کد خبر: 19268
در قسط دوم؛

بدهی نفتی 700 میلیون دلاری هند به ایران پرداخت شد

شرکت های اسار اویل، مانگالور و دیگر پالایشگاه های هندی امروز قسط دوم 700 میلیون دلاری بدهی خود به ایران را پرداخت کردند تا بخشی از بدهی نفتی معوق خود به تهران را تسویه کرده باشند.
اتاق خبر 24

به نقل از پایگاه اینترنتی پی تی ای، شرکت های اسار اویل، مانگالور و دیگر پالایشگاه های هندی امروز قسط دوم 700 میلیون دلاری بدهی خود به ایران را پرداخت کردند تا بخشی از بدهی نفتی معوق خود به تهران را تسویه کرده باشند.

این دومین پرداخت پالایشگاه های هندی در سال جاری در آستانه لغو تحریم های ایران است.

منابع آگاه گفتند، شرکت اسار اویل 338 میلیون دلار از این بدهی را پرداخت کرده، در حالی که سهم شرکت مانگالور از این قسط 299 میلیون دلار بوده است. همچنین شرکت های ایندین اویل و هندوستان پترولیوم، به ترتیب 60 و 3 میلیون دلار از این قسط را پرداخت کرده اند.

پس از پرداخت امروز، پالایشگاه های هندی بیش از یک پنجم بدهی 6.5 میلیارد دلاری معوق خود به ایران را پرداخت کرده اند.

این پرداخت ها پس از آن انجام می شود که ایران به توافق جامع با قدرت های جهانی بر سر برنامه هسته ای خود رسیده که بر اساس آن برنامه هسته ای تهران محدود و تحریم های اقتصادی علیه این کشور برداشته می شود.

انتظار می رود تحریم ها علیه ایران در سال 2016 برداشته شود.

بر اساس بخشی از این توافق، وزارت خزانه داری امریکا با ایجاد مکانیزمی بانکی برای پرداخت 1.4 میلیارد دلار از بدهی های معوق ایران توسط پالایشگاه های هندی در قالب 2 قسط مساوی موافقت کرده است.

در روز 30 سپتامر نیز، 4 شرکت پالایشگاهی هند مجموعا 700 میلیون دلار از بدهی های خود به ایران را پرداخت کرده بودند.

برای پرداخت امروز، پالایشگاه های هندی پرداخت های روپیه معادل 700 میلیون دلار در بانک یو سی اوی کلکته سپرده گذاری کرده بودند.

بانک یو سی او دلار مورد نیاز برای تبدیل این پرداخت ها به دلار را تهیه کرده است.

4 میلیارد دلار باقیمانده از بدهی معوق هندی ها به ایران پس از بازگشایی کانال های پرداخت در قالب چند قسط پرداخت خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم