کد خبر: 192758

کدام نامزد به نفع ایران عمل میکند؟

آمریکا چون دشمنند، صرفا در «روش دشمنی» با ایران دچار اختلافند. یکی می‌گوید، با برجام «باید ایران را مهار کرد»، دیگری می‌گوید، با یک مذاکره جدید «باید ایران را مهار کرد». هر دو به زعم خود، دنبال مهار ایرانند!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پنجاه و نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا که سه‌شنبه هفته آینده (سوم نوامبر برابر با ۱۳ آبان‌ماه) برگزار می‌شود، شاید یکی از «حساس‌ترین» انتخابات تاریخ این کشور باشد. «حساس» از این باب که، نامزدهای شرکت‌کننده در آن، هر دو به شکلی، (جو بایدن به تلویح و دونالد ‌ترامپ به تصریح) بارها اعلام کرده‌اند، اگر نام آنها به‌عنوان پیروز انتخابات اعلام نشود، در انتخابات تقلب شده و نتایج را نخواهند پذیرفت.

این انتخابات به یک دلیل دیگر «خاص» و «حساس» است و آن دلیل، خودِ شخصیت‌های خاص دو نامزد انتخابات است. هر دو نامزد بنابر اعلام روانشناسان، دچار زوال عقلند و یکی از آنها حتی دچار معجونی از بیماری‌های روانی از جمله خودبرتربینی و خودشیفتگی مفرط است. همین مسائل در کنار برخی دلایل اقتصادی و جامعه‌شناختی جامعه آمریکا باعث شده بسیاری از کارشناسان ‌تراز اول دنیا پیش‌بینی کنند، این انتخابات با انتخابات قبلی ریاست‌جمهوری آمریکا متفاوت خواهد بود.

افول آمریکا

«جنگ داخلی»، «هرج و مرج»، «تجزیه»، «تقویت گروه‌های ناسیونالیست و نژادپرست» و در یک کلام «افول آمریکا» از جمله تعابیری است که طی یکی سه چهار ماه گذشته در توصیف ایام پس از انتخابات ریاست‌جمهوری۲۰۲۰ آمریکا از دهان کارشناسان زیادی خارج شده و رسانه‌های معتبر متعددی نیز چه در آمریکا و چه خارج از این کشور وقوع آنها را «محتمل» خوانده‌اند.

به‌ عنوان فقط یک مثال، «توماس فریدمن»، ستون‌نویس مطرح نیویورک‌تایمز ماه‌گذشته طی گفت‌وگویی با سی‌ان‌ان گفت، این انتخابات می‌تواند به جنگ داخلی منجر شود چون، علائمی ‌وجود دارد که، پیش از آغاز جنگ‌های داخلی، بروز می‌کند:«می‌دانید که من کارم را به‌عنوان خبرنگار در لبنان و با پوشش اخبار دومین جنگ داخلی در تاریخ لبنان شروع کردم اما به شدت وحشت دارم که خودم را در موقعیتی بیابم که کارم را به‌عنوان خبرنگار با پوشش خبرهای جنگ دوم داخلی بالقوه آمریکا در تاریخش به پایان برسانم... به‌ نظر من آنچه طی روزهای گذشته رخ داده است، هشدار درجه ششم درباره احتمال آتش‌افروزی است... رئیس‌جمهور ایالات متحده به همه ما گفته است که یا من برنده انتخابات می‌شوم یا اینکه من مشروعیت انتخابات را زیر سؤال می‌برم و این انتخابی است که شماها دارید... اگر شما هم‌اکنون نگران اوضاع نیستید و از اینکه چه اتفاقی ممکن است بیفتد وحشت‌زده نیستید، باید بگویم که این‌طور نیست که ما شاید یک انتخابات مناقشه‌برانگیز داشته باشیم بلکه اوضاع این است که ما تقریبا به‌طور قطع و یقین، یک انتخابات مناقشه‌برانگیز خواهیم داشت مگر اینکه ‌ترامپ برنده شود».

