کد خبر: 192515

جریمه کرونایی برای حفظ جان مردم است

سخنگوی دولت گفت: تعیین جریمه کرونایی برای متنبه کردن افرادی است که برای خود و دیگران احترام قائل نیستند.
اتاق خبر 24

علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست امروز خود با اصحاب رسانه گفت: در آستانه سالروز رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) قرار داریم. اسلام دین رحمت و حضرت رسول (ص) نماد عطوفت و رحمانیت است.

او بیان کرد: پیامبر اسلام با جمله نورانی «انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» فلسفه بعثت را اخلاق و تزکیه فرد و جامعه معرفی کردند. امروز بیش از هر زمانی در دوران دشواری‌ها و سختی‌ها به الگوی اخلاقی بزرگان این که همانا اتکا به خداوند، صبر و حسن سلوک در میان هم است نیازمندیم. ملت ایران با عشق به ائمه اطهار زیسته اند و در شرایط مختلف در فراز‌ها و سختی با الگوگیری از مشی و آموزه‌های آنان از گذار سخت تاریخی گذشته اند.

ربیعی افزود: در مورد کرونا، در جلسه قبل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا به علت نادیده گرفتن حفظ جان افراد توسط عده‌ای به ناچار تصمیمات سخت گیرانه‌تر اتخاذ شد. این سخت گیری‌ها از جمله جرائم انجام شده فقط برای حفظ جان شهروندان است و هدف اصلی توجه جامعه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و اهمیت حفظ جان انسانهاست.

سخنگوی دولت گفت: اساسا جریمه هدف نیست، جریمه یک ابزار است، هشدار برای خودکنترلی است و ایجاد اتفاق عمومی ذهنی برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است و این نظارت عمومی می‌طلبد. ستاد ملی بدنبال این است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی مرتب دست‌ها آنچنان باید نهادینه شود که تخلف از دستورالعمل به یک ناهنجار تبدیل شود.

او ادامه داد: در خصوص رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، نانوایی‌ها، و رستوران‌ها بیشترین اخطار بهداشتی دریافت کرده‌اند. متاسفانه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده است. استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته است. در این مدت ۶ هزار و ۷۲۸ مدرسه به دلیل عدم امکان رعایت دستورالعل‌های بهداشتی از حضوری به غیرحضوری تبدیل شده است.

ربیعی تصریح کرد: در جلسه ستاد ملی مطرح شد که علت بالا بودن آمار جان باختن افراد در مدت اخیر، دیر مراجعه کردن به مراکز درمانی و پیشرفته شدن بیماری بوده است و یک بررسی دیگر هم نشان می‌دهد ابتلای خانوادگی شدت گرفته است و این نشان از عدم رعایت مسائل بهداشتی در سطح خانواده‌ها می‌باشد. در همین راستا مقرر شد وزارت بهداشت با افزایش سریع کمیت و کیفیت غربال گری با اضافه شدن ۱۰ هزار تست در روز نسبت به روز‌های گذشته جهت شناسایی مبتلایان تسریع بخشد.

سخنگوی دولت درباره اهم مصوبات دولت گفت: برای حمایت از کشاورزان موضوع خرید تضمینی محصولات مختلف یکی از سیاست‌های دولت است؛ و بر همین منظور هم ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان به سازمان مرکزی تعاون روستایی تسهیلات اختصاص یافت تا خرید‌های تضمینی به موقع صورت گیرد. سازمان مذکور برنامه عملیاتی خرید محصولات کشاورزی را پیش بینی اعلام خواهد کرد. هنچنین با شروع فصل بارندگی برای تکمیل پروژه‌های رهکشی ۳۰۰ میلیارد تومان باری زهی کشی دشت کمیشان برای اجرای پروژه‌های پیشگیرانه اختصاص یافت.

او افزود: ما در راستای سیاست‌های همسایگی و گسترش روابط با همسایگان مجوز امضای موقت موافق نامه تجارت ترجیحی بین دولت‌های ایران و افغانستان اتخاذ شد. قطعا این امر به گسترش تجارت و امنیت مرز‌ها و افزایش درآمد فعالیت‌های اقتصادی در مرز و بهبود شرایط هر دو جامعه و مردم کمک خواهد کرد. ما کماکان در تمام مرز‌ها به دنبال صلح و افزایش تجارت می‌باشیم و هنوز هم معتقدیم بهترین راه حل صلح برای منطقه و طرح صلح هرمز می‌باشد. باز هم همگان را به همکاری در این زمینه دعوت می‌کنیم.

ربیعی اظهار کرد: دولت به منظور افزایش توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی موضوع نحوه واگذاری مطالبات قرارداری (فاکتورینگ) تصویب کرد. این شیوه در تامین مالی زنجیره تامین کمک زیادی به تولید گران و عرصه کنندگان خدمات خواهد داشت. همچنین در روز‌های اخیر بحث کمبود نان در برخی استان‌ها مطرح شده بود. این موضوع در دولت هم مورد بحث قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داد هیچ علت خاص و نگران کننده‌ای برای این مسئله منطقه‌ای وجود نداشته است. برخی علل منطقه‌ای اعم از سودجویی برخی واحد‌های صنفی و نیز قاچاق آرد این مشکل مقطعی و منطقه‌ای را به وجود آورده است.

سخنگوی دولت گفت: بطور کلی ما هیچ کمبودی در کل کشور نداریم. خودکفایی ما در محصول گندم کماکان برقرار است و تولید ما رو به افزایش است و دخایر مناسبی هم داریم. در هفته‌ی گذشته خوشبختانه در پرتو تعاملات دیپلماتیک، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان به حول یک آتش بس اتسانی به توافق رسیدند. البته در این میان شاهد یک نقض آتش بس دردناک بودیم که در خاک و خون غلطیدن تعدادی از زنان، کودکان و اهالی بی گناه شهر گنجه نقطه‌ای اوج آن بود. گنجه شهر نظامی گنجوی در فراسوی تعلق آن به جمهوری اذربایجان، ضمناً ستاره‌ای است در کهکشان ادب و فرنگ جهانی و ادبیات فارسی. پرده خلوت چو برانداختند، جلوت اول به سخن ساختند

از هر ابتکاری برای پایان درگیری قره‌باغ حمایت می‌کنیم

او درباره جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت: همانطور که بار‌ها گفته‌ایم ما از هر گونه ابتکاری که بتواند موجب توقف جنگ میان جمهوری  آذربایجان و ارمنستان، برقراری آتش بس و جلوگیری از کشته شدن انسان‌ها گردد، حمایت می‌کنیم. در این راستا از همان ابتدای شروع درگیری‌ها و در جریان گفت‌وگو‌های رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان خود در دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان و مقامات سایر کشور‌های منطقه و همچنین موضعگیری‌های سایر مسئولین رسمی کشورمان، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را جهت میانجیگری، کمک به حل بحران و کاهش تنش بین دو کشور اعلام کرده است.

ایران یکی از کنشگران معدودی است با همه طرفین و کنشگران این موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف‌های دیگر منطقه‌ای روابط خوبی دارد. از این بعد، در جایگاه ویژه‌ای داشته و رسالت مهمی داریم. براین اساس سعی کردیم به شکل دوجانبه با هر دو پایتخت در ارتباط مستمر باشیم، دسترسی یکسانی به خاطر سیاست‌های درست قبلی وجود دارد و هم با کنشگران منطقه‌ای در ارتباط باشیم. ما از توقف خصومت‌ها در منطقه ناگورنو-قره باغ به عنوان قدمی در راستای صلح استقبال می‌کنیم و از همسایگان خود می‌خواهیم که بر اساس احترام به حقوق بین الملل و تمامیت ارضی، در گفت‌وگو‌های جدی مشارکت کنند و از هرگونه اقدامی که آتش بس و نخستین گام‌ها به سوی دیپلماسی و صلح را متزلزل کند، بپرهیزند.

او افزود: در پایان لازم است که نگرانی و تاسف عمیق دولت جمهوری اسلامی ایران را از کشته شدن غیرنظامیان اعلام کنم و بر ضرورت عدم تکرار این حوادث در حالیکه منطقه و مردمان کشور‌های ما بیش از هر زمانی به صلح و آرامش نیاز دارند، تاکید کنم.

منبع: خبرآنلاین