کد خبر: 192664

سایه گرانی بر سر اقلام اساسی خانوار

سایه گرانی بر سر اقلام اساسی خانوار/ بازار محصولات پروتئینی به کدام سو می‌رود؟ طی ماه‌های گذشته قیمت اقلام اساسی یکی پس از دیگری تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافته است اما این قیمت‌ها سنخیتی با درآمد خانوار ندارد.
اتاق خبر 24

طی هفته‌های اخیر، قیمت اقلام اساسی سبد خانوار در پی نوسانات ارز یکی پس از دیگری در بازار افزایش یافته که این امر بیش از پیش اقشار حقوق بگیر جامعه را در تهیه مایحتاج خود دچار مشکل کرده است.

بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو برنج ایرانی از ۲۶ هزار تا ۳۳ هزار تومان، برنج پاکستانی ۲۵ هزار تومان، برنج هندی ۱۸ تا ۲۲ هزار تومان، چای ۱۹۰ هزار تا ۲۵۰ هزار تومان، عدس ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان، لوبیا چیتی ۳۳ هزار تومان، لوبیا قرمز ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان، نخود ۲۶ تا ۲۸ هزار تومان، شکر ۸ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان و قند ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار تومان است، همچنین روغن جامد ۵ کیلویی در بازار کمیاب است و در صورت رویت در برخی مغازه‌ها با نرخ ۱۰۵ تا ۱۱۰ هزار تومان عرضه می‌شود که با نرخ درج شده بر روی کالا برای مصرف کننده اختلاف معناداری دارد.

در بازار محصولات پروتئینی، هر کیلو مرغ با نرخ ۲۵ هزار تا ۳۰ هزار تومان، سینه مرغ ۴۵ تا ۴۷ هزار تومان، ران مرغ ۲۵ هزار تومان، فیله مرغ ۵۰ هزار تومان، شقه گوساله ۱۱۵ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان، شقه گوسفندی ۱۲۰ هزار تا ۱۳۰ هزار تومان، سردست گوسفندی ۱۵۰ هزار تومان، سردست گوساله ۱۳۰ هزار تومان و هر شانه تخم مرغ ۲۹ تا ۳۶ هزار تومان عرضه می‌شود که نسبت به هفته گذشته افزایش معناداری داشته است.

با وجود آنکه قیمت اقلام اساسی سبد خانوار یکی پس از دیگری تحت تاثیر عوامل مختلف افزایش یافته تا از قافله گرانی‌ها عقب نماند، اما این قیمت‌ها هیچ سنخیتی با درآمد خانوار ندارد و آحاد جامعه چاره‌ای جز کاهش یا حذف این اقلام از سبد مصرفی خود ندارند.

منبع: تابناک