کد خبر: 192571

ماجرای واردات گلابی به کشور چه بود؟

در شرایط کنونی تحریم که کشور با مشکل کمبود ارز مواجه شده، اختصاص ارز به واردات گلابی واکنش‌های متعددی را به دنبال داشته است.
اتاق خبر 24

با وجود تشدید تحریم‌ها و محدودیت‌های ارزی، گلابی از آمریکا و آفریقا وارد کشور شده که این امر با واکنش شدید باغداران مواجه شده است. رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه معتقد است که امسال برای نخستین بار بحث ورود موقت میوه مطرح شده که به منظور صادرات مجدد و ارزآوری انجام می گیرد اما تاکنون این امر اجرایی نشده است و جز میوه‌های گرمسیری، مابقی میوه‌های خارجی موجود در بازار قاچاق تلقی می‌شوند.

آمار‌ها نشان می‌دهد که امسال مقداری گلابی هندی و منگوتین در کنار میوه‌های گرمسیری انبه، نارگیل، موز و انبه وارد شده است، درحالیکه با وجود پتانسیل بالای تولید و اقلیم ۴ فصل کشور، نیازی به واردات میوه برای تامین بازار داخل نداریم.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از دلایل تصمیم مسئولان دولتی برای واردات میوه به صورت ورود موقت و تاثیر آن بر تولید داخل با خبر شویم:

 مخالفت تشکل‌ها با واردات میوه

محمد علی مصطفی لو مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های باغداری کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه مخالف واردات میوه هستیم، اظهار کرد: در برخی مواقع سیب در ازای موز تهاتر می‌شود، اما دولت برای کمبود نقدینگی و تامین ارز مورد نیاز بحث ورود موقت میوه را مطرح کرده است که تشکل‌ها و باغداران نسبت به این امر انتقاداتی دارند.

وی افزود: در شرایط فعلی تحریم، سیاست کلان دولت و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صمت به واردات میوه به صورت ورود موقت  است تا از این حیث بخشی از ارز مورد نیاز تامین شود.

مصطفی لو با اشاره به اینکه تولید میوه داخل جوابگوی نیاز کشور است، بیان کرد: با توجه به مازاد تولید محصولات باغی، صادرات یک ضرورت به شمار می‌رود، اما بنا به مصلحت کشور اجازه ورود موقت میوه داده شده که با اعمال نظارت دقیق باید از عرضه این نوع محصولات به بازار داخل جلوگیری شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه تولید میوه‌های گرمسیری داخل جوابگوی نیاز کشور نیست، بیان کرد: علی رغم تنوع میوه در داخل، اما توصیه پزشکی و سلامت بر آن است که هیچ میوه‌ای از لحاظ ویتامین k جای موز را نمی‌گیرد که تولید موز داخل یک‌پنجم تا یک ششم نیاز کشور را جوابگوست.

منبع: جام نیوز