کد خبر: 192696

جلب رضایت آمریکا با با عادی‌سازی روابط با صهیونیست‌ها

ایالات متحده آمریکا برای عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی وعده هایی را به مقامات این کشور داده است که در پوشش صلح، آنها را به سوی سَراب هدایت می کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت و عبدالله حمدوک نخست‌وزیر دولت انتقالی سودان و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر صهیونیستی روز جمعه با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که سودان و رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط فی مابین به توافق رسیده‌اند.

در این بیانیه ضمن اشاره به توافق مقامات ارشد دولت انتقالی سودان و رژیم صهیونیستی برای کنار گذاشتن خصومت‌ها، اعلام شده است که دو طرف برای آغاز همکاری‌های اقتصادی و تجاری با تأکید بر بخش کشاورزی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند.

بر اساس این بیانیه، در هفته‌های آتی نمایندگانی از سودان و رژیم صهیونیستی با یکدیگر دیدار و در خصوص همکاری‌های دوجانبه در حوزه مختلف از جمله فناوری کشاورزی، هوانوردی و همچنین مسائل مهاجرتی و سایر موضوعات مذاکره خواهند کرد.

سودان سومین کشور عربی است که با وجود مخالفت گسترده ملتهای عربی از جمله مردم سودان روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کرده است.

تظاهرات در خارطوم در محکومیت عادی سازی روابط سودان و رژیم صهیونیستی

مردم سودان جمعه شب در اعتراض به توافق عادی سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی، در خارطوم تظاهرات کردند.

شبکه ترکیه‌ای «تی‌آر‌تی» نیز گزارش داد که ده‎ها تن از سودانی‎ها دیشب به دنبال اعلام رسمی توافق سازش بین کشورشان و رژیم صهیونیستی، در خارطوم تظاهرات برپا کردند.

بر اساس این گزارش، معترضان سودانی ضمن محکوم کردن این توافق، با سر دادن شعارهایی اعلام کردند که «هیچ صلحی با رژیم اسرائیل» وجود ندارد.

وعده‌های آمریکا به سودان برای عادی‌سازی روابط

 آمریکایی ها در جریان مذاکرات صورت گرفته، در ازای حذف نام سودان از لیست سیاه سلسله شروطی را برای این کشور تعیین کردند که عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مهمترین شرط در میان آنها محسوب می شد. ابتدا پس از تعلل مقامات سودانی در پاسخ گفتن به معامله واشنگتن، کاخ سفید سیاست تهدید را در پیش گرفت.

نکته قابل تأمل این است که آمریکا قصد ندارد حتی پس از حذف نام سودان از لیست سیاه به تحریم های تأثیرگذاری که پیشتر علیه این کشور وضع شده بود، پایان دهد کارشناسان و ناظران مسائل سیاسی و بین المللی معتقدند که حذف نام سودان از لیست سیاه آمریکا منجر به لغو تحریم ها علیه این کشور نخواهد بود و یا حداقل تحریم های تأثیرگذار لغو نخواهد شد. از همین روی، به نظر می رسد که آمریکایی ها لغو تحریم های تأثیرگذار علیه سودان را به تحقق شروط دیگری منوط سازند.

در حقیقت، مقامات کشور سودان از مسأله غافل شده اند که دولت دونالد ترامپ درحال استفاده ابزاری از آنهاست تا از این رهگذر، با یک تیر دو هدف را نشانه برود. هدف اول، وادار ساختن سودان به عادی سازی روابط با صهیونیسم و تأمین منافع رژیم صهیونیستی است و هدف دوم، خلق یک دستاورد سیاسی برای ترامپ در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است. ازهمین‌روی، اینگونه به نظر می رسد که سودانی ها نیز مانند آل خلیفه و آل نهیان بدون دریافت کوچکترین امتیازی قصد دارند به عنوان ابزاری در دستان واشنگتن و تل آویو نقش آفرینی کنند.

نکته قابل تأمل در این زمینه، آن است که ملت سودان یکصدا با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی کاملاً مخالف است و طی روزهای اخیر نیز بارها این مخالفت را ابراز داشته است. به عنوان نمونه، می توان به سلسله اعتراضات و تظاهرات اخیر در نقاط مختلف سودان از جمله شهر خارطوم اشاره کرد که سودانی ها طی آن پرچم رژیم صهیونیستی را به آتش کشیده و رسماً خواستار توقف فرایند عادی سازی روابط با این رژیم شدند.

مردم سودان از طریق به آتش کشاندن پرچم صهیونیستها صراحتاً اعلام کردند که معتقدند سازش با تل آویو ارمغان‌آور صلح نخواهد بود ناگفته پیداست که مقامات سودانی برخلاف ملت خود فریب همان سناریویی را خوردند که همتایانشان در دیگر کشورها نظیر عربستان، امارات و بحرین فریفته آن شدند. در واقع، مقامات سودان حاضر شده اند مبلغی بالغ بر ۳۳۵ میلیون دلار را به آمریکایی ها به بهانه جبران خسارت مربوط به قربانیان انفجار دو سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ بپردازند و در عین حال روابطشان با تل آویو را نیز عادی سازند و در ازای تمامی این امتیازات تنها نامشان از لیست سیاه حذف شود؛ بدون اینکه تحریم ها لغو شوند.

