کد خبر: 192606

پولی از ایران در چین بلوکه نیست

سخنگوی وزارت خارجه گفت: پولی از ایران در چین بلوکه نیست، منابعی در چین داریم که برای استفاده از برخی اقلام مصرف می‌شود.
اتاق خبر 24

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه  با اشاره به سفر رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به کشورمان گفت: آقای عبدالله ملاقات مفصلی با وزیر خارجه داشت و ملاقات‌هایی با مقامات ایرانی پیش بینی شده و محور تمامی ملاقات‌ها تحولات در افغانستان و گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی است.

وی افزود: افغانستان آباد، مستقل و توسعه یافته را به نفع همه منطقه می‌دانیم و در این راستا تمامی تلاش خود را انجام داده ایم و فکر می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران می‌تواند کمک موثری به گفت‌وگو‌های اصیل بین الافغانی اعم از دولت، گروه‌های مختلف و طالبان باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه آمریکا گفت:‌ اظهارات پمپئو نشان می‌دهد تحریم‌های یکجانبه موفق نبوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اصابت گلوله‌های حاصل از درگیری قره‌باغ گفت: خط قرمز ما امنیت شهروندان است، برخی توضیحات طرف مقابل شنیده شده و قابل قبول نبوده است و گفته‌ایم هرگونه تعرض به ایران پاسخ داده خواهد شد.

خطیب زاده تاکید کرد: ایران با نگرانی تحولات در مرزهایش را با جمهوری آذربایجان و ارمنستان پیگیری می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه اگر ایران بعد از انتخابات بخواهد با آمریکا مذاکره کند سخت‌تر خواهد بود، گفت: موضع ترامپ و آمریکا درباره مذاکره را پاسخ داده‌ایم، مادامی که آمریکا به این عقلانیت نرسد که سیاست‌ها و برنامه‌هایش ضد ملت ایران شکست خورد،  چیزی تغییر نخواهد کرد منتظر می‌نشینم که به شکست سیاست‌هایشان اعتراف کنند و متناسب با اتفاقات پیش رو پاسخ خواهیم داد.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه درباره چین اخبار نادرست منتشر می‌شود اظهار کرد: بسیاری از اخبار درباره روابط ایران و چین درست نیست، بانک‌های چینی محدودیت‌هایی دارند و ما گفت‌وگوی خود را با چینی‌ها داریم و این مهمترین بعد روابط ایران و چین است.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سفر ظریف به کشورهای اروپایی تصریح کرد: سفر‌های وزیر امور خارجه کشورمان به کشور‌های خارجی در شرایط فعلی تابع سیاست خاصی است، قرار بود آقای مونسان امروز در مسکو باشد، ولی به دلیل گسترش ویروس کرونا در روسیه این سفر انجام نشد؛ همچنین سفر رئیس کل بانک مرکزی به عراق در راستای توافقات بانک مرکزی ایران و عراق صورت گرفت و سفر موفقیت آمیزی بود.

خطیب‌زاده با بیان اینکه لغو تحریم‌های تسلیحاتی پیروزی بزرگی برای مقاومت و ملت ایران بود، اظهار کرد: آنچه دیروز ملغی شد ۱۳ سال تحریم ایران و لغو قطعنامه‌هایی بود که روسیه و چین به آن رای مثبت داده بودند. روایات هسته‌ای روایات بسیار خواندنی از اقدامات دیپلمات‌ها بود. طرف غربی اصلا در زمینه تحریم تسلیحاتی حاضر به صحبت نبود. بعد از آن هم ایالات متحده حق خود را تحریم‌های نامحدود تسلیحاتی می‌دانست.

منبع: خبرگزاری ایسنا