کد خبر: 192674

رقابت افزایش قیمت روغن جامد با دلار

این روزها عرضه نامناسب روغن نباتی توسط کارخانه های تولیدی در بازار سبب شده تا این محصول کمیاب شود.
اتاق خبر 24

اخیرا شاهد این هستیم که بازار فروش روغن نباتی بسیار راکد بوده و دلیل آن هم عدم عرضه این محصول توسط فروشندگان در بازارهای مختلف است.

در همین رابطه به سراغ چندین فروشنده اقلام خوراکی که به صورت عمده در بازار فعالیت می‌کنند رفته و درخصوص علت عدم عرضه روغن نباتی و جامد با آن‌ها به گپ و گفت پرداختم.

حاج علی یکی از عمده فروش‌های قدیمی محصولات غذایی در بازار که حدود ۵۰ سال به انجام این کار مشغول است در پاسخ به علت کمبود روغن نباتی در بازار، گفت: این روزها روغن نباتی مثل طلا شده و هرکسی نمی‌تواند این محصول رو با قیمت مناسب خریداری و در فروشگاه به مشتریان عرضه کند.

این حاجی بازاری با سابقه ادامه داد: در چند سال گذشته به راحتی می توانستیم روغن جامد را از کارخانه های تولیدی با قیمت کمتر و مصوب در بازار خریداری کنیم و در ادامه آنها را با نرخی که اتحادیه به ما اعلام می‌کرد به دست مردم برسانیم، اما این روزها شاهد کم کاری تولید کنندگان روغن نباتی در کارخانه ها هستیم؛ چرا که آنها دیگر محصول خود را به صورت مستقیم به فروشندگان عمده اقلام در بازار عرضه نمی کنند و ما مجبور هستیم روغن نباتی را از طریق واسطه ها خریداری کرده و به اجبار با قیمت بیشتر به مردم بفروشیم.

یکی دیگر از بازاریان که در حال حاضر در حوزه عرضه اقلام مصرفی به صورت عمده در بازار فعال است، در خصوص علت کمبود روغن نباتی در بازار گفت: وجود دلال ها در این حوزه باعث شده تا دیگر نتوانیم به راحتی روغن‌نباتی را به صورت مستقیم از کارخانه ها دریافت کنیم دلال‌ها این محصول را از کارخانه ها به صورت عمده و با قیمت کمتر خریداری و سپس همان محصول را با قیمت بیشتر به فروشندگان حاضر در بازار می فروشند.

این فرد ادامه داد: ما هم پس از خریداری روغن‌نباتی از طریق واسطه ها این محصول را به ناچار با قیمت بیشتر از عرف بازار به تقاضا کنندگان عرضه می‌کنیم.

یکی دیگر از بازاریان نیز بهانه همیشگی و دم دستی افزایش قیمت دلار را بر سر زبان آورد و گفت: با افزایش قیمت دلار، نرخ روغن نباتی هم بالا رفته و باعث شده تا دیگر برای عرضه این محصول به سراغ کارخانه‌های تولید کننده روغن نباتی نرویم؛ چرا که خرید روغن نباتی برای ما فقط ضرر و زیان را به همراه دارد و روغن ها بر روی دستمان می ماند و با این قیمت ها کسی حاضر به خریدن آن‌ها نیست.

با توجه به اظهارات کسبه حاضر در بازار، به این نکته می رسیم که وجود واسطه ها و فعالیت آنها در بازار باعث شده تا عرضه روغن نباتی با قیمت مصوب در فروشگاه ها کاهش پیدا کند، از طرفی فعالیت این افراد سبب افزایش کاذب قیمت محصول روغن نباتی شده چرا که در حال حاضر قیمت یک حلب روغن نباتی چیزی حدود یک میلیون ریال برای خریدار آب می خورد.

با توجه به وضعیت معیشتی اقشار جامعه که درصد قابل توجهی از آنها افراد با درآمد متوسط هستند و از سوی دیگر نیاز آنها برای استفاده از روغن نباتی باعث شده تا زیر بار فشار خرید این محصول کمر خم کنند و در این بین برخی ها نیز از خریدن روغن نباتی صرف نظر کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران