاره به اینکه از هفته آینده وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان آمار کل کشور را منتشر خواهد کرد، افزود: در یکی دو ماه گذشته معاونت مسکن با همکاری دستگاه‌ها، تمامی آمار شهر‌های کشور را استخراج کرده و با ارزیابی‌های نهایی آمار این قیمت‌ها را اعلام می‌کند.

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه آمار بانک مرکزی تنها مربوط به شهر تهران است، ادامه داد: بزرگترین ایراد این آمار‌ها آن است که بانک مرکزی تنها نوسان قیمتی چند منطقه از شهر تهران را ارزیابی می‌کند و آمار نهایی این بانک تنها مربوط به شهر تهران است.

محمودزاده با بیان اینکه ۱۳۰۰ شهر در کشور وجود دارد و یک شهر نمی‌تواند راهنما و مقیاس قیمتی سایر شهر‌ها باشد، گفت: زمانی که آمار  قیمت مسکن در یکی از شهر‌های کشور را اعلام می‌کنند، در سایر شهر‌های کشور افراد سعی می‌کنند متناسب با این قیمت، نرخ ملک‌های خود را افزایش یا کاهش دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران