کد خبر: 192725

مسئولان برنامه عدالت امام زمان(ع) را سرلوحه خود قرار دهند

حجت الاسلام محمود متوسل، درباره آمادگی یک جامعه برای ظهور امام زمان(ع) سخن گفت.
اتاق خبر 24

در قرآن کریم، نام مبارک حضرت ولی عصر (عج) همانند دیگر امامان به صورت مستقیم  ذکر نشده است، اما با تفسیر و تاویل اهل بیت (ع) و دیگر مفسران، می‌توان دریافت که مفهوم برخی از آیات مانند آیه تطهیر و ولایت، اشاره به مقام امامت و ولایت ائمه (ع) دارد.

حجت الاسلام والمسلمین محمود متوسل،  در پاسخ به اینکه چرا نام امام زمان (عج) در قرآن ذکر نشده است، گفت: لزومی ندارد نام ائمه و امام زمان(ع) در قرآن ذکر شود؛ برخی نیز در ماجرای غدیر می‌گفتند که نام امام علی (ع) در قرآن نیامده است، پس خلافت امام علی (ع) را قبول نمی کنیم. در بحث مهدویت، آیات و روایات زیادی مطرح شده و روشن‌ترین آن‌ها آیه ۵۵ سوره نور است که خداوند در این آیه، وعده استخلاف عباد صالح را روی زمین می‌دهد. گرچه بعد از ۱۴۰۰ سال از نزول این آیه،  هنوز صالحان روی زمین حکومت نکرده اند، ولی منظور این آیه زمان قیامت نیست و منظور ظهور امام زمان (عج) در همین دنیا است.

وی همچنین درباره اصل وجودی و ظهور حضرت حجت گفت: روایات زیادی از همه معصومین مبنی بر تصادفی نبودن غیبت امام زمان وجود دارد و از طرفی شرایط به گونه‌ای نبوده که امام حسن عسکری (ع) خودشان در اینباره تصمیم گرفته باشند. رسول خدا(ص)، ۲۵۰ سال قبل از تولد امام زمان وعده دادند که «فردی از نوادگان من متولد می‌شود که غیبت طولانی دارد». همچنین آیت الله صافی گلپایگانی در کتاب «منتخب الاثر» حدیثی از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده که ایشان فرمودند: «هرکس امام زمان را انکار کند، به مرگ جاهلیت مرده است» این بدان معنا است که ظهور حضرت آنقدر طولانی خواهد بود که عده‌ای منکر وجود امام زمان (عج) می‌شوند، در نتیجه هر دوی این احادیث بر وجود و ظهور حضرت دلالت دارد.

حجت الاسلام متوسل در پاسخ به اینکه نام امام زمان(ع) در روایات چه قید شده است گفت: نام «مهدی» بیشتر در روایات اهل سنت آمده و در روایات شیعی و احادیث رسول خدا(ص) و ائمه معصومین، از صفت «قائم» یاد شده است، ولی ویژگی عمومی روایات شیعه و سنی تاکید روی ظهور امام زمان (عج) است.

منبع: خبرگزاری ایسنا