این معامله نابرابر به خوبی حاکی از آن است که مقامات سودان نیز فریب سناریوی مشترک آمریکا و صهیونیسم را خورده اند و از این پس به جای صلح باید منتظر جنگ ها و تنش های دیگری نیز باشند. عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی نه تنها برای خارطوم صلحی را به ارمغان نخواهد آورد بلکه این کشور را بیش از پیش به سمت درگیری، مناقشه، تنش و جنگ سوق خواهد داد.

به عبارت دیگر، می توان گفت که واشنگتن و تل آویو در توافق عادی سازی روابط با صهیونیسم را در پوشش برقراری صلح در مقابل سودانی ها قرار دادند؛ صلحی که سَرابی بیش نیست و مقامات خارطوم هیچگاه به آن دست پیدا نخواهند کرد؛ همانطور که پیش از آنها امارات و بحرین چنین موفق به تحقق چنین دستاوردی نشدند.

۵ کشور دیگر آماده عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند!

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در اتاق بیضی کاخ سفید پس از اعلام توافق رژیم صهونیستی و سودان برای عادی‌سازی روابط فی‌مابین،‌ مدعی شد که دست‌کم 5 کشور دیگر نیز در آستانه توافق با رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط هستند.

دونالد ترامپ در ادامه تلاش برای بهره برداری انتخاباتی از خیانت برخی سران عرب به مسئله نخست جهان اسلام در ادامه اعلام کرد که به‌زودی مقامات چندین کشور در کاخ سفید حضور خواهند یافت تا شاهد امضای رسمی توافقنامه صلح میان سودان و رژیم صهیونیستی باشند.

واکنش انصارالله یمن به عادی سازی روابط میان سودان و رژیم صهیونیستی

دفتر سیاسی انصارالله یمن اقدام شورای انتقالی سودان در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.
دفتر سیاسی انصارالله با صدور بیانیه ای نوشت: دستان رژیم‌های مجرم عربی که تاکنون با طمع ورزی های رژیم غاصب صهیونیستی همراهی کرده و مقدس ترین مسئله جهان اسلام را به ارزان ترین قیمت فروخته اند برای ملت هایشان و در منطقه رو شده است.

رژیم‌های دست نشانده ای همانند امارات،بحرین و سودان که از دشمن در مقابل امت اسلامی و عربی حمایت کردند و کرامت آن (امت) را به بهای ناچیزی فروختند هیچ منفعتی جز دریافت خسارت و ننگ به خود نخواهند دید.

اگرچه امروز این رژیم‌های خائن عربی با دشمن صهیونیستی روابط شان را عادی کرده اند و سرپرستی شان را به آمریکا و رژیم صهیونیستی سپرده اند اما ملت های این کشورها ها اهمال در رسیدگی به قضیه فلسطین را نخواهند پذیرفت و به رد عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی ادامه خواهند داد و نقض آشکار حقوق ملت فلسطین را نخواهند پذیرفت.

سران سودان با عادی سازی رابطه رضایت آمریکا را جلب می‌کنند

جنبش جهاد اسلامی فلسطین با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت عادی سازی روابط میان حکام خیانتکار سودان و رژیم صهیونیستی شکل گیری این توافقنامه را خیانت به آرمان آزادی فلسطین و هویت و آینده ملت سودان و امت و ارزش‌های ملت‌های عربی منطقه بر شمرد.

در ادامه بیانیه مطبوعاتی جنبش جهاد اسلامی آمده است که سران رژیم سودان این کشور را به آغوش رژیم‌صهیونیستی سوق می دهند و با عادی سازی روابط با این رژیم از جیب فقرا و آوارگان سودان رضایت ایالات متحده آمریکا را جلب می‌کنند. این توافقنامه برگ سیاهی در تاریخ این کشور عربی خواهد بود.

جهاد اسلامی تاکید کرد: ما اطمینان داریم که ملت سودان و حزب های ملیگرا در این کشور اقدام خیانت کارانه سرانشان را نخواهند پذیرفت.آزادگی و برخورداری از حق ایجاد تغییر در سودان امری است که می تواند آینده این کشور را در قبال ملت فلسطین مشخص سازد.

سودان کشور بزرگی است و فداکاری های بزرگی را برای فلسطین انجام داده است شهروندان این کشور از آگاهی وصف ناپذیری درباره خطرات عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و توطئه های پی درپی ایالات متحده آمریکا برای تجزیه کشورهای عربی و اسلامی برخوردار هستند.

اثبات حقانیت دیدگاه مقاومت

افکار عمومی و ملت های منطقه هیچ گاه با آمریکا موافق نبوده، رژیم صهیونیستی را هیچ گاه به رسمیت نخواهند شناخت. این دیدگاه، همان نتیجه منفی دراز مدت عادی سازی روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس است که نتایج خطرناکی برای حاکمیت های دست نشانده به همراه خواهد داشت.

درحالی حاکمیت های مرتجع عرب به سمت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی رفته اند که هیچ یک از ملت های منطقه و افکار عمومی هرگز رژیم صهیونیستی را نخواهند پذیرفت. نتیجه عملی این اقدام متناقض با افکار عمومی افزایش شکاف بین ملت های منطقه و حاکمیت های آنها است. این امر موجب از دست رفتن مشروعیت این حاکمیت ها خواهد شد و نتیجه ای جز فروپاشی را برای آنها در بر نخواهد داشت.