کد خبر: 192699

دولتمردان زخم اقتصاد را با مقاومت درمان می‌کنند؟

اگر دولت بتواند در مدت باقی مانده از کار خود، به محورهای مهم در بحث اقتصاد جامه عمل بپوشاند، گام بزرگی در جهت اقتصاد مقاومتی برداشته است.
اتاق خبر 24

از قاره سبز تا قاره کهن؛ ۱۰‌ها کشور، اگر به بطن هر کدام برویم، با مشکلات متفاوتی دست و پنجه نرم می‌کنند، برخی در حوزه دفاع و امنیت، تعدادی دیگر در حوزه اجتماعی و برخی دیگر در حوزه اقتصاد.

اقتصادی که برخی برای تقویتش منابع کافی ندارند، بعضی دیگر هم که منابع لازم برای پیشبرد اقتصاد را دارند، ام برخی مشکلات و سنگ اندازی ها مانع استفاده از این منابع می‌شود. کشور ما هم متعلق به دسته دوم است، بی‌برنامه بودن برخی مدیران و اجرای تعدادی سیاست نادرست را می‌توان علت عدم بهره‌مندی از این منابع دانست. البته عامل دیگری هم در این موضوع دخیل است. تحریم‌های گسترده غربی‌ها که کمتر کشوری متحمل آن است. حالا ایران با وجود منابع زیادی که برای تقویت اقتصادش دارد اما به خاطر وجود این تحریم ها،امکان استفاده از آن ها را ندارد.

در چنین شرایطی احتمالا چاره کار، توجه و تقویت پتانسیل و منابع در آمد‌زای داخلی است. موضوعی که شاید در لباس سیاستی به نام "اقتصاد مقاومتی" ظاهر شود. سیاستی که رهبر انقلاب سال هاست از آن به عنوان چراغ راهی برای گشایش اقتصاد کشور یاد می‌کنند و در همین رابطه وظایفی را هم برای دولت تبیین کرده‌اند.

 

نگاهی گذرا بر تاکیدات اقتصاد مقاومتی رهبر انقلاب

سوم مرداد سال ۹۱؛ فرمانده کل قوا در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام فرمودند: "حرکت بر اساس برنامه، یکی از کارهای اساسی است، دولت نگذارند سیاست های اقتصادی کشور در هر زمانی دچار تذبذب و تغییرهای بی مورد شود."

دوم شهریور سال ۹۱؛ رهبر انقلاب در دیدار رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت فرمودند‌:" دولت یک مصرف‌کننده‌ بسیار بزرگ است. از بنزین بگیرید تا وسائل گوناگون پس صرفه جویی در مصرف را جدی بگیرید. "

اول فروردین سال ۹۲؛ مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی فرمودند:" کشور باید سیاست اقتصادیِ کلانِ روشن و مدوّن و برنامه‌ریزی شده داشته باشد تا حوادث گوناگون نتواند تغییری در آن ایجاد کند."

۶ اسفند سال ۹۲؛ رهبر انقلاب در جلسه با سران قوا فرمودند:" در بخش های مختلف که هستید کمک کنید، هم در زیر مجموعه‌های خودتان، هم در حوزه‌ی نفوذ خودتان.همه کمک کنید."

بیستم اسفند سال ۹۲؛ رهبر انقلاب در جلسه تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فرمودند:" در برابر عوامل تهدیدزا مانند سرازیر شدن تکانه‌های گوناگون اقتصادی دنیا به کشور توانایی مقاومت را بالا ببرید."

اول فروردین سال ۹۳؛ حضرت آیت الله خامنه‌ای در حرم مطهر رضوی فرمودند: "اقتصاد مقاومتی مردم‌بنیاد است؛ یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم، حضور مردم تحقّق پیدا می کند. امّا «دولتی نیست» به این معنا نیست که دولت در قبال آن مسئولیّتی ندارد؛ چرا، دولت مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دارد. "

منبع: خبرگزاری ایرنا