کد خبر: 192774

معیارهای برتری انسان ها از دیدگاه پیامبر (ص)

پیامبر (ص) به عنوان بهترین الگو در ایجاد وحدت بین مسلمانان هستند که در سیره و روش خود این آموزه‌ها را به ما یاد می‌دهند.
اتاق خبر 24

پیامبر (ص) اسوه کامل در تمامی ابعاد زندگی است که الگو قرار دادن سیره آن حضرت برای مسلمانان کارآمدترین راهکار برای تحقق وحدت اسلامی است؛ وحدتی که از اصول و ارزش‌ها مورد تاکید پیامبر (ص) و اهل بیت (ع) است.

مراد از وحدت امت اسلامی این است که مسلمانان در کنار حفظ مذاهب خودشان بر محور مشترکات دینی مثل توحید، قرآن، سنت و سیره نبوی در برابر خطراتی که اصل اسلام و جامعه مسلمانان را تهدید می‌کند، هم‌بستگی وهمدلی داشته باشند و اختلاف را کنار بگذارند.

پیامبر (ص)  از نخستین افرادی بودند که به ایجاد وحدت در میان مسلمانان پرداختند. به گونه‌ای که در آخرین سفارش‌های خود خطاب به امت اسلام چنین می‌فرمایند «ای مردم همانا جان و اموال شما بر شما حرام است تا این که پروردگارتان را دیدار کنید‌ای مردم گفتارم را بشنوید و بیندیشید، بدانید که هر مسلمانی برادر مسلمان دیگری است و همانا همه مسلمین برادر یکدیگرند».

 

راهبرد فرهنگی پامبر در ایجاد وحدت

یکی از روش‌های پیامبر (ص) در ایجاد وحدت، سیره اخلاقی و فرهنگی ایشان بود. در منش حضرت محمد (ص)، نفی نژاد پرستی، قومیت گرایی و تبعیض‌های ناروا و ناپسند دیده می شود زیرا ملیت و قومیت هیچ اعتباری ندارد و  این دین است که به همه ملت‌ها و اقوام مختلف جهان با یک چشم می‌نگرد و از آغاز در تلاش بود تا با روش‌های مختلف ریشه ملیت پرستی و تفاخرات قومی را از بیخ و بن برکند؛ به عنوان مثال در قرآن هیچ خطابی به صورت عرب و عجم وجود ندارد.

 

تقوا؛ ملاک برتری انسان نسبت به دیگری

اگر در تاریخ بنگریم، می‌بینیم پیامبر (ص) افرادی مانند «زید بن حارثه» را فرمانده سپاه اسلام، «بلال حبشی» را مؤذن ویژه و از «سلمان فارسی» تجلیل می‌کند و به او مقام و منزلت والا می‌بخشد و در این رابطه می‌فرماید «همه شما از نسل آدم هستید و آدم از خاک است. عرب را بر عجم برتری نیست مگر به تقوا»؛ در نهایت با این حرکت الهی هم با تبعیض‌های موجود به مبارزه برخاستند و هم به تدریج ارزش تقوا را به عنوان ملاک مقام و منزلت اجتماعی معرفی کردند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضی نظری سخنران و پژوهشگر مذهبی  به نیاز‌های بی حد و مرز انسان اشاره کرد و اظهار داشت: تامین همه نیاز‌های مادی بشر همیشه بسیار دشوار و یا ناممکن بوده است چرا که هر جرعه‌ای که به کام انسان می‌رود او را تشنه و حریص‌تر می‌کند، حتی اندیشه‌های بشری هم نتوانسته این تشنگی و تمنا‌های رنگارنگ انسان را برطرف سازد.

وی افزود: سوالی در اینجا مطرح می‌شود که در این دنیای پرفراز و نشیب از آمال و آرزو‌ها چه باید کرد؟ آیا راهی برای زندگی پیروزمندانه بشر امروزی وجود دارد که ما را با خیالی راحت و آسوده به سر منزل مقصود برساند؟

منبع: خبرآنلاین