کد خبر: 192667

اقدامات دستگاه قضایی برای احقاق حقوق کارگران

دستگاه قضایی در راستای سلسله اقداماتش برای حمایت از تولید، به مقوله حمایت از کارگران و احقاق حقوق آنها اهتمام جدی دارد؛ در اردیبهشت ماه سال جاری و در آستانه روز کارگر، آیت‌‌الله رییسی در جمع فعالان کارگری ضمن تأکید مؤکد بر حل مسائل معیشتی و حقوقی کارگران، به سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داد با همفکری کارگران و شورایعالی کار گزارش جامعی از نظام مسائل و مشکلات حوزه کارگری تهیه کند.
اتاق خبر 24

یکی از زیرساخت‌های اساسی تحقق جهش تولید در کشور، حمایت از نیروی انسانی و کارگران عزیز و زحمتکشی است که در خط مقدم جهاد اقتصادی و تولیدی قرار دارند.

قوه قضاییه طی مدت اخیر در زمینه حمایت از تولید و نیروهای تولیدی بویژه کارگران ورود جدی داشته است و در این زمینه اقدامات مجدانه‌ای انجام داده است؛ آیت‌الله رییسی ریاست قوه قضاییه نیز موضوع حمایت از کارگران را بارها مورد تاکید قرار داده و در جریان سفرهای استانی ایشان نیز، سرکشی از واحدهای تولیدی و پای درد و دل‌های کارگران نشستن، به یک برنامه ثابت تبدیل شده است.

ماموریت رییس قوه قضاییه به سازمان بازرسی برای تدوین گزارش جامع از مشکلات کارگران

اما دستگاه قضایی در راستای سلسله اقداماتش برای حمایت از تولید، به مقوله حمایت از کارگران و احقاق حقوق آنها اهتمام جدی دارد؛ در اردیبهشت ماه سال جاری و در آستانه روز کارگر، آیت‌‌الله رییسی میزبان جمعی از اصحاب تولید و فعالان کارگری بود؛ رییس دستگاه قضا در جریان این مراسم ضمن تأکید مؤکد بر حل مسائل معیشتی و حقوقی کارگران، به سازمان بازرسی کل کشور ماموریت داد با همفکری کارگران و شورایعالی کار گزارش جامعی از نظام مسائل و مشکلات حوزه کارگری تهیه کند.

با پیگیری‌های سازمان بازرسی حداقل مزد کارگری،۲۶ درصد و حق مسکن کارگران ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت

شکربیگی معاون نظارت و بازرسی امور تولیدی سازمان بازرسی کل کشور در خصوص اقدامات سازمان برای رفع معضلات جامعه کارگری گفت: در پی دستور و پیگیری ویژه ریاست قوه قضاییه، این سازمان گزارش جامعی در خصوص بررسی معضلات جامعه کارگری- کارفرمایی و نحوه تعیین حداقل دستمزد سال ۹۹ تهیه و در تاریخ ۳۰ اردیبهشت سال جاری برای معاون اول رئیس جمهور ارسال نمود که با دستور بررسی و اقدام به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارجاع گردید. به دنبال آن در تاریخ ۱۰ خرداد جلسه‌ای برای بررسی مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و تبعات احتمالی افزایش دستمزد توسط سازمان بازرسی با نمایندگان کارفرمایی برگزار شد که در پایان جلسه، نمایندگان کارفرمایی با انتقال ۵ درصد از بخش مزایا (حق سنوات) به حداقل مزد موافقت نمودند.

شکربیگی با اشاره به برگزاری جلسه با دبیر شورای عالی کار افزود: پیشنهاد سازمان بازرسی مبنی بر انتقال بخشی از حق سنوات به حداقل دستمزد و افزایش حق مسکن در این جلسه با موافقت ضمنی دبیر شورای عالی کار و نمایندگان بخش کارگری و کارفرمایی روبرو گردید؛ و در راستای اجرای پیشنهاد‌های سازمان بازرسی و قول مساعد وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و وزرای اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت از اعضای شورای عالی کار، جلسه شورای عالی کار در تاریخ ۱۷ خرداد ۹۹ برگزار و مقرر شد قسمتی از حق سنوات از بخش مزایا به حداقل مزد افزوده شود و افزایش حداقل مزد از ۲۱ درصد به ۲۶ درصد تغییر نماید. همچنین موافقت گردید حق مسکن کارگری نیز به میزان دو میلیون ریال افزایش پیدا نمایدکه موضوع اخیر بایستی به تصویب هیات وزیران برسد. همچنین سایر سطوح دستمزد نیز به همین نسبت افزایش خواهد داشت.

تلاش مجدانه دستگاه قضایی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری کارگران

آیت‌الله رییسی، هفتم مهرماه سال جاری در جریان جلسه شورای عالی قوه قضاییه، ضمن اشاره به استمرار پیگیری‌ها پیرامون رفع مشکلات واحد‌های تولیدی، اظهار داشت: رونق تولید و خدمات و حمایت از تولیدکننده، همانند مبارزه با فساد از مأموریت‌های اصلی و مستمر دستگاه قضایی است و همکاران ما در بخش‌های مختلف قضایی تلاش می‌کنند هیچ کارخانه‌ای تعطیل یا نیمه تعطیل نشود و هیچ تولیدکننده‌ای زمین نخورد.

رییس دستگاه قضا در همان جلسه افزود: دستگاه قضایی در راستای مأموریت خود در دفاع از حقوق عامه، از کارگران غیور و متخصص و متعهد و کارفرمایان و کارآفرینان و سرمایه‌گذاران که غیرتمندانه برای رونق تولید تلاش می‌کنند همه جانبه حمایت می‌کند و رفع مشکلات آن‌ها در نظام اداری و قضایی را وظیفه خود می‌داند.

اما در ادامه به چند نمونه از اقدامات اخیر دستگاه قضایی برای احیای حقوق عامه در حوزه حمایت از کارگران و احقاق حقوق آنها به عنوان عاملان اصلی پشبرد راهبرد جهش تولید اشاره می‌کنیم.

حل مشکلات کارگران شرکت ماشین لنت تهران با ورود دادستانی

محمد شریف ابراهیمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان در گفت‌وگو با میزان از ورود دادستانی به منظور حل مشکلات کارگران شرکت ماشین لنت تهران خبر داد و اظهار کرد: در راستای رسیدگی به اعتراضات کارگران شرکت ماشین لنت تهران به یکی از معاونان دستور داده شد تا موضوع را به صورت ویژه پیگیری کند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان خاطرنشان کرد: با تلاش‌های موثر و همکاری خوب نیروی انتظامی حقوق کارگران توسط شرکت پرداخت و سایر موضوعات مرتفع و کارگران رضایت رسمی خود را نسبت به شرکت به دادسرا اعلام کردند.

وی در ادامه بیان کرد: مشکلات شرکت نیز توسط مدیرعامل به دادستانی اعلام شد و موضوع در دستور کار دادستانی قرار گرفته که پس از تشکیل کمیته فرعی و با همکاری مدیران بانک ملی و تامین اجتماعی استان سمنان تصمیمات خوبی در راستای کمک به تولید شرکت مذکور اخذ شد.

با پیگیری دادستانی، مطالبات حقوقی و سنواتی ۳ ساله کارگران شرکت راه‌سازی مکران پرداخت شد

سید جمال‌الدین طباطبایی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خاتم در استان یزد، اظهار داشت: با پیگیری مداوم و مستمر دادستانی، شرکت مکران مکلف شد به تمامی تعهدات خود عمل کرده و در این راستا تمامی حق و حقوق سه ساله کارگران این شرکت پرداخت شد.

دادستان شهرستان خاتم بیان داشت: با پرداخت مطالبات و ملزم شدن به تعهدات توسط این شرکت، از ورودی ۵ پرونده به دادگستری جلوگیری و ۲۰ پرونده دررابطه با این موضوع مختومه شد.

ورود دادستانی به عدم پرداخت حقوق معوقه و مطالبات کارگران شرکت جهاد نصر

علی اکبریان، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان  با اشاره به بازدید از شرکت «جهاد نصر کرمانشاه» در شهرستان هیرمند استان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در راستای حمایت از حقوق کارگران شرکت مذکور موضوع معوقات و مطالبات کارگران شرکت مورد بررسی قرار گرفت.

وی ضمن تاکید بر پیگیری موضوع معوقات و مطالبات کارگران گفت: مقرر شد کلیه حقوق معوقه کارگران شرکت بزودی پرداخت شود و گزارش اقدامات انجام شده به دادستانی هیرمند نیز اعلام گردد.

اکبریان همچنین از بازگشت و شروع به کار کارگران در این واحد تولیدی خبر دادو افزود: با پیگیری‌های دادستانی مقرر گردید کارگران این واحد تولیدی پس از قول مساعد برای دریافت مطالبات خوداز سوی مدیران شرکت، فعالیت دوباره خود را در این شرکت آغاز نمایند.

پرداخت حقوق معوق یکساله کارگران شرکت استراتوس با ورود دستگاه قضایی کرمانشاه

توسلی‌زاده رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در گفت‌وگو با میزان از پرداخت حقوق معوق ۲۳ نفر از کارگران شرکت خصوصی، بین‌المللی و پیمانکاری استراتوس که طرف قرارداد شرکت آب نیروی فعال در سامانه گرمسیری است خبر داد و گفت: در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات ریاست قوه قضاییه مبنی بر حمایت از تولید و صیانت از حقوق کارگران، دادگستری کرمانشاه پس از اطلاع از عدم پرداخت حقوق کارگران در شرکت یاد شده با ورود خود به این موضوع و پیگیری آن سبب شد حقوق معوق یکساله این قشر زحمتکش پرداخت شود.

وی افزود: یکی از راه‌های تحقق شعار سال که جهش تولید است حمایت از کارگران است که تقویت قدرت خرید تولیدات می‌تواند به ایجاد رونق در بازار کمک کند؛ بنابراین وظیفه داریم از حقوق آن‌ها همواره دفاع کنیم.

پرداخت حقوق معوق کارگران پروژه راهسازی اتوبان چهار خطه ایلام با ورود مدعی‌العموم

افشار خسروی‌زاد دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان ایلام در گفت‌وگو با میزان از تلاش برای پرداخت شش ماه حقوق معوق کارگران پروژه راهسازی اتوبان چهار خطه شهرستان‌های دره‌شهر –پلدختر خبر داد و گفت: در این خصوص جلسه‌ای با حضور مدیر کل راه وشهرسازی و مدیرکل کار و رفاه اجتماعى استان ایلام در دفتر دادستانی مرکز استان ایلام تشکیل شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان ایلام تصریح کرد: در نشست مذکور مقرر شد با تخصیص بودجه و از محل طلب پیمانکار، مطالبات کارگران به صورت مستقیم به حساب آن‌ها پرداخت و از صورت حساب پیمانکارکسر گردد که با پیگیری اجرای مصوبات، بخش عمده‌ای از مطالبات کارگران پرداخت شد.

پرداخت حقوق معوق پرسنل شرکت هفت‌تپه با تلاش دستگاه قضایی

جعفری چگنی رئیس دادگستری شهرستان شوش، ۲۸ مردادماه سال جاری  در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: با پیگیری دستگاه قضایی و از محل منابع توقیفی شرکت هفت‌تپه حقوق‌های معوقه ماه‌های اردیبهشت و خرداد پرسنل شرکت هفت تپه پرداخت شد.

یک هفته پیش از اعلام این خبر، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا، در جریان نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت پرونده هفت‌تپه، گفته بود: در این زمینه نکته اول تداوم فعالیت شرکت نیشکر هفت تپه است و معتقدیم که فعالیت شرکت تحت هیچ شرایطی نبایستی تعطیل شود. برای این موضوع هم پیگیری‌های جدی کرده‌ایم. موضوع دوم رسیدگی به اتهامات مدیران این شرکت است که قوه قضاییه با جدیت پرونده اتهامی این افراد را رسیدگی می‌کند و اخیرا هم به لحاظ تکمیل کار، بخشی از پرونده به کارشناس ارجاع شده و برابر ضوابط و مقررات قانونی به اتهامات متهمان این پرونده رسیدگی و حکم مقتضی را صادر می‌کنیم.

