کد خبر: 192588

وزیر دفاع: ۹۰ درصد نیازمندی‌ دفاعی خودمان را تامین می‌کنیم

امیر حاتمی گفت: امروز می‌توانیم ۹۰ درصد نیازمندی‌های دفاعی خودمان را تامین کنیم و با اتکا به توانایی خودمان از کشورمان دفاع کنیم.
اتاق خبر 24

ابعاد پایان تحریم تسلیحاتی ایران امشب ۲۷ مهرماه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با حضور امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح مورد بررسی قرار گرفت.

امیر حاتمی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس با محدودیت و تحریم مواجه شدیم گفت: اوج مظلومیت ملت ایران و نیرو‌های مسلح در این بود تا چیزی به دست ما نرسد تا نتوانیم از خودمان دفاع کنیم، در آنجا بود که اهمیت خود اتکایی را فهمیدیم و باور کردیم که اگر می‌خواهیم از تمامیت ارضی کشور دفاع کنیم باید در دفاع خود اتکا باشیم.

او اظهار کرد: این موضوع باعث حرکت ما شد و ما حرکت کردیم، در حدی که امروز می‌توانیم ۹۰ درصد نیازمندی‌های دفاعی خودمان را تامین کنیم، ما طرح‌های دفاعی و عملیاتی خودمان را تدوین می‌کنیم و می‌توانیم با اتکا به توانایی خودمان از کشورمان دفاع کنیم لذا ارائه چنین الگویی به دنیا در شرایط تحریم و رسیدن به چنین توانمندی برای آمریکا بسیار تلخ است، اصولاً آن‌ها نمی‌خواهند چنین الگوی به دنیا ارائه شود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح افزود: قطعنامه ۲۲۳۱ تمام تحریم‌های گذشته ایران را باطل کرد، اما محدودیت‌هایی را به وجود آورد که هر کسی می‌خواهد با ایران ارتباط در حوزه تسلیحات داشته باشد باید از شورای امنیت مجوز بگیرد. این محدودیت اگرچه در ظاهر خیلی بهتر از گذشته بود، اما با توجه به اینکه آمریکایی‌ها داشتند جلوی هرگونه ارتباط را با ایران می‌گرفتند و آن‌ها می‌خواستند در حوزه بهداشتی، دارو و کمک به سیل زدگان و زلزله زدگان و کمک‌های مردمی اخلال ایجاد کنند که امروز به طور خودکار و بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ تمام محدودیت‌هایی که در حوزه تسلیحات پیش‌بینی شده بود برداشته شد و از امروز ما مجاز هستیم هر چیزی که نیاز داریم از دنیا تهیه کنیم و آنچه که دیگران نیاز دارند و می‌توانیم آن‌ها را تأمین کنیم به دیگران بفروشیم.

وزیر دفاع گفت: اهمیت این موضوع بیشتر از نگاه دشمنان ماست؛ زیرا دشمنان ما به خصوص آمریکایی‌ها در یک سال گذشته تمام تلاش خود را کردند که این محدودیت‌ها برداشته نشود و یا محدودیت‌های جدیدی اعمال شود تا حدی که تمام حیثیت خود را پای این کار گذاشتند و هر آنچه می‌توانستند در این مسیر به کار بستند، اما حیثیت آن‌ها به کلی رفت و اتفاقی افتاد که تاکنون برای هیچ کشوری در شورای امنیت نیفتاده است.

او افزود: آن‌ها می‌خواستند با گرفتن این حق ملت و جمهوری اسلامی ایران را تحقیر کنند و لذا این موضوع از این جهت برای ما مهم بود، مجموعه‌ای از اتفاقات باعث شد تا ما این حق را از حلقوم آمریکایی‌ها بیرون بکشیم.

امیر حاتمی با اشاره به اینکه سوای تبلیغات انتخاباتی، دولت آمریکا به دلایل اساسی تری به دنبال تداوم تحریم تسلیحاتی ایران بود گفت: با تشدید تلاش غرب برای ناتوان کردن ایران از دفاع، ما باور کردیم که اگر بخواهیم از استقلال و تمامیت ارضی خود دفاع کنیم باید خوداتکا باشیم.

او ادامه داد: ارائه الگویی که بدون پشتیبانی آمریکا و غربی‌ها بتواند روی پای خود بایستد، برای آن‌ها قابل قبول نبود، آن‌ها می‌خواستند با گرفتن این حق، ملت ما را تحقیر کنند، اما ما معتقد بودیم که حق خود را، ولو اینکه استفاده نکنیم، باید بگیریم.

امیر حاتمی در خصوص دکترین دفاعی ایران در شرایط جدید، گفت: اگر همه فرصت‌های دنیا نیز در اختیار ما قرار بگیرد ما از خود اتکایی دست بر نمی‌داریم و این محبت را به طور جدی دنبال می‌کنیم، اما این شرایط فرصت‌هایی را برای ما به وجود آورده است که یک سوی آن استفاده ما از ظرفیت‌های دنیاست که می‌توان از فناوری‌های موجود در جهان استفاده کنیم و ما نیز می‌توانیم از این فرصت‌ها استفاده کنیم، اما دوستانی داریم که آن‌ها علاقه‌مند هستند و ما می‌توانیم از ظرفیت‌های آن‌ها استفاده کنیم و برای تأمین بخشی از نیازهایمان از آن‌ها بهره ببریم.

وزیر دفاع گفت: منطق اقتصادی می‌گوید اگر کالایی را جهان تولید می‌کند ما می‌توانیم بر اساس منفعت اقتصادی از آن استفاده کنیم؛ البته این خود اتکایی که به دلیل تحریم‌ها به وجود آمد موجب شکل‌گیری یک ظرفیت عظیم در داخل کشور ما شد که کشور‌های مختلفی می‌توانند از این نیازمندی‌ها استفاده کنند. بر اساس اصولی که در جمهوری اسلامی ایران‌ها بر آن معتقدیم می‌توانیم این توانمندی خود را به کشور‌های دوست اهدا کنیم.

منبع: جام جم آنلاین