کد خبر: 192659

کاهش نرخ ارز ادامه دار است؟

بازار ارز و سکه در آخرین هفته مهر ۹۹ با نوسان‌های شدیدی در قیمت همراه بود، اما بازار سرمایه تحت تاثیر مستقیم تغییرات قیمت در بازار‌های موازی نبود و همچنان اُفت شاخص بورس ادامه داشت.
اتاق خبر 24

 در چهارمین هفته مهر ۹۹ بازار ارز و سکه با نوسان شدید قیمتی همراه بود به طوری که در اوایل هفته شاهد اُفت شدید نرخ  ارز و سکه بوده ایم. کاهش قیمت ارز و سکه در  روزهای پایانی هفته ادامه دار نبود و همسو با یکدیگر  با افزایش مواجه شدند.

تغییرات شدید قیمت ارز و سکه بر بازار سرمایه تاثیر مستقیم نگذاشت  به طوری که شاخص کل بورس در آغاز چهارمین هفته مهر ۹۹ (٢۷مهر)   با  ۳۱ هزار واحداُفت  به کانال یک میلیون و ۵۳۰ هزار  واحدی  رسید که  با توجه به تغییرات در طول هفته در آخرین روز معاملات (۳۰ مهرماه) شاخص کل بورس با رشد ۴ هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و ۴۲۳ هزار  واحدی شدکه البته این رشد فقط چند ساعت پایدار ماند و بازار سرمایه همچنان روند نزولی را از سر گرفت.

کاهش ۳ هزار تومانی نرخ دلار در آخرین هفته مهر ۹۹

چهارمین هفته مهر با کاهش نرخ دلار و یورو شروع شد به طوری که در اولین روز هفته نرخ دلار و یورو به ترتیب با قیمت ۳۱ هزار و ۹۵۰ تومان و ۳۷ هزار و ۴۵۰ تومان داد و ستد شد کاهش شدید قیمت ارز تا چهارمین روز هفته ادامه  داشت به طوری که نرخ دلار با کاهش حدود ۳ هزار تومانی به نرخ  ۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان رسید و یورو نیز با مبلغ ۳۲ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد.

کاهش قیمت ارز در روز‌های پایانی هفته پایدار نبود و  روند صعودی قیمت از سر گرفته شد به گونه‌ای که نرخ فروش  دلار در آخرین معاملات این هفته به ۲۹ هزار و ۳۸۰ تومان رسید و یورو نیز با قیمت ۳۴ هزار و ۷۵۰ تومان فروخته شد.

ریزش نرخ سکه تا کانال ۱۳ میلیون تومانی  پیش رفت 

در آخرین هفته مهر ۹۹ روند تغییرات قیمت در بازار طلا و سکه همسو با بازار ارز بود به طوری که در آغاز هفته  اولین معامله سکه در بازار با قیمت ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان انجام شد که با روند نزولی قیمت در روز‌های بعد سکه به نرخ ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید که این کاهش قیمت پایدار نبود و در آخرین روز هفته قیمت آن به ۱۵ میلیون و ۱۵۰ تومان رسید.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در ابتدای هفته با قیمت یک میلیون و ۴۸۸ هزار تومان معامله شد که در آخرین روز هفته قیمت آن به یک میلیون و ۳۲۹ هزار تومان رسید.

نوسان نرخ ارز بر بازار طلا و سکه تاثیر گذاشت 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو با در باره علت نوسان شدید قیمت طلا و سکه  گفت: قیمت‌های  موجود طلا و سکه در بازار تابع ۲ عامل است که  شامل  قیمت ارز و اونس جهانی است.  هر نوسانی که برای هریک از این عوامل ایجاد شود در راستای آن قیمت طلا و سکه تغییر می‌کند.

او بیان کرد: باید توجه داشت که  عرضه و تقاضا نیز یکی دیگر  از عوامل تاثیر کذار  در قیمت طلا  و سکه است که در آخرین هفته مهر ۹۹  یکی از علت‌های اُفت شدید قیمت طلا و سکه عرضه طلای آب شده به  بازار  بود.

کشتی آرای تصریح کرد:  باتوجه به سیر صعودی  نرخ ارز در اوخر هفته و افزایش نرخ دلار  در بازار آزاد که به  کانال ۲۹ هزار تومانی رسید باعث شد قیمت طلا و سکه افزایش یابد این  در حالی  است  که تغییرات اونس جهانی بسیار جزئی بود.

او افزود: حباب سکه در این هفته حدود ۳۰۰ هزار تومان کاهش یافت این در حالی است که حباب سکه در اولین روز هفته به ۲ میلیون  و ۵۰ هزا ر تومان رسید، اما در آخرین روز هفته به یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان کاهش یافت.  

کشتی آرای اظهار کرد: سکه تمام بهار آزادی در زرو‌های ابتدای هفته به رقم ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار توان رسیده بود که در روز‌های بعدی  تا ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافت،   اما در روز‌های پایانی هفته حدود یک میلون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

او گفت: نوسان‌های موجود همیشه در بازار‌های مالی وجود دارد و افراد با این  تغییرات آشنا هستند و با توجه به تغییرات لحظه‌ای  قیمت‌ها  نمی‌توان روند مشخصی را برای قیمت طلا و سکه پیش بینی کرد.

منبع: خبرگزاری ایرنا