کد خبر: 192623

موج صعودی کرونا در تهران

سخنگوی دولت از روند صعودی موج کرونا در تهران و برخی شهر‌ها خبر داد.
اتاق خبر 24

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با اصحاب رسانه‌ها اظهار کرد: یکی از دستاورد‌های دولت در عرصه بین الملل که براساس حقانیت جمهوری اسلامی ایران و نتیجه مقاومت جامعه ایران بود، برداشته شدن محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بود که یک دستاورد مهم در عرصه بین الملل به شمار می‌آید.

ربیعی افزود: به رغم مخالفت‌ها و فشار‌های سیاسی و زیاده خواهی‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی این محدویت‌ها برداشته شد. جامعه جهانی نیز طی یک سال اخیر استقلال و عدم تبعیت در مقابل زورگویی‌های آمریکا را از خود نشان داد.

وی تاکید کرد: این دستاورد نشان داد به رغم تصمیمات نادرست و جنگ آفرینانه ترامپ و مفروض دانستن خروج ایران از برجام، سیاست درست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم خروج از برجام علاوه بر خنثی کردن نقشه دولت آمریکا در به انزوا کشاندن ایران و بازگرداندن قطعنامه شورای امنیت علیه ایران آثار مثبت خود را به مرور نشان می‌دهد که علاوه بر این می‌توان به موفقیت‌های دیگر از جمله موفقیت در دادگاه لاهه و زبر بار نرفتن شورای امنیت نیز اشاره کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شکسته شدن حصر تسلیحاتی کشورمان به نوبه خود می‌تواند نوید بخش عقب نشینی‌های دیگر از جمله رفع سایر تحریم‌های ظالمانه در همه عرصه‌های اقتصادی و مالی و بانکی و سایر اقلام بشری باشد.

ربیعی گفت: به بیان روشن‌تر همان مقاومت و همان ایستادگی بر مواضع اصولی و حقوقی که زمینه ساز رفع تحریم تسلیحاتی شد در منتهای منطقی خود ثمرات دیگری در عرصه‌های اقتصادی به دنبال خواهد داشت که از هم اکنون واکنش سراسیمه تحریم گران و سوداگران تنش را بر انگیخته است. هوچیگری تحریم‌گر در باره رفع تحریم تسلیحاتی ریشه در همین ایران هراسی دیوانه وار دارد.

وی ادامه داد: آن‌ها خیلی خوب می‌دانند که ایرانیان در قرون اخیر هیچگاه آغازگر تهاجم نظامی به هیچ کشوری نبوده اند. سلاح ایرانی در این کشور همواره پشتوانه صلح و امنیت سرزمینی و منطقه‌ای بوده است.

ایرانی‌ها عاشق سلاح نیستند، بلکه عاشق صلح هستند

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: صریح‌تر بگویم ایرانی‌ها عاشق سلاح نیستند، بلکه عاشق صلح و ثبات و همزیستی و همکاری‌های منطقه‌ای برای توسعه پایدار هستند. سلاح ایرانی فقط یکی از مولفه‌های ضرور در حوزه‌های دفاعی بوده است. قدرت دفاعی ایران یک قدرت ترکیبی و چند وجهی است که در ظل قدرت معنایی و تمدنی آن مفهوم اصلی خود را می‌یابد.

ربیعی اظهار کرد: ما بر این اساس در همه حوزه‌های منطقه‌ای در شمال و جنوب و شرق جغرافیای زیست خود، نقشی سازنده داشتیم. طی همین روزها، جهان و منطقه شاهد رفتار سازنده و صلح طلبانه ما در مناقشات منطقه‌ای قفقاز است. در یمن نیز ما توسعه طلبی و تجاوز را محکوم کرده ایم و خواهان مذاکره طرفین برای صلح پایدار شده ایم. همه کشور‌های منطقه را به پیمان‌های صلح دعوت کرده ایم و با تروریسم و خشونت و افراطی گری مبارزه بی‌امان و واقعی کرده ایم.

وی ادامه داد: بنابراین هراس امریکا یک هراس تسلیحاتی نیست هراس از این است که رفع تحریم تسلیحاتی رفع تمامی تحریم‌های ظالمانه دارویی و بانکی و اقلام بشری را در چشم انداز قابل رویت قرار داده است.

سخنگوی دولت با اشاره به آخرین بررسی‌ها از شیوع کرونا گفت: در شرایط فعلی، روند شیوع کرونا در ۱۲ استان سیر صعودی و ۹ استان هم در شرایط هشدار قرار دارند و تهران هم در مرحله صعودی قرار دارد.

ربیعی گفت: به رغم همه تاکید‌ها رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از ۴۲ درصد در دو هفته قبل به ۵۴ درصد رسیده است و امیدواریم با همکاری همه مردم عزیز این روند افزایش یابد و رعایت دستورالعمل‌ها به بالای ۹۰ درصد برسد.

وی ادامه داد: همچنین تزریق رایگان واکسن آنفولانزا برای مادران باردار و مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای بیماری سرطان در هفته گذشته دنبال شده است. از همه مادران باردار می‌خواهم برای حفظ سلامت خود و فرزندان در راه، حتما به مراکز بهداشت مناطق خود مراجعه کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این روز‌ها فشار بسیار زیادی بر کادر درمان ما وارد می‌شود. از همه هموطنان می‌خواهیم ضمن حمایت خود با مراعات دستورالعمل‌ها، به اقدامات حمایتی که توسط آحاد مردم و نهاد‌های اجتماعی و خیریه‌ای در روز‌های اول شکل گرفته بود ادامه دهند.

ربیعی گفت: همچنین مجددا ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های کادر بهداشت و درمان در سراسر کشور درگذشت جناب آقای دکتر زارع رییس فقید بیمارستان لبافی نژاد را به خانواده ایشان و همه بازماندگان خانواده بهداشت و درمان تسلیت عرض می‌کنم.

وی با اشاره به تصمیمات هفته گذشته هیات دولت گفت: کنترل قیمت‌ها و افزایش نظارت‌ها از مهمترین مواردی بود که در جلسات دولت مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. دولت به هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته و ایجاد اشتغال، با صدور مجوز سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در طرح‌های رسیدگی جدید و بافندگی در استان خراسان جنوبی موافقت کرد.

سخنگوی دولت گفت: بر این اساس ایمیدرو و باید نسبت به سرمایه گذاری در طرح‌های ریسندگی و بافندگی با ظرفیت تولید سالانه ۳ هزار و ۹۶۰ تن انواع نخ و ۵.۱۶ میلیون مترمربع پارچه در مناطق توسعه یافته استان خراسان جنوبی از محل منابع داخلی اقدام کند.

تحریم تسلیحاتی مبتنی بر ایران هراسی دروغین است

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره برنامه واردات سلاح استراتژیک و صادرات آن پس از برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران عنوان کرد: از ابتدا اعتقاد داشتیم تحریم تسلیحاتی مبتنی بر ایران هراسی دروغین است. نتانیاهو و ترامپ تلاش می‌کردند این تحریم برداشته نشود. از تبدیل شدن منطقه به انبار تسلیحات نگرانیم. در حال حاضر در این زمینه برنامه خاصی نداریم. هر زمان براساس نیاز‌های مشروع خود لازم بدانیم براساس عرف بین الملل و حق ذاتی هر کشور اقدام خواهیم کرد. تاکنون هیچ جنگی را به راه نیانداختیم. اسلحه راه حل منطقه و راه حل میان کشور‌ها نیست و باید بر امنیت در سایه صلح و دوستی در منطقه تکیه کنیم.

سخنگوی دولت در رابطه با مبلغی که قرار بود از صندوق توسعه به بورس وارد شود، افزود: چندین بار این را دنبال کردم. این مبلغ کمک زیادی به بورس خواهد کرد. خوشبختانه به فرآیند اجرایی خوبی رسیده است. پیچیدگی و ابهاماتی زیادی وجود داشت مثل نرخ و مدت سپرده گذاری و اینکه نحوه بازگشت آن چگونه خواهد بود. هیئت امنای صندوق در ۲ مهر ماه تشکیل جلسه داد و عمده ابهامات برطرف شد. از طرف صندوق توسعه ملی تفاهم نامه امضا شده و برای سازمان بورس ارسال شده است.

وی ادامه داد: با تدبیری که انجام شده از منابع ریالی که به صندوق پرداخت می‌شود برگشت خواهد خورد. برای امضا فرستاده شده است و کار‌های آن در حال انجام است.

ربیعی در رابطه با غرامت هواپیمای اوکراینی تصریح کرد: ابعاد کیفری پرونده را از ابعاد حقوقی خانواده قربانیان تفکیک کردیم. دادسرای نظامی در حال بررسی است. پرداخت خسارت براساس عرف و رویه‌های بین المللی با هدف حمایت از زیان‌دیدگان قطع نظر از تابعیت افراد انجام خواهد گرفت. هیئت اوکراینی از دیروز وارد تهران شد. غرامت و سایر مسایل را با آن‌ها دنبال خواهیم کرد. کماکان این حادثه داغی برای ایرانیان است و حتما از جنبه کیفری دنبال خواهد شد و هم از جنبه غرامت.

منبع: خبرآنلاین