بایدن یا ترامپ؟

اوضاع وقتی پیچیده‌تر و حساس‌تر می‌شود که بدانیم، موضوع فقط جو بایدن و دونالد ‌ترامپ نیست! میلیون‌ها نفر از مردم آمریکا نیز اعلام کرده‌اند، اگر نامزد مورد حمایت‌شان پیروز انتخابات اعلام نشود، یعنی تقلب شده و آنها نتایج را نخواهند پذیرفت. این خبر را دیروز خبرگزاری رویترز منتشر کرد. نظرسنجی این خبرگزاری که با مشارکت موسسه «ایپسوس» صورت گرفته نشان می‌دهد، بیش از

۴۳ درصد از حامیان «جو بایدن» و ۴۱ درصد از حامیان «دونالد ‌ترامپ» گفته‌اند، فقط در صورتی نتایج انتخابات را خواهند پذیرفت که پیروز انتخابات نامزد مورد حمایت آنها باشد! در جامعه‌ای که نه نامزدهای انتخابات نتایج را بپذیرند و نه حامیان نامزدها، رسیدن به نتیجه‌ای که امثال «توماس فریدمن» به آن رسیده‌اند، اصلا عجیب نیست.

هرج و مرج در انتظار آمریکا

وقتی صحبت هرج و مرج و جنگ داخلی می‌شود، عمدتاً «حفظ جان» تبدیل به اولویت نخست شهروندان آن کشور خواهد شد. اگر با جامعه‌ای مثل جامعه آمریکا سروکار داشته باشی، اوضاع کمی ‌پیچیده‌تر هم خواهد شد. دیروز خبری به نقل از «بلومبرگ» منتشر شد مبنی بر اینکه، مردم آمریکا دیوانه‌وار به فروشگاه‌های اسلحه‌فروشی هجوم آورده و در حال خرید سلاح و جلیقه‌های ضدگلوله‌اند: «به‌تازگی شاهد موج دوم علاقه آمریکایی‌ها به خرید انواع تسلیحات هستیم؛ چرا که مردم نگران ناآرامی‌هایی هستند که در روزهای نزدیک به انتخابات، روز انتخابات و بعد از آن رخ می‌دهند...در نتیجه این شرایط، جلیقه‌های ضدگلوله، و ماسک‌های مقاوم در برابر گلوله‌های ساچمه‌ای فروخته می‌شوند و مردم عادی علاقه زیادی به خرید این اقلام از خود نشان می‌دهند. اینها افرادی هستند که در کوئینز و سانفرانسیسکو زندگی می‌کنند و تا همین اواخر هرگز علاقه‌ای به خرید این تجهیزات نظامی نشان نمی‌دادند، اما اکنون احساس می‌کنند باید این کار را انجام دهند».

 ۲ مناظره ترامپ و بایدن؛ چه کسی برنده بود؟

نشریه «ایندیپندنت» در گزارشی به ارائه نظرات چند نفر از روزنامه نگاران و تحلیلگران مسائل آمریکا پرداخته و نوشت «دومین و آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که کمتر از ۲ هفته مانده به روز برگزاری انتخابات برگزار شد، وقفه کمتری داشت، اما به سرعت برای ترامپ و بایدن تلخ شد.»

بر اساس این گزارش، «جان بنت» رییس دفتر ایندیپندنت در «واشنگتن»، «جو بایدن»، معاون رییس جمهور پیشین آمریکا و نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیش روی این کشور را در مناظره پر نوسان و «دونالد ترامپ»، چهل و پنجمین رییس جمهور آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه را فردی که نتوانست خود را در این مناظره «ریکاوری» کند، توصیف کرد.

به گفته وی، تنها نقطه اوج این مناظره، دفاع جو بایدن از پسرش در پی اتهام زنی ها ترامپ بود.

وی بر این باور است، که نظر رای دهندگان بلاتکلیف و جمهوریخواهان سابق پس از این مناظره تغییری نکرده است.
همچنین «لوئیز بویل»، خبرنگار ارشد مسائل اقلیمی، می‌گوید «مناظره در مورد مسائل اقلیمی تکرار تمسخر جامعه علمی از سوی ترامپ و تایید نظرات دانشمندان اقلیم شناس از سوی بایدن بود؛ ضمن اینکه بایدن ادعاهای بی سند خود را در مورد بهبود شرایط اقلیمی با میلیون‌ها شغل با درآمد خوب، تکرار کرد.»

