کد خبر: 192625

لغو تحریم تسلیحاتی ایران شکستی بزرگ برای دولت ترامپ است

رای الیوم در مطلبی با اعلام اینکه لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران یک شکست بزرگ برای واشنگتن و عاملی برای وحشت تل‌آویو است، این پیروزی کشورمان را لایق جشن گرفتن دانست.
اتاق خبر 24

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم، در مقاله‌ای با مطرح کردن سئوالاتی نوشت: چرا ایرانی‌ها حق دارند برای شکست آمریکا و لغو تحریم تسلیحاتی خود جشن بگیرند؟ آیا سامانه موشکی اس ۴۰۰ روسیه و جنگنده‌های «G۱۰» چینی اولین تجهیزات نظامی خواهد بود که به دست ایران می‌رسد؟ چه چیزی باعث نگرانی آمریکا و ترس اسرائیل می‌شود؟ آیا تجاوز به تهران «سورپرایز اکتبر» خواهد بود؟

عطوان در ادامه تاکید کرد: لغو تحریم بین‌المللی اعمال شده بر ایران در زمینه خرید و فروش سلاح‌های پیشرفته متعارف از عصر یکشنبه به دلیل دو بار شکست و ناتوانی آمریکا در تمدید آن به ویژه در شورای امنیت بود. مخالفت اروپایی‌ها و اکثر اعضای شورای امنیت با تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران و استواری و مقاومت ملت ایران و مدیریت آنان که از نظر نظامی و دیپلماتیک صورت گرفت عامل برداشته شدن این تحریم‌ها بود.

در حالی مقامات ایرانی این موفقیت را که پس از ۱۳ سال صبر و عزت نفس طولانی به دست آمد جشن می‌گیرند که ابر‌های اندوه و اضطراب بر اسرائیلی‌ها و حامیان آمریکایی آن‌ها سایه انداخته است، زیرا لغو این تحریم‌ها به طور خودکار به معنای باز شدن دستان ایران در دو زمینه است: اولین مورد خرید هواپیما‌های جنگی پیشرفته مانند «سوخو ۳۰» و «سوخو ۳۵» و بالگرد‌های نظامی روسی، علاوه بر هواپیما‌های جنگی «G۱۰» چینی و تانک‌های پیشرفته به ویژه تانک‌های T۹۰ روسی خواهد بود. مورد دوم این است که به ایران اجازه می‌دهد آخرین مدل از موشک‌های پیشرفته و قایق‌های تندروی موجود در زرادخانه خود را بفروشد تا تحریم‌های اقتصادی شدید آمریکا و کاهش درآمد‌های نفتی را جبران کند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، تهدید کرد: واشنگتن هر طرفی را که در تأمین سلاح ایران مشارکت کند یا در زمینه نظامی در مرحله آینده با ایران همکاری داشته باشد تحریم خواهد کرد.

بنی گانتس، وزیر جنگ اسرائیل، در اظهاراتی «نژادپرستانه» گفت: من به عنوان وزیر دفاع، اقدامات بعدی را برای جلوگیری از گسترش (نفوذ) و تسلیح ایران با همکاری شرکای قدیمی و جدیدمان انجام خواهم داد بنابراین همه کشور‌ها باید به این تلاش مهم ما بپیوندند.

این تهدید‌ها چه آمریکایی باشد و چه اسرائیلی، خالی از هرگونه محتوا است و ممکن است تأثیرات میدانی آن بسیار محدود باشد، زیرا ایران قصد ندارد هواپیما و فناوری نظامی را از کشور‌هایی مانند مالی و سریلانکا بخرد، بلکه از دو ابرقدرت که از نظر اقتصادی و نظامی پیشرفته هستند، یعنی چین و روسیه خریداری خواهد کرد. دولت آمریکا قبلا تحریم‌هایی را علیه این دو کشور به اجرا در آورده بود و آثار این تحریم‌ها بسیار کم بود بلکه پاسخ متقابل به این تحریم‌ها داده شد و هیچ چیز جدیدی در زمینه اعمال تحریم بر این دو کشور وجود نخواهد داشت.

منبع: جام نیوز