کد خبر: 192661

ایران به تحریم غربی‌ها دهن کجی می‌کند؟

دهه هاست که ایران از سوی کشور‌های عمدتا غربی تحت تحریم‌ها ظالمانه قرار گرفته است. تحریم‌هایی که شاید اگر از زاویه دیگری به آن‌ها نگاه شود، احتمالا در قامت یک فرصت ظاهر می‌شوند.
اتاق خبر 24

چهار دهه قبل، کشورمان درگیر یک جنگ تمام عیار شد. نیرو‌های ایرانی تلاش می‌کنند برای تهیه تجهیزات نظامی به الاخص دفاعی از خارج از کشور اقدام کنند. اما مشکلی پیش آمده، برخی کشور‌ها می‌گویند شما تحریم هستید، اجازه صادرات تجهیزات به شما را نداریم، حتی یک سیم خاردار! و این دلیلی بود برای اینکه ایران خارجی‌ها قطع امید کند. در واقع پیروزی در چنین جنگ نابرابری ممکن نبود مگر با چشم پوشی از خارجی‌ها و اتکا به توان داخلی.

حالا چهار دهه‌ای از آن نبرد می‌گذرد؛ غرب در سیاست نبرد دیگری راه انداخته. سیاست تحریم پشت تحریم علیه ایران. حالا در چنین شرایطی چاره کار احتمالا همان تدابیر زمان جنگ است. اتکا به داخل و چشم پوشی از تحریم، خلاصه اش می‌شود《استفاده از فرصت تحریم》. موضوعی که رهبر انقلاب در ۱۴ بهمن سال ۹۰ در خطبه نماز جمعه از آن اینطور یاد کردند:« هرچه ما را تحریم می‌کنند، ما به ظرفیت داخلی خودمان متوجه میشویم و رو می‌آوریم و این ظرفیت و استعداد روزبه‌روز مثل چشمه‌ی جوشانی شکوفا می‌شود».

البته رهبر معظم انقلاب حدود ۱۰ روز قبل در ارتباط تصویری با مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیرو‌های مسلح در همین رابطه گفتند: "البته وضع امروز آمریکا با هزاران میلیارد دلار کسری بودجه و ده‌ها میلیون گرسنه و انسان زیر خط فقر بسیار بد است و ملت ایران به توفیق الهی با قدرت ایمان و عزم ملی و به کوری چشم مسئولین رذل، خائن و جنایت‌کار آمریکا بر مشکلات فائق خواهد آمد و از تحریم نیز به‌عنوان وسیله‌ای برای مقاوم‌سازی واقعی اقتصاد کشور استفاده خواهد کرد. "

حالا در این میان موضوع حائز اهمیت آن است که نقش دولت در استفاده از فرصت تحریم چیست؟

دولت با اختیارات گسترده‌ای که دارد می‌تواند با فراهم سازی تسهیلات مختلف، از واحد‌های تولیدی داخلی حمایت کند، زمینه‌های لازم برای سرمایه گذاری روی نخبگان را فراهم سازد، همه این‌ها در کنار سیاست اقتصاد مقاومتی می‌تواند استفاده از فرصت تحریم را از سوی دولت به بهترین شکل محقق کند.

سید کاظم موسوی عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره وظایف دولت برای استفاده از فرصت تحریم گفت: معتقدم اگر دولت از توانمندی و ظرفیت‌های داخلی بیشتر استفاده کند، قطعا بخشی از مشکلات در حوزه وابستگی به خارج کم خواهد کرد. اگر اقتصاد مقاومتی و جهش تولید در برنامه‌ها باشد، دولت موفق خواهد بود.

او بیان کرد که تا کنون اقتصاد مقاومتی را به صورت مصداقی در برنامه‌های دولت نمی‌بینم که این ضعف بزرگی است. در حال حاضر در بازار ارز، بورس، سکه و خودرو فراز و فرود‌ها در قیمت‌ها تناقضی را به وجود می‌آورد که به صلاح مردم نیست. تاکید می‌کنم که استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی، کمک گیری از شرکت‌های دانش بنیان، نخبگان و اساتید دانشگاه‌ها از راهکار‌های استفاده از فرصت تحریم است.

منبع: جام جم آنلاین