«هالی باکستر»، کارشناس مسائل آمریکای ایندیپندنت نیز مناظره آخر بایدن و ترامپ را تلاش این دو نفر برای معرفی خود به عنوان یک فرد آمریکایی توصیف کرد.

از منظر باکستر، «ترامپ در این مناظره شکست خورد؛ هرچند بایدن نیز چیزی بیش از یک سخنرانی تمرینی برای ارائه نداشت.»

«لوسی گری»، دبیر بخش مخاطبان آمریکایی ایندیپندنت نیز مناظره آخر را آرام‌تر توصیف کرد که طی آن ترامپ پیام‌های انتخاباتی غالبا نامشخصی را مطرح می‌کرد.

«گریفین کانلی»، گزارشگر امور سیاسی آمریکای ایندیپندنت، به زبان کنایه هر دو نامزد در این انتخابات اشاره و تاکید کرد «برنده این مناظره بایدن بود که توانست به تشریح سیاست‌های دولت احتمالی خود بپردازد.»

«ریچارد هال»، خبرنگار ارشد آمریکای ایندیپندنت، بر این باور است که ترامپ نتوانست بلاتکلیف‌ها را برای رای دادن به خود قانع کند.

طبق قوانین فدرال برنده انتخابات آمریکا باید تا تاریخ ۱۴ دسامبر مشخص شود اما با توجه به مواردی همچون انتخابات پستی، شایعه بروز تقلب و موضوع الکترال کالج این احتمال نیز وجود دارد که نامزدهای انتخابات نتیجه اعلام شده را قبول نکنند.

 برنده انتخابات آمریکا چه زمانی مشخص می شود؟

طبق قوانین فدرال برنده انتخابات آمریکا باید تا تاریخ ۱۴ دسامبر مشخص شود اما با توجه به مواردی همچون انتخابات پستی، شایعه بروز تقلب و موضوع الکترال کالج این احتمال نیز وجود دارد که نامزدهای انتخابات نتیجه اعلام شده را قبول نکنند. 

اگر نتیجه از سوی نامزدها پذیرفته نشود چه اتفاقی می افتد؟

اما اگر جنگ‌های حقوقی در بگیرد (که احتمال آن هست) و نتیجه ایالت‌ها به موقع به نشست الکتورها نرسد طبق ماده ۲ قانون اساسی آمریکا، مجالس محلی حق دارند که الکتورها (اعضای الکترال کالج) را تعیین کنند.

نتیجه آنکه مجالس ایالتی هر ۵ ایالتِ «صحنه نبرد» (فلوریدا، پنسیلوانیا، ویسکانسین، میشیگان و کارولینای شمالی) در دست جمهوریخواهان است و لذا به احتمال قوی الکتورهای با تمایلات جمهوریخواه، از نظر تعداد دست بالا را خواهند داشت و شانس ترامپ برای انتخاب شدن افزایش می‌یابد.

لازم به ذکر است که در تاریخ مدرن آمریکا هرگز چنین اقدامی تجربه نشده است.

آنانکه تلفن را قطع می‌کنند

شان ترندی، تحلیلگر ارشد "ریل کلیر پالتیکس"، یکی از دلایل خطای نظرسنجی‌های انتخاباتی را که پای ترامپ در میان بوده این می‌داند که محافظه‌کاران طرفدار ترامپ به محض اینکه می‌شنوند که کسی از طرف رسانه‌های جریان اصلی در آمریکا با آنان تماس گرفته تلفن را قطع می‌کنند. وی می‌گوید آنان به این رسانه‌ها اعتماد ندارند و این امر می‌تواند بر دقت نظرسنجی تاثیر بگذارد.

واقعیت این است که از میان رسانه‌های مطرح آمریکائی، فاکس نیوز یک تنه از ترامپ حمایت می‌کند در حالی که بقیه، از شبکه های خبری و تلویزیونی مانند سن ان ان، سی بی اس، اِ بی سی و ان بی سی گرفته تا مطبوعات با نفوذ مانند نیویورک تایمز و واشنگتن پست مخالف ترامپ‌اند و از بایدن‌ حمایت می‌کنند.

