کد خبر: 192568

نقش مرگبار واشنگتن در ویرانی خاورمیانه

سیاست‌های نادرست آمریکا نقش مهمی در ویرانی غرب آسیا و کشتار مردم این منطقه ایفا کرده است.
اتاق خبر 24

روزنامه «کلرادو دیلی» در گزارشی تحت عنوان «نقش مرگبار آمریکا در ویرانی خاورمیانه» نوشت: سیاست خارجی جنایتکارانه آمریکا در خلال ۳۰ سال گذشته که از حمایت شدید اسرائیل برخوردار بوده است به ویرانی عراق، سوریه، لیبی و یمن منتهی شده است و رنج‌های بسیاری را بر مردمان این کشور‌ها تحمیل کرده و جان‌های زیادی را گرفته است.

از سوی دیگر، آمریکا در سیاست خارجی خود از تحریم‌های اقتصادی و مداخله در امور سیاسی سایر کشور‌ها نیز غافل نبوده است و همین مسئله به تحمیل رنج‌های فراوان علیه ایران، سومالی و سودان و بسیاری از دیگر کشور‌های جهان منتهی شده است.

حمایت‌های آمریکا باعث شده است که اسرائیلی‌ها جنایات جنگی هولناکی را مرتکب شوند

افزون بر این، حمایت‌های آمریکا از اسرائیل باعث شده است که اسرائیلی‌ها جنایات جنگی هولناکی را مرتکب شوند و حقوق فلسطینی‌ها را در غزه و کرانه باختری نقض کنند و علیه لبنان نیز اقدام کند.

کلرادو دیلی در ادامه نوشت: برشمردن هرج و مرج‌ها و تخریب‌هایی که آمریکا در منطقه به وجود آورده است به معنای آن نیست که ما از سیاست‌های رهبران کشور‌های این منطقه حمایت می‌کنیم. با این حال، زندگی روزمره اغلب مردمان این کشور‌ها تا قبل از مداخلات آمریکا به مراتب بهتر از الان بود. متاسفانه، هرج و مرجی که آمریکا و شماری از همپیمانانش به وجود آورده‌اند، هنوز هم ادامه دارد.

جرج بوش و مقامات دولت او جنایتکار جنگی هستند

سیاست‌های نادرست آمریکا نقش مهمی در آواره شدن میلیون‌ها نفر از مردم منطقه ایفا کرده است و این جمعیت میلیونی را به سوی کشور‌های همسایه و کشور‌های اروپایی روانه کرده است. اگر جهان، جهانی منطقی و عادلانه بود، بسیاری از رهبران سیاسی و نظامی آمریکا باید به علت ارتکاب جنایات جنگی و وضع تحریم‌های غیرقانونی علیه سایر کشور‌ها محاکمه می‌شدند.

اما رهبران سیاسی آمریکا و رسانه‌های دست‌نشانده آن‌ها اکنون اذعان دارند که حمله غیرقانونی واشنگتن به عراق یک اقدام اشتباه بوده است که تریلیون‌ها دلار هزینه را بر کاخ سفید تحمیل نموده است. هیچ اشاره‌ای به تریلیون‌ها دلار غرامتی که آمریکا باید به عراق، لیبی، سوریه و یمن بپردازد صورت نمی‌گیرد.

افزون بر این، رنجی که مردم عراق تحمل کرده‌اند و تخریبی که کشورشان با آن مواجه شده است چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به این مسئله توجه داشته باشید رسانه‌های آمریکایی هیچ گاه به این مطلب که جرج دبلیو. بوش، رئیس جمهور اسبق آمریکا، و مقامات دولت او جنایتکار جنگی هستند، اشاره‌ای نداشته‌اند.

 زندگی فلسطینی‌ها و یمنی‌ها برای رهبران آمریکا اهمیتی ندارد

عربستان سعودی با حمایت آمریکا به یمن حمله کرد و این حمله همچنان ادامه دارد. این اقدام رنج، بیماری و فقر را برای مردم یمن به ارمغان آورده است. به نظر می‌رسد که این قربانیان برای سیاستمداران آمریکایی اهمیتی ندارند.

این وضع در فلسطین، به ویژه در غزه و حتی در بخش‌هایی از کرانه باختری تحت اشغال اسرائیل، نیز به چشم می‌خورد. اسرائیل ۱۳ سال است که غزه را به شکلی غیرقانونی در محاصره قرار داده است که در نتیجه آن، فلسطینی‌های ساکن در این منطقه از دسترسی به امکانات اولیه مانند بهداشت، آب آشامیدنی، دارو و برق محروم مانده‌اند.

اسرائیل در حال حاضر با اشغال زمین‌های متعلق به فلسطینی‌ها و تحمل ناپذیرتر کردن شرایط زندگی برای آنها، کار پاکسازی نژادی را در کرانه باختری به آرامی به پیش می‌برد. با این حال، فلسطینی‌ها که صاحبان واقعی این سرزمین هستند همچنان مصمم هستند که در خانه‌های خود بمانند.

حمایت عمومی بین‌المللی از آرمان عدالت‌خواهانه فلسطینی‌ها همچنان رو به رشد است. به رغم این حمایت‌های عمومی، به نظر می‌رسد زندگی فلسطینی‌ها برای رهبران آمریکا اهمیتی ندارد.

شواهد موجود ادعای مقامات آمریکایی درباره تلاش ایران به دستیابی به سلاح هسته‌ای را رد می‌کند

این روزنامه آمریکایی در ادامه به سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران اشاره کرد و نوشت: سیاست خارجی آمریکا که مدت‌های طولانی است تحت تاثیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و لابی اسرائیل قرار دارد همچنان ایران را در کانون توجه خود قرار داده است. بسیاری از سیاستمداران آمریکایی همچنان می‌گویند که ایران به طور فعال به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است. این در حالی است که شواهد بسیاری وجود دارد که عکس این گفته سیاستمداران آمریکایی را اثبات می‌کند.

منبع: تابناک