کد خبر: 192643

بیش از ۲۰۰ معتاد متجاهر به کرونا مبتلا شدند

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران از ابتلای بیش از ۲۰۰ معتاد متجاهر به کرونا خبر داد و گفت: در تهران کمتر از یک ساعت نمی‌توانید به موادمخدر دسترسی داشته باشید.
اتاق خبر 24

سرهنگ عبدالوهاب حسنوند رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ در بازدیدی که در هفته ناجا از خبرگزاری مهر داشت در گفت‌وگو با خبرنگار این رسانه با اشاره به نقش خانواده‌ها در پیشگیری از اعتیاد اظهار کرد: اعتیاد به مواد مخدر، یک مشکل اجتماعی است که اکثر جوامع به آن مبتلا هستند به طوری که در اکثر اوقات بیشتر جوانان از روی ناآگاهی و غفلت در دام اعتیاد و مواد مخدر گرفتار می‌شوند که این اهمیت اطلاع رسانی و آگاه سازی جوانان و ارائه آموزش‌های لازم به آنان را دوچندان می‌کند.

وی افزود: از این رو اجرای برنامه‌های پیشگیری از مصرف مواد مخدر برای مصون سازی خانواده‌ها، محیط‌های آموزشی و محلات به منزله راهبردی ویژه در کاهش نرخ اعتیاد است لذا خانواده اساسی‌ترین نقش را در تربیت کودک بر عهده دارد، پس باید آموزش و تربیت را از خانواده و از خودمان به عنوان پدر و مادر شروع کنیم، ارتباط صحیح بین والدین و فرزندان در فضای خانواده نقش به سزایی در پیشگیری از ابتلاء به آسیب‌های اجتماعی فرزندان دارد چرا که کودکان آن طوری رفتار می‌کنند که می‌آموزند و با آنها رفتار می‌شود.

هیچ نهادی مثل خانواده نمی‌تواند در پیشگیری از اعتیاد مؤثر باشد

به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب واضح است که برای دور نگهداشتن جوانان از این بلای خانمان سوز، نهادهایی چون مدرسه، مؤسسه‌های فرهنگی و ورزشی، نیروهای انتظامی، مؤسسه‌های مذهبی و … می‌توانند بسیار مفید و ثمربخش باشند، اما اهمیت هیچکدام از آنها به پای خانواده نخواهد رسید. خانواده به عنوان اساسی‌ترین واحد جامعه نقش به سزایی در دور نگهداشتن فرزندان از مواد مخدر دارد.

رهنگ حسنوند بیان کرد: همانطور که مستحضر هستید اولین قدم در مبارزه با مواد مخدر انجام اقدامات پیشگیرانه در جلوگیری از ابتلاء افراد جامعه به مصرف مواد مخدر و روانگردان است. در این راستا خانواده‌ها نقش بسیار مؤثری دارند و اگر این اقدامات در بطن خانواده آغاز گردد بسیار مفید و به نوعی آینده نگری و مصون سازی جامعه است. پس اولین گام در آموزش برای خانواده‌ها ارتباط صحیح آنها با جوان و نوجوان در خانواده است و انتقال مهارت‌های زندگی و مهارت‌های فرزند پروری و همچنین تقویت مهارت نه گفتن بسیار حائز اهمیت است و ناگفته نماند که بسیاری از این مهارت‌ها ریشه در دین مبین اسلام و آموزه‌های قرآنی و ائمه اطهار دارند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مهمترین دغدغه شما در امر مبارزه با اعتیاد چیست، گفت: مهمترین دغدغه حال حاضر مبارزه با اعتیاد کم توجهی و کاهش نقش پیشگیری از بروز اعتیاد در جامعه به دلیل زمان بر بودن و هزینه‌های ناشی از اجرای برنامه‌های پیشگیری در اقشار مختلف جامعه هدف است که کم رنگ دیدن برنامه‌های پیشگیری موجب افزایش هزینه‌ها در امر مقابله و درمان است.

منبع: جام جم آنلاین