موضوع آراء پستی دستکم گرفته شده

آراء پستی با خطاهای ساده‌ای که رای‌دهندگان به هنگام پر کردن ورقه رای مرتکب می‌شوند ممکن است باطل شوند. شان ترندی به مواردی از قبیل سهل‌انگاری در به روز کردن آدرس و اشتباه در نوشتن تاریخ تولد اشاره می‌کند.

به این موارد باید عدم تطابق امضاء رای‌دهنده با آنچه در بانک اطلاعاتی دولت موجود است را اضافه کرد. این مورد شاید متداولترین دلیل برای ابطال رای است. در عین حال در مواردی که امضاء شاهد لازم است ممکن است یا موضوع گرفتن امضاء شاهد فراموش شود و یا امضاء او نیز با امضاء موجود در سیستم دولت نخواند.

بهر حال ابطال آراء پستی موضوعی است که وقتی تعداد رای‌دهندگان پستی سر به میلیون‌ها می‌زند می‌تواند به فاکتوری تعیین کننده در نتیجه انتخابات بدل شود.

یک نظرسنجی نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد از حامیان بایدن گفته‌اند که ترجیح می‌دهند رای خود را توسط پست ارسال کنند. در مقابل تنها ۱۷ درصد از طرفداران ترامپ رای پستی را ترجیح داده‌اند. این امر دموکرات‌ها را در ایالت‌هائی که رقابت نزدیک است شکننده می‌کند.

بطور مثال، در فلوریدا که ایالت کلیدی است که حتی می‌تواند سرنوشت انتخابات را رقم بزند، همیشه رقابت بین نامزد دموکراتها و جمهوری‌خواهان تنگاتنگ بوده است. از سال ۱۹۹۲تا امسال نزدیک به ۵۱ میلیون رای در انتخابات ریاست جمهوری در فلوریدا داده شده است. اختلاف بین نامزدهای دموکرات و جمهوری‌خواه تنها ۲۰هزار رای است. تا روز ۲۵ اکتبر دموکرات‌ها ۵۹۶۰۰۰ رای پستی بیش از جمهوری‌خواهان ارسال کرده‌اند و لذا خطر ابطال آراء اگر رقابت مانند سال ۲۰۰۰ و ۲۰۱۶ نزدیک شود دموکرات‌ها را تهدید می‌کند.

کدام نامزد به نفع ایران عمل میکند؟

ترجیح ما در انتخابات آمریکا، پیروزی کدام نامزد است؟ این سؤال شاید، سؤال بسیاری از مردم کشور ما باشد. وقتی چنین سؤالی مطرح می‌شود - لااقل بین ما ایرانی‌ها - باید توجه داشت از پیروزی یک نامزد عادی در انتخابات ریاست‌جمهوری یک کشور عادی حرف نمی‌زنیم! ما داریم راجع به «دشمن» حرف می‌زنیم. فقط یک رئیس‌جمهور در آمریکا نشان دهید که در همین چهل و چند سال گذشته، با ملت ایران دشمنی نکرده و تحریمی‌ علیه ما وضع نکرده باشد. تلاش برای کودتای رنگی و نظامی، تحمیل جنگ ۸ ساله، ‌ترور دانشمندان و... که جای خود دارد. این دشمنی منحصر به پس از انقلاب اسلامی هم نیست. اینکه کسی بگوید بین ‌ترامپ و جو بایدن تفاوتی نیست، قطعا اشتباه می‌کند. این دو حتما با هم تفاوت دارند. این را می‌شود از برنامه‌ها، شعارها، مواضع و سیاست‌های بعضا متضادشان در مواجهه با مسائل مختلف داخلی و خارجی فهمید. آنها حتی وقتی به «ایران» می‌رسند نیز، مواضع متفاوتی می‌گیرند اما این تفاوت موضع، به هیچ وجه در «هدف» آنها نیست. آنها چون دشمنند، صرفا در «روش دشمنی» با ایران دچار اختلافند. یکی می‌گوید، با برجام «باید ایران را مهار کرد»، دیگری می‌گوید، با یک مذاکره جدید «باید ایران را مهار کرد». هر دو به زعم خود، دنبال مهار ایرانند!