کد خبر: 192626

رنج کوله‌بری برای لقمه‌ای نان

کولبران جانشان را کف دستشان می‌گذارند و برای کسب درآمد پا روی سلامت، امنیت و خیلی چیز‌های دیگر می‌گذارند تا سفره زندگی خودشان خالی نشود.
اتاق خبر 24

با وجود مشکلات اقتصادی چندسال اخیر و نبود درآمد‌های مکفی پدیده‌ای در مرز‌های کشور درحال رواج یافتن است که اگر چه سال‌ها شاید در کشور وجود داشت، اما حالا چندسالی است که بسیار مطرح شده و به گوش خیلی از ما‌ها خورده است.

 

کولبری پدیده است که اگرچه درآمد بالایی دارد، اما در کنار این درآمد بالا مزایا و معایب دیگری نیز دارد. کوبران اغلب در راه مرز‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی هستند و این استان‌ها بیشترین درگیری را با این پدیده دارد.

 

این افراد جانشان را کف دستشان می‌گذارند و برای کسب درآمد پا روی سلامت، امنیت و خیلی چیز‌های دیگر می‌گذارند تا سفره زندگی خودشان و زن و بچه هایشان خالی نشود.

 

هرچند وقت یکبار خبر‌هایی مبنی بر فوت این کولبران به گوش می‌رسید و اذهان عمومی را درگیر خود می‌کند برخی صاحب نظران صدا بلند می‌کنند و می‌گویند وجود و فعالیت این افراد در شأن کشور ما نیست و برخی هم ندای دیگری سر می دهند و می‌گویند بیاید کاری برایشان کنیم.

اما در واقعیت باید برای این افراد چه کرد؟

دو مسئله‌ای که این روزا بسیار مطرح می‌شود این است که بیایم برای این افراد شغل‌هایی با درآمد خوب ایجاد کنیم تا آن‌ها سختی راه و جور و مشقت چنین کاری را به دوش نکشند و در آینده با مشکلات غالبا جسمی، روحی و... مواجه نشوند، و از طرفی هم مطرح می‌شود این شغل امری است که در کشور رواج یافته و نمی‌شود آن را از بین برد همچنین باید برای بهبود آن شرایطی در زمینه کنترل و ساماندهی آن‌ها انجام داد.

قطعا که متولی امور کولبران وزارت کشور است و آن‌ها معتقد به ساماندهی چنین گروهی از جامعه هستند؛ اما در این میان حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفته است همه زیرساخت‌ها برای حمایت از جامعه کولبری فراهم شده است و ما برای کمک به معیشت مرزنشینان بازارچه‌های مرزی را در نظر گرفتیم، اما به دلیل تحریم‌ها ورود برخی کالا‌ها به کشور‌ها ممنوع شد و عملا مرزنشینان نتوانستند از لایحه حمایتی دولت بهره‌مند شوند.

اقدامات مختلفی برای بهبود شرایط کولبران در کشور انجام شده است و حسین قاسمی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به اینکه در حوزه بهبود معیشت مردم مرزنشین اقدامات مختلفی صورت گرفته تا از یک طرف راه‌های ورودی غیرقانونی کالا و قاچاق را محدود و از طرفی معیشت مردم مرزنشین را تقویت کنیم، بیان کرد:  وزارت کشور دو موضوع بهبود معیشت مرزنشینان و اقدامات عمرانی را به صورت موازی با هم جلو برده است تا ورود کالای قاچاق به کشور را مدیریت کند.

از طرفی هم مرزیابی نیروی انتظامی خود را پشتیبان امنیت کولبران معرفی می‌کند و نیروی انتظامی بیان می‌کند کولبر کسی است که در یک زمان و مکان اقلام مشخصی را که قانون برایش تعیین کرده تحت نظارت مستقیم مرزبانان از یک گذر مرزی عبور می‌کند.

البته مرزبانی نگرانی‌هایی درخصوص رد و بدل شدن کالا‌های قاچاق و اطلاعات امنیتی توسط این افراد دارد و در این باره سردار احمد علی گودرزی فرمانده مرزبانی نیروی می‌گوید: افراد سودجو با سوء استفاده از کولبران آن‌ها را برای رد و بدل کردن کالا‌های قاچاق به آن طرف مرز‌ها می‌فرستند و در مواقعی نیرو‌های ما دو تا سه بار دستور ایست می‌دهند و اعلام خطر می‌کنند، اما در برخی از مواقع مجبور به تیراندازی می‌شوند.

سردار گودرزی تصریح کرد: پیشنهاد ما این است که مسئولان امر و دستگاه‌های ذی ربط، اقداماتی را انجام دهند تا افراد مشخص شوند و در یک زمان و مکان خاص اقلام مشخصی تحت نظارت مسئولان مرزبانی از مرز‌ها به کشور ورود پیدا کنند.

برخی نمایندگان مجلس هم با نظرات وزارت کشور همسو هستند و خواستار ساماندهی در قالب تصویب مصوباتی در مجلس شورای اسلامی برای حمایت از کولبران شده اند به طوری که چندی پیش مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کولبری یکی از معضلات بزرگ کشور است و هر ساله بسیاری از جوانان تحصیلکرده و نخبه درگیر این معضل می‌شوند.

عیسی زاده افزود: باید به معضل کولبری یک نگاه جامع داشت و کولبری هزاران معانی در پشت خود دارد.

 

او با بیان اینکه ما علاوه بر اشتغال‌زایی پایدار و دائمی در مناطق مرزی، باید امنیت مرز‌ها و کشور را نیز لحاظ و تامین کنیم، ادامه داد: بزرگترین پایگاه‌های آمریکا و اسرائیل در نزدیکی مرز‌های غربی ایران است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: گهگاه دشمنان کشور در آن سوی مرز‌ها کولبران را تخلیه اطلاعاتی می‌کنند و از منظر امنیتی و اطلاعاتی هم باید به معضل کولبری پرداخت. از سوی دیگر، کولبران کالا‌های اساسی و مورد نیاز مردم را جابه‌جا نمی‌کنند و همه چیز از قبل برنامه‌ریزی شده است.

عیسی زاده با بیان اینکه نباید کولبران را بیگانه بدانیم و لازم است تا آن‌ها را ساماندهی کنیم، تصریح کرد: حتی می‌توانیم معابر مشخصی را برای کولبران تعریف و مقرر کنیم تا کالا‌های مشخصی را حمل کنند.

 

او افزود: ما در کمیسیون اجتماعی آماده همه نوع همکاری برای رفع معضل کولبری هستیم و حتی می‌توانیم هر پیشنهادی را در این رابطه، در قالب طرح در صحن علنی مجلس مطرح و تصویب کنیم تا به شکل قانون درآید.

اما مسئولان ذی ربطی که کولبری را زیبنده کشور نمی‌دانند راهکار‌هایی را مطرح می‌کنند که هم به کرامت انسانی این افراد خدشه وارد نمی‌کند و هم آسیب‌های جانبی‌ای برای آن‌ها نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایلنا