کد خبر: 192607

گرد فراموشی که بر نگین‌های خلیج فارس نشست

سه سال است که رهبر انقلاب بر حفظ و توسعه جزایر کشورمان تاکید کرده‌اند، اما همچنان توصیه به فراموشی سپرده شده است.
اتاق خبر 24

۲۵ آذرماه سال قبل رهبر معظم انقلاب در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره ملی ۱۵۰۰ شهید استان هرمزگان به مسئولان این استان در مورد جزایر این استان بیان کردند که «به جزایر اهمّیّت بدهید، جزایر واقعاً مهم هستند؛ هم از لحاظ امنیّتی، هم از لحاظ اقتصادی، هم از لحاظ تاریخی؛ و من بالخصوص روی جزیره‌ی هرمز تکیه می‌کنم؛ اینجا جای مهمّی است. اگرچه مردمش واقعاً دچار مشکلات مادّی و مالی و مانند این‌ها هستند ــ بنده اطّلاع دارم ـ امّا خب جای خیلی مهمّی است؛ بپردازید به آنجا؛ هم مسئولان کشوری بپردازند، هم شما‌ها به عنوان جریان‌های انقلابی حرکت کنید و بپردازید به این مجموعه‌ها».

تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت دادن به این جزایر را در بند ۱۰ سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری می‌توان دید، همچنین در سال۹۳ فرمانده کل قوا در بندر عباس هم بر حفظ این جزایر تاکید کردند.

در سند ملی آمایش سرزمین جمهوری اسلامی ایران در بند‌های ۵ و ۱۳ به توسعه جزایر اشاره شده، همچنین در ماده ۲۰۳ قانون برنامه پنجم توسعه کشور، به محوریت توسعه اقتصاد دریایی در جنوب کشور به ویژه سواحل مکران پرداخته شده است.

در مصوبات سفر‌های استانی رئیس جمهور، مثل مصوبات ستاد توسعه سواحل مکران، برنامه‌های ساماندهی سواحل بنادر و جزایر وزارت کشور موضوع توجه به جزایر مطرح شده و دلیل این همه بند و مصوبه قانون چیزی جز توسعه یافتن جزایر داخل ایران در خلیج فارس نیست.

فخری رئیس سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح هم در گفت‌وگویی با باشگاه خبرنگاران جوان درباره سند توسعه پایدار جزایر، می‌گوید که این سند در استانداری هرمزگان، در سال ۱۳۹۶ برای ۱۴ جزیره تصویب شده است. در این سند برای بسیاری از دستگاه‌های اجرایی تکالیف مشخصی تعیین شده و از بهمن ۹۶ عملاً وارد فاز اجرایی برای توسعه بنادر و جزایر شده‌ایم.

 

جزایری که برای ما طبیعی است، اما کشور‌های دیگر مصنوعی آن را می‌سازند

جزایر ایران ظرفیت‌های گردشگری و طبیعی بسیاری دارد، اما کشور‌های دیگر مصنوعی آن را می‌سازند، زیرا برای اقتصاد و فرهتگ کشورشان مسمرثمر است، تا جایی که همسایه جنوبی ما از پرواز بر آسمان همین جزایر مصنوعی درآمد کسب می‌کنند.

ایران نیازی به ایجاد جزایر مصنوعی ندارد چرا که کشومان دارای ۳۰ جزیره مسکونی و غیر مسکونی است. بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که خط ساحلی امارات حدود هزار و سیصد و هجده کیلومتر است، اما فقط مجموع مرز ساحلی جزیره‌های استان هرمزگان به هزار کیلومتر می‌رسد؛ اما با وجود چنین ظرفیتی ما ماندیم فهرست کار‌های انجام نشده. ابوموسی جنوبی‌ترین جزیره ایرانی در خلیج فارس است که برای تجدید قوای کشتی‌های عبوری بهترین موقعیت را دارد، از تامین سوخت کشتی‌ها تا آذوقه‌ی خدمه و تعمیرات کشتی‌های میان راه مانده؛ اما حالا خاک هرمز به چشم خیلی‌ها آمده و این در حالی است که مشکلات این منطقه از توسعه آن بیشتر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا