کد خبر: 192632

دست اندازهای مسیر کارآفرینی در ایران

در راستای جدی تر شدن بحث کار آفرینی در کشور بایستی دانشگاه‌ها به سمت و سویی هدایت شوند که کارآفرین تربیت کنند.
اتاق خبر 24

عمده‌ترین مسئله‌ای که باعث رشد و توسعه اقتصادی می‌شود، تغییر در کیفیت آموزش و توجه به نیروی انسانی است. اگر می‌خواهیم بحث کار آفرینی را در کشور جدی بگیریم باید نظام آموزشی ما به سمتی برود که نیرو‌هایی با شهامت در تصمیم گیری پرورش یابند.

طبق تحقیقات گوناگون، آموزش‌های کسب‌وکار و فرهنگ کارآفرینانه، گسترش مراکز تحقیق و توسعه کارآفرینی، برگزاری کارگاه‌های آموزش کارآفرینی دیجیتالی و ... راهکار‌هایی هستند که به عنوان ایجاد اشتغال و بهبود بحران بیکاری فارغ التحصیلان شناخته شده‌اند.

آموزش کار آفرینی یکی از برنامه‌های اصلی در توسعه کارآفرینی است که مواردی از جمله شیوه‌های جدید آموزشی و تعیین نقش‌های نوین دانشجو و استادان را شامل می‌شود، اما دانشگاه‌ها تا کنون توجهی به این نکته نداشته‌اند.

توجه به مهارت نیروی انسانی، مهم‌ترین عامل رشد و توسعه اقتصادی

مهم‌ترین عامل رشد و توسعه اقتصادی در کشور بحث تغییر کیفی آموزش و توجه به مهارت نیروی انسانی است. به منظور جدی گرفتن بحث کار آفرینی در جامعه لازم است تا نظام آموزشی به سمت و سویی هدایت شود که بتواند نیرو‌های قوی جهت شرکت در تصمیم گیری‌های مربوط به کشور آموزش دهد.

اشتغال زایی و رفاه دو دستاورد مهم کارآفرینی برای سیاستگذاران جامعه است و باید بتوانیم به ترویج این فرهنگ در کشور اقدام کنیم. لازم است تا آموزشگاه‌هایی به منظور شناسایی استعداد‌ها و توانایی‌های فارغ التحصیلان دانشگاهی راه اندازی شود تا به سمت کارآفرین بودن در حال حرکت باشیم. همچنین ناگفته نماند که دانشگاه ها باید در راستای کارآفرین شدن به صورت جدی تلاش کنند.

ایجاد کارآفرینی یکی از مهم‌ترین مباحث ضروری در جامعه بوده که پرداختن به آن در شرایط سخت اقتصادی احساس می‌شود.

چند سالی می‌شود که از تب کارآفرینی در کشور می‌گذرد، اما هنوز آن چنان که باید و شاید به حوزه اشتغال و کسب و کار فارغ التحصیلان بها داده نمی‌شود و متخصصان کار آفرینی مدعی هستند که فاصله زیادی تا رسیدن به جایگاه برجسته در این حوزه داریم، در واقع تاکنون واژه کارآفرینی مفهوم واقعی خود را پیدا نکرده است، به همین علت مسئولان مملکت تصمیم گرفته اند تا در سخنرانی‌های خود همواره از این واژه به عنوان راه حلی برای رفع معضل بیکاری یاد کنند.

اقتصاددانان و روسای دانشگاه‌ها مدعی هستند که رابطه مستقیمی بین اقتصاد و کارآفرینی وجود دارد و باید به این حوزه بیش از پیش توجه شود تا بتوانیم پیشرفت چشمگیری داشته باشیم و استعداد‌های جوانان دانشجو و فارغ التحصیلان ایرانی را در جامعه به نمایش بگذاریم.

واژه کارآفرین در واقع به معنای هدایت، نظارت، کنترل و مخاطره پذیری است که باعث توسعه اقتصادی در جامعه می‌شود.

کارآفرینان موتور رشد اقتصادی جامعه هستند

اقتصاد دانان از کارآفرینان به عنوان «موتور رشد اقتصادی» جامعه یاد می‌کنند و جامعه شناسان این افراد را ترویج دهنده فرهنگ رقابت، نواندیشی و پویایی اقتصادی به شمار می‌آورند، حتی اندیشمندان این گروه را به عنوان اصلی‌ترین عامل تحرک و نو آوری سازمانی در عصر کنونی تلقی می‌کنند.

کارآفرینی تنها به معنا و مفهوم کسب و کار تلقی نخواهد شد، بلکه ارزش آفرینی یکی دیگر از مفاهیم این حوزه است که باعث رشد و پیشرفت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی می‌شود.

اعتماد به نفس بالا، خلاق، خوش بین، پر انرژی، مبتکر، دور اندیش، با پشتکار، انعطاف پذیر و دارای استقلال از ویژگی‌های افراد کارآفرین به شمار می‌روند.

منبع: خبرگزاری ایرنا