کد خبر: 192589

کنار رفتن سایه ۱۰ ساله تحریم تسلیحاتی چه تاثیری بر ایران دارد؟

امروز تحریم‌های تسلیحاتی ایران بعد از ۱۰ سال علیرغم سنگ اندازی های آمریکا برداشته شد.
اتاق خبر 24

امروز سایه ۱۰ ساله تحریم تسلیحاتی از سر ایران برداشته شد؛ تحریمی که در چارچوب برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت رفع شد. سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری خود گفت که ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر ماه) ساعت ۳:۱۳ بامداد محدودیت‌های تسلیحاتی مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی می‌شود.

او همچنین گفت که با استناد به ضمیمه ۵ برجام و ضمیمه ۲ قطعنامه ۲۲۳۱، پنج سال پس از تصویب برجام این اتفاق می‌افتد، پنجمین سالگرد تصویب برجام است و ۲۷ مهر دو اتفاق مهم می‌افتد؛ اول اینکه محدودیت صادرات و واردات اقلام تسلیحاتی از مبدا و به مقصد ایران ملغی می‌شود، دوم اینکه محدودیت سفر ۲۳ شخص حقوقی موضوع فهرست ۲۲۳۱ هم خاتمه می‌یابد، ولی مهمترین بُعد این تاریخ، باور شکست مجدد تاریخی آمریکاست که به رغم تمامی گردن‌کشی‌ها، حیله گری‌ها و اقدامات فراقانونی نتوانست کار خودش را جلو ببرد و جمهوری اسلامی ایران بار دیگر نشان داد آمریکا اینقدر که عنوان می‌کند قدر قدرت نیست.

طی ماه‎های اخیر، هر چند ایالات متحده آمریکا برای تشدید تحریم‌های ایران، به مکانیسم ماشه متوسل شد، اما نه اروپا و نه روسیه و چین و دیگر اعضای شورای امنیت این اقدام آمریکا را به رسمیت نشناختند. در این شرایط با پایان تحریم تسلیحاتی، ایران می‌تواند وارد مبادلات تسلیحاتی با دیگر کشور‌ها شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان، ۲۳ مهر در جلسه هیئت دولت گفت که به ملت عزیز ایران این خبر خوش و تبریک را عرض می‌کنیم که ۱۰ سال تحریم ظالمانه تسلیحاتی یکشنبه هفته آینده رفع خواهد شد و ۲۷ مهرماه دیگر تحریم تسلیحاتی نداریم، شما مردم می‌دانید که ۴ سال سر این با آمریکا جنگیدیم. ۴ سال آمریکا به این در و آن در می‌زد برای اینکه روز ۲۷ مهرماه اتفاق نیفتد، اما چند روز دیگر این روز اتفاق خواهد افتاد که این بخاطر ایستادگی مردم و تلاش همه مسئولین و دیپلمات‌های ماست که آمریکا موفق نشد. آن‌هایی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده این یکی از کار‌های برجام است که تحریم تسلیحاتی را برداشت. از یکشنبه می‌توانیم اسلحه‌مان را به هر که خواستیم بفروشیم و از هر که خواستیم اسلحه بخریم. این یکی از آن اقدامات مهمی بود که دولت تدبیر و امید انجام داد.

لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران؛ برنده و بازنده کیست؟

حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل بین‌الملل درباره لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران گفت که قطعا تحریم‌های تسلیحاتی لغو خواهد شد و آمریکا نمی‌تواند آن‌ها را تمدید کند، چراکه این تحریم‌ها زیر نظر شورای امنیت سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای است و با پایان یافتن تحریم‌های ایران، این فقط آمریکاست که تحریم‌های خودش را یکجانبه ادامه خواهد داد و این انزوا، پیروزی بزرگ برای ایران تلقی می‌شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین گفت که دو کشور چین و روسیه با پیش نویس تمدید قطعنامه ۲۲۳۱ مخالفت و آن را وتو کردند، ایستادگی این دو کشور در کنار ایران، آمریکا را منزوی کرد و واشنگتن نتوانست تحریم‌های جدیدی را علیه کشورمان تمدید کند؛ در این میان کشور‌های اروپایی هم به دنبال آن هستند که برجام به قوت خودش باقی بماند و در چارچوب این قرار داد با ایران تعامل داشته باشند، هرچند اروپایی‌ها تحت فشار مستقیم ایالات متحده قرار دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا