کد خبر: 192570

چه آسیب هایی خانواده ایرانی را تهدید می‌کنند؟

بیشترین آسیب فاصله بین نسلی و اختلال ارتباطی از فضای مجازی به کودکان و دیگر اعضای خانواده وارد می‌شود.
اتاق خبر 24

این روز‌ها اگر زندگی‌هایی که در حال فروپاشی است را مشاهده کنید، خواهید دید که هر یک از زوجین معتقدند که عنصرهایی، چون وجود مسائل اقتصادی، دخالت‌های خانوادگی، مسائل اخلاقی، بیکاری، اعتیاد و... منجر به فروپاشی زندگیشان شده است و آن‌ها حالا تصمیم به جدایی گرفته اند.

این دلایل، دلایلی کاملا منطقی برای جدایی است و باید توجه داشت که چنین دلایلی همیشه در ادوار تاریخ وجود داشته است و زوجین زیادی به بهانه چنین مشکلاتی تن به طلاق داده اند، اما تقریبا بیش از یک دهه است که به غیر از چنین دلایلی، دلیل دیگری نیز زندگی‌های زیادی را به تباهی کشانده است. عاملی که خیلی سریع وارد زندگی‌های روزمره مان شد و قرار شد ما را از ارتباطات سنتی خلاص کند، اما، چون آموزش ندیده‌ایم و فرهنگش را به درستی نیاموختیم زورش به زندگی هایمان هم رسید و آن‌هایی که بازیچه دستش شدند، زندگی را باختند.

رسانه‌های جدید و بسترمجازی شدن آن می‌خواست ما را از دنیای نامه و روزنامه و... رها کند، اما ورق بازی چیزی برعکس آن را برای بسیاری از خانواده‌های ایرانی رقم زد.

در این باره معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: معاونت طبق مطالعات انجام شده متوجه شد که عدم شکل گیری مهارت‌های لازم برای استفاده صحیح از رسانه‌های تعاملی نظیر شبکه‌های اجتماعی در جامعه منجر به ایجاد مشکلات متعددی و اختلافات درون خانواده شده است.

نه تنها معاونت زنان و خانواده رئیس جمهور بلکه نهاد‌ها و مسئولین امر زیادی در این یک دهه تلاش کردند، جلو ضرر و آسیب شبکه‌های اجتماعی را بگیرند و در برنامه‌های کلان و هدف گذاری‌های خود مطالعات و بستر راهنمایی را فراهم کردند.

اخیرا ابتکار درباره راهکار‌هایی برای حل مشکلات فضای مجازی و بهبود روابط خانوادگی گفته است: اوایل سال ۹۷ طرح گفت‌وگوی ملی خانواده را با هدف ارتقای مهارت‌ها و توانمندی اعضا خانواده از جمله کودکان و در جهت برقراری ارتباط موثر ایجاد کردیم.

او ادامه داد: یکی از اصلی‌ترین کارکرد‌های خانواده، کارکرد حمایتی و مامنی برای آسایش و امنیت است که با ورود رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و تاثیرات مثبت و منفی آن‌ها امکان از دست دادن این کارکرد خانواده وجود دارد.

در این راستا معاونت زنان و امور خانواده رئیس جمهور به تربیت تسهیل‌گران در دو فاز و در سطح کشور در جهت ارتقای مهارت‌های ارتباطی پرداخته است که در این راه از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد، آموزش و پرورش و وزارت علوم استفاده می‌کند.

ابتکار معتقد است بیشترین آسیب فاصله بین نسلی و اختلال ارتباطی از رسانه به کودکان وارد می‌شود.

تحقیقات فراوانی در سراسر دنیا صورت گرفته است و همگی به این موضوع اذعان داشته‌اند که شبکه‌های اجتماعی تأثیری بد و منفی بر ذهن کودکان دارند و این آسیب‌ها می‌تواند طولانی مدت و برگشت ناپذیر باشد.

منبع: جام جم آنلاین