 

پرداخت مطالبات کارگران ۸ شرکت در منطقه ویژه پارس جنوبی با ورود دستگاه قضایی

«علی جمادی» رییس کل دادگستری استان بوشهر در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به اینکه ۸ شرکت در منطقه ویژه پارس جنوبی در مرحله بحرانی و مشکلات قرار گرفته بودند، گفت: با ورود دادستانی شهرستان عسلویه مشکلات بوجود آمده مرتفع و حقوق کارگران به طور کامل پرداخت شد و کارگران که تعداد آن‌ها بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ نفر بود به روال کار عادی خود برگشتند.

وی تصریح کرد: حمایت قضایی و اجرای عدالت در راستای جهش تولید و حفظ رونق حوزه‌های کار و صنعت و تولید ملی و مطالبات جامعه کارگری در دستور کار دستگاه قضایی استان قرار دارد.

پرداخت بخشی از مطالبات کارگری شرکت مخابرات راه دور (ITI) شیراز پس از ۱۰ سال

در ۳۱ تیر سال جاری مرکز رسانه قوه قضاییه گزارش داد: با پیگیری‌های مستمر قضایی و در کمتر از ۴۰ روز پس از سفر ریاست قوه قضاییه به استان فارس بخشی از مطالبات کارگری شرکت مخابرات راه دور (ITI) شیراز پس از ۱۰ سال در آستانه پرداخت است.

رئیس کل دادگستری استان فارس ضمن اعلام این خبر گفت: موضوع حل مشکلات کارخانجات مخابرات راه دور شیراز از جمله موارد پیگیری شده در سفر آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه به استان فارس بود که ظرف کمتر از ۴۰ روز پس از سفر وی بخشی از مطالبات با رایزنی مجموعه قضایی و اجرایی استان و ورود یک سرمایه گذار خارجی امروز به حساب سپرده دادگستری واریز و طی برنامه ریزی انجام شده به کارگران پرداخت خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکاظم موسوی با بیان اینکه کارخانجات مخابرات راه دور شیراز (ITI) قریب به ۱۰ سال است که با چالش متعددی رو به رو بوده است، گفت: در سفر اخیر ریاست قوه قضاییه به استان فارس و تاکید به حل مشکلات واحد‌های تولیدی مسئولین اجرایی استان فارس و اعضای هیأت مدیره این شرکت با ریاست قوه قضائیه ملاقات داشته و مشکلات خود را مطرح کردند که پیگیری و حل مشکلات از جمله مصوبات این نشست بود که مقرر گردید کارگروهی مشترک، متشکل از دستگاه قضایی، استانداری فارس و وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن بررسی راه کار‌های رفع مشکلات کارخانه و پرداخت مطالبات کارگری و بانک‌ها و سایر مطالبات این کارخانه را به چرخه تولید بازگردانند.

پرداخت مطالبات ۵۶۶ نفر از کارگران کارخانه قند بردسیر با پیگیری قضایی

یدالله موحد، رییس کل دادگستری استان کرمان در جلسه ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در ابعاد حقوقی و قضایی با اشاره به اینکه با پیگیری قضایی برای پرداخت تمامی بدهی‌های ۵۶۶ نفر از کارگران کارخانه قند بردسیر در سال جاری اقدام شده است، گفت: مطالبات حدود ۲۱۵ نفر از کارگران این مجموعه نیز باقی مانده است که با پیگیری‌های قضایی برای برگزاری مزایده‌های مورد نیاز، مطالبات این افراد نیز پرداخت می‌شود.

موارد فوق‌الذکر بخش‌هایی از اقدامات دستگاه قضایی در استان‌های مختلف کشور طی مدت اخیر در راستای احیای حقوق عامه در حوزه حمایت از نیروی کار و کارگران عزیز و زحمتکش کشورمان و احقاق حقوق آنها بوده است؛ کارگرانی که از عاملان اصلی تحقق راهبرد جهش تولید در کشور هستند و بنا بر تاکیدات مقامات قضایی، در زیر چتر حمایت قانونی دستگاه قضایی قرار دارند.

منبع: میزان